Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός-Ηλεκτρολόγος στα καράβια


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Χωρίς να έχω δουλέψει, αλλά από αυτά που μου είχαν πει όταν έψαχνα στο Υπουργείο, ξεκινάς δόκιμος μηχανικός για ένα 6 μηνο και μετά από Γ' Μηχανικός. Το θέμα είναι συνάδελφοι αν παίρνουν πλέον Έλληνες ή όχι; Επίσης έχω ακούσει ότι και στις ναυτιλιακές είναι κλειστό κύκλωμα και θέλει σύσταση από μέσα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω λίγο το θέμα, μιας και είμαι μεταξύ καραβιών ή εξωτερικού.

Θα αρχίσω να ψάχνω το θέμα μετά την περίοδο Πάσχα, αν εντωμεταξύ κάποιος συνάδελφος έχει αποκτήσει περισσότερες γνώσεις σχετικά, παρακαλείται θερμά όπως μας διαφωτίσει και μας τις γνωστοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αφορμή το post του συναδέλφου θα ήθελα να σας παραθέσω κι εγώ με την σειρά μου πληροφορίες για την απόκτηση του πτυχίου Γ΄ Μηχανικού Ε.Ν. καθώς πρόσφατα ολοκλήρωσα την διαδικασία αυτή.

 

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος να ακολουθήσει σταδιοδρομία στην θάλασσα είναι η έκδοση ναυτικού φυλλαδίου.  Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση ΜΠΛΕ (όχι κόκκινου) ναυτικού φυλλαδίου είναι πρώτα η επιτυχής παρακολούθηση του κύκλου βασικών σωστικών στην ΑΕΝ Ασπροπύργου (ή σε κάποια άλλη ΑΕΝ) και η έκδοση του αντίστοιχου πιστοποιητικού βασικών σωστικών. Για την έκδοση του ναυτικού φυλλαδίου και για να πάρετε και τις τελευταίες πληροφορίες (εγώ ξεκίνησα την διαδικασία έκδοσής του αρχές Μάρτη του 2014) πηγαίνετε στον Πειραιά ένα πρωί στην οδό 2ας Μεραρχίας 18, στο υπουργείο και ανεβείτε στον 8ο όροφο. Ρωτήστε στον γκισέ και θα σας κατατοπίσουν.

 

Προσωπικά η διαδικασία που ακολούθησα τότε είναι αυτή που αναφέρεται στο παρακάτω link που σας παραθέτω:

http://www.e-nautilia.gr/ekdosi-nautikou-fylladiou-kai-sostikon/

 

Έγγραφα και αιτήσεις μπορείτε να βρείτε και στην σελίδα του υπουργείου:

http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=23886

 

Όταν μαζέψετε όλα τα δικαιολογητικά που σας πουν (Ακτινογραφία θώρακος, Παράβολο, 8 φωτογραφίες, απολυτήριο λυκείου, συμπληρωμένη αίτηση, Πιστοποιητικό στρατολογίας Α’, κτλ. που αναφέρονται στο παραπάνω link, τότε πάτε πάλι στην 2ας Μεραρχίας στον 8ο όροφο, και τα καταθέτετε. Έπειτα από κει θα σας δώσουν παραπεμπτικό για να πάτε να περάσετε ιατρική επιτροπή (η ιατρικές εξετάσεις να ξέρετε γίνονται κάθε Τρίτη και Παρασκευή). Αφού περάσετε επιτυχώς και τους γιατρούς (η γνωμάτευση θα πάει υπηρεσιακά στην 2ας Μεραρχίας) τότε, πάλι από τον 8ο όροφο θα σας δώσουν παραπεμπτικό να πάτε να γραφτείτε στην ΑΕΝ στον κύκλο βασικών σωστικών (διάρκεια μαθημάτων 10 εργάσιμες). Τα σχολεία σωστικών γίνονται αρκετά συχνά οπότε θα ξεκινήσετε τα σωστικά σχετικά σύντομα (αφού τελειώσετε με όλα τα παραπάνω).

Μετά την επιτυχή περάτωση των σωστικών εκδίδεται πιστοποιητικό επιτυχίας (κάνει καμιά 10ριά μέρες). Με αυτό πάτε πάλι στην 2ας Μεραρχίας και καταθέτετε αντίγραφο. Και τέλος περιμένετε την έκδοση του ναυτικού σας φυλλαδίου (υπολογίστε 10 εργάσιμες πάλι).

Γενικά μην ανησυχείτε θα σας τα πουν και στα σωστικά όταν με το καλό τελειώσετε τι να κάνετε, και μπορεί να σας δώσουν και βεβαίωση επιτυχίας (πριν πάρετε το πρωτότυπο πιστοποιητικό στο χέρι σας για να κάνετε την δουλειά σας πιο γρήγορα).

 

Συμβουλή μου είναι να οπλιστείτε με υπομονή στην όλη διαδικασία γιατί παίρνει σεβαστό χρόνο να ολοκληρωθεί.  8-)

 

Έχετε τώρα το ναυτικό σας φυλλάδιο στο χέρι :mrgreen: . Και μετά τι :confused: ;

 

Μετά πολύ απλά πάτε αυτοπροσώπως (ΟΧΙ με e-mail) σε κάθε μια από τις ναυτιλιακές εταιρείες (ευτυχώς είναι και πολλές), με το βιογραφικό σας ανά χείρας, στο τμήμα πληρωμάτων της κάθε εταιρείας, και ζητάτε να ναυτολογηθείτε ως Δόκιμος Μηχανικός (ή Δόκιμος Ηλεκτρολόγος).

 

Αφού βρείτε εταιρεία να σας κάνει συμβόλαιο, πρέπει να σας δώσει μια βεβαίωση ότι θα σας ναυτολογήσει, ώστε με αυτή να πάτε στο υπουργείο μέσα στο λιμάνι του Πειραιά (Πύλη Ε1), στην διεύθυνση εκπαίδευσης (είναι στο ισόγειο), να κάνετε αίτηση να πάρετε το ΚΕΠ (είναι το βιβλίο που θα συμπληρώσετε στο πλοίο ως εκπαιδευόμενος και πάνω σε αυτό θα εξεταστείτε όταν με το καλό τελειώσετε την απαιτούμενη διάρκεια ταξιδιού ώστε να γίνετε Γ΄ Μηχανικοί ή Ηλεκτρολόγοι). Οπότε προσοχή λοιπόν. Εκεί όταν πάτε να έχετε μαζί σας οπωσδήποτε πρωτότυπο αντίγραφο διπλώματος, αντίγραφο των σελίδων 4 και 5 του ναυτικού φυλλαδίου, το αντίγραφο του πιστοποιητικού των σωστικών, την βεβαίωση της εταιρείας και αντίγραφο ταυτότητας (την αίτηση την έχουν εκεί). Αφού εξετάσουν την αίτησή σας και τα δικαιολογητικά σας θα σας δώσουν το ΚΕΠ αφού το σφραγίσουν με την ημερομηνία παραλαβής του (σημαντικό).

 

Οπότε μετά απ’ αυτό είστε έτοιμοι να μπαρκάρετε με το καλό.

 

Τα υπόλοιπα για την έκδοση του πτυχίου είναι για όταν γυρίσετε και θα σας απασχολήσουν αρκετό καιρό μετά.

 

Α και κάτι άλλο που νομίζω ότι οι ενδιαφερόμενοι ήδη θα το ξέρουν. Από τον Οκτώβρη του 2014 η νομοθεσία άλλαξε και πλέον για διπλωματούχους ΕΜΠ και άλλων ΑΕΙ (Μηχανολόγοι – Ηλεκτρολόγοι) η νομοθεσία έχει αλλάξει και πλέον απαιτούνται 12 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας αντί για 6 που ίσχυε πριν.(Εγώ κι άλλος ένας συνάδελφος ήμασταν μάλλον οι τελευταίοι που πήγαμε με το παλιό σύστημα να φανταστείτε).

 

Ελπίζω να βοήθησα με τις πληροφορίες που σας έδωσα. Τώρα αν κάποιος θέλει διευκρίνιση για κάτι με ρωτά.

 

Καλά ταξίδια σε όσους συναδέλφους θέλουν να μπουν στον χώρο.

 

Α και για να απαντήσω και στην ερώτηση συναδέλφου παραπάνω, ναι οι ελληνικές εταιρείες παίρνουν Έλληνες ναυτικούς (έχουν και πιο πολλούς ξένους μεν), αλλά παίρνουν οπότε μην αποθαρρύνεστε.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Εάν είναι κάποιος κάτοχος διπλώματος ΙΕΚ ηλεκτρολογίας (δημόσιο ΙΕΚ) και πιο πριν έχει τελειώσει και ΕΠΑΛ ηλεκτρολόγος και πάλι πρέπει να κάνει αυτά που αναφέρετε στο τελευταίο post, για να μπορέσει να μπαρκάρει ως ηλεκτρολόγος? 

Edited by Katerina Vol
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, όσον αφορά τα δικαιολογητικά και την διαδικασία ναι. Όσον αφορά την διάρκεια της θαλάσσιας υπρεσίας σε παραπέμπω ακριβώς σε ότι λέει το Π.Δ. για την περίπτωσή σου (παράγραφος ββ):

 

Άρθρο 16

 

Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Εμπορικού Ναυτικού (ΙΙΙ/6)

 

1. Ειδικά προσόντα.

 

α) Θαλάσσια υπηρεσία

 

αα) 12 μηνών με ειδικότητα ηλεκτρολόγου, ηλεκτροτεχνίτη και βοηθού ηλεκτρολόγου σε μηχανοστάσια πλοίων που κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 ΚW, για τους κατόχους διπλώματος Ειδικού Τμήματος Ηλεκτρολόγων Δημόσιας Σχολής Ε.Ν. ή Ν.Ε.Κ.Ε., ή πτυχίου Μηχανολόγου ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ή Μηχανικού Αυτοματισμού ή Ηλεκτρονικού ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης (Πανεπιστημιακού ή Τεχνολογικού τομέα) ή ισοτίμων Σχολών, μετά από Απόφαση Επιτροπής άρθρου 35, παρόντος διατάγματος. Τουλάχιστον 6 μηνών θαλάσσια υπηρεσία από τη συνολικά απαιτούμενη, θα αποτελεί κατευθυνόμενη εκπαίδευση, η οποία θα πραγματοποιείται υπό την επίβλεψη προσοντούχου αξιωματικού και θα τηρείται από τον υποψήφιο εγχειρίδιο το οποίο θα ελέγχεται για την κανονική συμπλήρωσή του από Δημόσια Σχολή Εμπορικού Ναυτικού, που θα του χορηγεί σχετική βεβαίωση, ή

 

ββ) 36 μηνών με ειδικότητα ηλεκτρολόγου, ηλεκτροτεχνίτη ή βοηθού ηλεκτρολόγου σε μηχανοστάσια πλοίων που κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 ΚW, για τους κατόχους απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ. τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ή Ι.Ε.Κ. τομέα ηλεκτρολογικού, και επιτυχής αποφοίτηση από το Ειδικό Τμήμα Ηλεκτρολόγων Δημόσιας Σχολής Ε.Ν.. Το ήμισυ από τη συνολικά απαιτούμενη θαλάσσια υπηρεσία μπορεί να έχει διανυθεί με ειδικότητα προσωπικού μηχανής

 

β) Πιστοποιητικά εκπαίδευσης από Δημόσιες Σχολές Ε.Ν. ή Ν.Ε.Κ.Ε. στους παρακάτω κύκλους: ΒΑΣΙΚΟΣ − ΣΩΣΤΙΚΑ (εκπαίδευση ταχυπλόων λέμβων διάσωσης μόνον όταν έχουν ανατεθεί σχετικά καθήκοντα) − ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗ − ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι ερχομαι λοιπον εγω να σας μεταφερω τα τελευταια νεαααα !
Οντας λοιπον πτυχιουχος τει μηχανολογιας (πατρας συγκεκριμενα) , αποφασιζω τον μηνα οκτωβρη του 2013 και μπαρκαρω σαν δοκιμος μηχανικος !
Κανω 1 χρονο θαλασσια υπηρεσια με διαλλειμα 2 μηνων αναμεσα στα 2 ταξιδια και ξεμπαρκαρω τον Δεκεμβρη του 2014.
Περναω προχωρημενα σωστικα τον μαρτιο και ειμαι εετοιμος να πληρωσω 80 ευρω παραβολο να παρω το πτυχιο του 3ου μηχανικου .
ΕΕΕλα ομως που με ενημερωνουν πως αλλαξε η νομοθεσια το οκτωβρη του 2014 και λεει πως οποιος εχει θαλασσια υπηρεσια μετα την 1/7/2013 πρεπει να περασει 3μελη επιτροπη αντιστοιχιας μαθηματων και υλης αυτων, με τα μαθηματα των ΑΕΝ μηχανικων .
Και αφου συσταθηκε η επιτροπη και εξετασε το προγραμμα σπουδων μου (και πολλων αλλων υποψηφιων 3ων) με εκοψεεε ! 
Συμπερασμα : αφου με εβαλαν μεσα στο καραβι μου πηραν κανονικα φορολογια καθε μηνα ( ημουν σε ελληνικη σημαια) ,πληρωνοντας τα παραβολα για ΑΝΥΕ , δημιουργουν ενα νομο ΜΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ ( που δεν υπηρχε οταν πρωτομπαρκαρα ) και μου τραβανε μια κλωτσια και με πετανε να μην πω που !
Ημουν απο την πρωτη φουρνια που εξετασθηκε απο τη συγκεκριμενη επιτροπη !
Μετα απο επισκεψη μου στο υπουργειο μου ειπαν πως ο νομος εχει κενα και ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να αλλαξει σε ενα χρονο .
Προς πληροφορηση πιθανων μελλοντικων υποψηφιων μηχανικων . ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ





Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βαση ποιου νομού έγινε η επιτροπή και γιατί σε εκοψαν;τα μαθήματα και στις δυο σχολες είναι σχεδόν τα ίδια.





Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος όντως άλλαξε στις 20 Οκτωβρίου 2014. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στο Π.Δ. 141/2014 - 20 Οκτωβρίου 2014 - ΦΕΚ 232.

Ο getzouras μας δίνει μια καλή πληροφόρηση όσον αφορά το τι συμβαίνει με το νέο αυτό στοιχείο των επιτροπών. Πάντως μου κάνει πολύ μεγάλη

εντύπωση, κανονικά δεν θα πρεπε να χεις κανένα πρόβλημα όσον αφορα την επιτροπή κτλ, απ την στιγμή που συμπλήρωσες την απαιτούμενη

θαλάσσια υπηρεσία, τα ΚΕΠ κτλ. Δικαίωμα ένστασης, επανεξέτασης του αιτήματός σου κτλ, έχεις ή δεν παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ο νομος ειναι αυτος που ανεφερε ο John. 
Εχω κι αλλα νεα . 

Την 17/08/2015 βγηκε κανονιστικη διαταξη για τροποποιηση του π.δ 141/2014 οπου οριζεται νεα ομαδα εργασιας , για την τροποποιηση του και οπως αναφερει την "εξασφαλιση της ασφαλειας δικαιου "

Τωρα αν στην τροποποιηση συμπεριλαμβανεται και αυτο το κομματι θα δειξει .

Εχουν περιθωριο σαν ομαδα να διεκπαιρεωσουν το εργο τους εως 30/9/2015

Αλλα μαντεψτε : ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ

Στο εγγραφο που παρελαβα δεν αναφερει κατι για ενσταση , αλλα και σε σχετικο ερωτημα αρνηθηκαν αυτο το ενδεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.