Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός-Ηλεκτρολόγος στα καράβια


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Πριν φυγετε το οποιο θεεωρειτε δεδομενο, μηπως να βρειτε πρωτα ναυτιλιακη να σας παρει που ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο αν δεν παιζει κον'ε;;;;; εχετε υποψη σας τι συμβαινει με την ανεργια εκει εξω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν φυγετε το οποιο θεεωρειτε δεδομενο, μηπως να βρειτε πρωτα ναυτιλιακη να σας παρει που ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο αν δεν παιζει κον'ε;;;;; εχετε υποψη σας τι συμβαινει με την ανεργια εκει εξω;;;;;

 

Δύσκολο ή έστω, πολύ δύσκολο είναι, πάρα πολύ δύσκολο δεν είναι.

Ανεργία μέχρι σήμερα από τους γνωστούς μου δεν έχω ακούσει, τώρα πολύ τελευταία μου είπαν για κάποιες αλλαγές σημαίας και προσωπικό από Ουκρανοινδίες που ενίοτε προτιμάται σε καλές επώνυμες εταιρείες και μπορεί να δείχνει κάτι.

Δεν αμφιβάλλω πάντως πως μπορεί να δυσκολέψει η κατάσταση και σε αυτόν τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω και εγω κατι.εγω θελω να γινω μηχανικος στα βαπορια αλλα δεν εχω βγαλει ναυτική σχολη παρα μονο ΟΑΕΔ μηχανικος εσωτερικης καυσης Α κυκλο..δουλευω στα φορτηγα και θελω μα μπω στα βαπορια...υπαρχη τροπος οπως παλια;ειμαι 29 ετων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δες το ΦΕΚ της προηγούμενης σελίδας. Δεν υπάρχει τρόπος έτσι όπως το θέτεις. Χρειάζεσαι πτυχίο Μηχανολόγου, Ναυπηγού ή (άκουσον-άκουσον) Μηχανικού Οχημάτων από πανεπιστημιακό ή τεχνολογικό (!) ίδρυμα (τους ηλεκτρολόγους τους Πολυτεχνείου τους έβγαλαν εκτός!) και θαλάσσια υπηρεσία ενός έτους σαν δόκιμος μηχανικός για την κτήση του διπλώματος του Γ΄. Αλλιώς πρέπει να είσαι από ναυτικό λύκειο και θαλάσσια υπηρεσία δύο ετών + αποφοίτηση από ειδικό τμήμα ΑΕΝ Μηχανικών. Αλλιώς ιδανικά πρέπει να είσαι απόφοιτος ΑΕΝ Μηχανικών (πλειοψηφία).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω και εγω κατι.εγω θελω να γινω μηχανικος στα βαπορια αλλα δεν εχω βγαλει ναυτική σχολη παρα μονο ΟΑΕΔ μηχανικος εσωτερικης καυσης Α κυκλο..δουλευω στα φορτηγα και θελω μα μπω στα βαπορια...υπαρχη τροπος οπως παλια;ειμαι 29 ετων

Πηγαινε στο υπουργειο να ρωτησεις...αρχιζουν να στενευουν και τα ηλικιακα σου..σε ενα χρονο θα εισαι 30...και η ηλικια παιζει ρολο σε ναυτιλιακες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καινουργιος στο foroum θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω πτυχιο ηλετρολογου απο ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Με ενδιαφερει να παω ηλεκτρολογος στα καραβια αλλα δν εχω καταλαβει πολυ τη νομοθεσια. Πρωτα παω για δοκιμος κ μετα στη σχολη Ε.Ν.????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος Μηχανολόγος/Ηλεκτρολόγος απο Πανεπιστήμιο, Πολυτεχνείο ή ΤΕΙ που έχει καταθέσει τα χαρτιά του στην επιτροπή αντιστοιχίας στη ΔΕΚΝ (Υπουργείο Ναυτιλίας) προκειμένου να μπορέσει να πάρει το ΚΕΠ και να μπαρκάρει σαν δόκιμος μηχανικός? Αν ναι σας έχουν βγάλει να δώσετε μαθήματα σε ΑΕΝ και ποια είναι αυτά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σταύρος

Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραδωσει εδω και αρκετο καιρο φιλε μου τα χαρτια μου ατο υπουργειο...περιμενω ακομα απαντηση σχετικα νε τα μαθηματα τα οποια θα εχω! τελος νοεμβρη με μεσα δεκεμβρη θα μας στειλουν επιστολη.....

Μηχανολογος απο τει χαλκιδα ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου zakbil! Ευχαριστω πολυ φιλε μ για την απαντηση.Αν μπορεις κρατα με ενημερω σχετικα με τα αποτελεσματα που θα σου στειλουν και γενικα το πως θα δουλεψει αυτο με τα μαθηματα που θα βγαλουν. Μακαρι ομως να μη βγαλουν σε κανενα και να μπορεσουμε να μπαρκαρουμε σαν ανθρωποι.

 

Εγω τα κατεθεσα αρχες Νοεμβρη οποτε λογικα θα μου απαντησουν με τον καινουριο χρονο γιατι ειναι και πολυασχολοι βλεπεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.