Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

καταστροφή καμινάδας τζακιού από το γέιτονα και καταγγελία


raval

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με ένα θέμα που συμβάινει στην πολυκατοικία των γονιών μου και δεν ξέρω νπως να το αντιμετωπίσω.

 

Όλα τα διαμερίσματα σύμφωνα με την οικοδομική άδεια έχουν τζάκι συμβατικό (όχι ενεργειακό) . Ο ιδιοκτήτης διαμερίσματος του 4ου ορόφου (τελευτάιος) γκρέμισε το τζάκι του και στη θέση του έκανε μια κατασκευή από γυψοσανίδα (πυράντοχη ή όχι δεν το ξέρω). Μέσα στην κατασκευή αυτή περνάνε και οι καμινάδες των τζακιών των διαμερισμάτων των παρακάτων ορόφων. Μάλιστα κατα την διάρκεια της ανακαίνησής του ενημέρωσε τον πατέρα μου οτι τη δική μας καμινάδα κατα λάθος την τρύπησαν οι εργάτες του αλλά θα τη φτάξει.

 

Απο τότε κάθε φορά που ανάβουμε τζάκι στο σπίτι ο γέιτονας καταιβάινει και διαμαρτύρεται οτι βγαίνει καπνο΄ς απο τισ τρύπες που έχει κάνει στη γυψοσανίδα για σποτάκια.

 

Σκεφτόμαστε για καταγγελία σε πυροσβεστική ή πολεοδομία διότι εκτός των άλλων θεωρώ τίθεται και θέμα επικινδυνότητας πυρασφάλειας.

Ποιά είναι η συμβουλή σας???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το φυσιολογικό θα ήταν να διαμαρτηρηθεί σε αυτόν που ανέλαβε τις εργασίες ανακαίνισης.

Μην μασάς. Κάνε πως δεν συμβαίνει τίποτα, παίζει να μην είχε κάν πάρει και άδεια εργασιών μικρής κλίμακας

και να του προκύψουν και άλλα προβλήματα αν επιμείνει...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.