Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μηχανικός-Ηλεκτρολόγος στα καράβια


Hlectrologos -7-

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ! Σήμερα πέρασα και ρώτησα από την γραμματεία των μηχανικών στην σχολή ΑΕΝ και δεν έχουν ιδέα μου είπαν να πας να ρωτήσω στα μητρώα των μηχανικών λογικά εκεί στον Πειραιά ή μετά το επόμενο είναι στο Υπουργείο Ναυτιλίας για να πάρουμε μια σίγουρη απάντηση. 

Καλησπερα. Εχω ρωτησει στο υπουργειο, ουσιαστηκα απαντηση δεν δινουν, εκτος απο οτι "θα τροποποιηθει το π.δ., αλλα δεν μπορω να σας δωσω πληροφοριες" και οτι ισως θα μπορουσα να μαθω απο την ΠΕΜΕΝ. Στα μητρωα ο υπαλληλος μου ειπε οτι δεν εχει ενημερωση παρα μονο οτι μαθαινει απο αυτους που καταθετουν τα χαρτια τους. Στην ΑΕΝ δεν εχουν ιδεα για τετοια θεματα. Ρωτησα λοιπον στην ΠΕΜΕΝ και μου ειπαν οτι η ομαδα εργασιας για την τροποποιηση  του π.δ. εχει τελειωσει τις εργασιες της και οτι οσοι θα εχουν συμπληρωσει υπηρεσια μεχρι τη δημοσιευση της τροποποιησης θα παρουν το διπλωμα κανονικα. Οι καινουριοι με εξετασεις στην ΑΕΝ σε μαθηματα αναλογα με τη σχολη που εχουν τελειωσει. Απλα μεχρι να τελειωσει το θεμα της τροποποιησης θα παρει μερικους μηνες. Οποτε λιγη υπομονη ακομα... Και μην χανετε το χρονο σας στο υπουργειο τα μητρωα και λοιπες υπηρεσιες, δυστυχως δεν ξερουν η δεν μπορουν να μας ενημερωσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απόστολε ξέρεις μήπως αν η συμπληρωμένη υπηρεσία είναι ένα εξάμηνο πχ η μπορεί να είναι και μια εβδομάδα η ένας μήνας ας πούμε. Θεωρείται αυτό συμπληρωμένη υπηρεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμενη ειναι οταν εχεις 12 μηνες, διαρκεια που χρειαζεται για το διπλωμα του Γ'Μηχ αν καποιος ειναι απο Τ.Ε.Ι. Αν καποιος ειναι απο πολυτεχνειο το αντιστοιχο ειναι 6 μηνες.

Edited by apostolismavroudis
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωμενη ειναι οταν εχεις 12 μηνες, διαρκεια που χρειαζεται για το διπλωμα του Γ'Μηχ αν καποιος ειναι απο Τ.Ε.Ι. Αν καποιος ειναι απο πολυτεχνειο το αντιστοιχο ειναι 6 μηνες.

Αυτό φίλε έχει αλλάξει και για τους αποφοιτους πολυτεχνειου. Όλοι πια χρειάζονται 12 μήνες θαλάσσια υπηρεσία. Εγώ πήγα να κάνω χτες μια αίτηση σε μια πολύ μεγάλη εταιρεία της ποντοπορου ναυτιλίας και ο αρχικαπετανιος εκεί με ανέτρεψε εντελώς. Μου είπε κάνε την αίτηση αλλά χλωμό το κόβω γιατί δεν από πληροφορίες που έχει ( αν θέλουμε το πιστεύουμε) ο νόμος 141/2014 δε πρόκειται ν'αλλαξει και τσάμπα προσπαθώ. Άλλωστε μου είπε ότι οι εταιρείες δεν παίρνουν πια μηχανολογους για δοκιμους γνωρίζοντας το πρόβλημα που υπάρχει. Μου είπε εργαζεσαι? Του απαντάω ναι. Μου λέει τότε προσπάθησε να κρατήσεις τη δουλειά σου,γιατι δύσκολα θα αλλάξουν τα πράγματα. Χαχα.. Ωραίος ο τύπος. Πήρα τηλ την πεμεν και τους ανέφερα τα παραπάνω και μου λένε ότι ο τύπος η δε ξέρει τι του γίνεται ή απλά δεν ήθελε να πάρει δοκιμο εκτός αεν. Μου είπαν ακριβώς τα ίδια όπως του φίλου και ότι λογικά το π.δ. Θα έχει ψηφιστει κατά το Μάρτιο. Συμπέρασμα :Ότι να ναι!!! Αντίο ζωή!!!
Link to comment
Share on other sites

...... Συμπέρασμα :Ότι να ναι!!! Αντίο ζωή!!!

οχι οτι ναναι και οχι αντιο ζωη .... η ζωη ετσι ειναι ... αυτο μας ετυχε και με αυτο θα ζησουμε ... μην απελπιζεσαι... σκεψου τα ενφια που θα πληρωσεις σκεψου τα τελη κυκλοφοριας, σκεψου τα τεβε τα τσμεδε που χρωστας, σκεψου τις καρτες που αφησες απληρωτες, σκεψου την μαρια που στην εφαγε ο πλουσιος γκομενος, σκεψου το αμαξι που εχεις και δεν περνει μπρος ... ολα αυτα τα αφηνεις ;;; δεν τα αφηνεις ... το να ξυπνας και να μην εχεις μια και τα χρεοι να τρεχουν ; αξια ανεκτιμητη ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχι οτι ναναι και οχι αντιο ζωη .... η ζωη ετσι ειναι ... αυτο μας ετυχε και με αυτο θα ζησουμε ... μην απελπιζεσαι... σκεψου τα ενφια που θα πληρωσεις σκεψου τα τελη κυκλοφοριας, σκεψου τα τεβε τα τσμεδε που χρωστας, σκεψου τις καρτες που αφησες απληρωτες, σκεψου την μαρια που στην εφαγε ο πλουσιος γκομενος, σκεψου το αμαξι που εχεις και δεν περνει μπρος ... ολα αυτα τα αφηνεις ;;; δεν τα αφηνεις ... το να ξυπνας και να μην εχεις μια και τα χρεοι να τρεχουν ; αξια ανεκτιμητη ...

ενφια δεν έχω... Νοίκι έχω. Βέβαια δεν έχω λεφτά για να πληρώνω κάθε μήνα νοίκι, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Η Μαρία δε με αφήνει. Άλλωστε πλούσιος είμαι και εγώ (στα αισθήματα)
Link to comment
Share on other sites

οχι οτι ναναι και οχι αντιο ζωη .... η ζωη ετσι ειναι ... αυτο μας ετυχε και με αυτο θα ζησουμε ... μην απελπιζεσαι... σκεψου τα ενφια που θα πληρωσεις σκεψου τα τελη κυκλοφοριας, σκεψου τα τεβε τα τσμεδε που χρωστας, σκεψου τις καρτες που αφησες απληρωτες, σκεψου την μαρια που στην εφαγε ο πλουσιος γκομενος, σκεψου το αμαξι που εχεις και δεν περνει μπρος ... ολα αυτα τα αφηνεις ;;; δεν τα αφηνεις ... το να ξυπνας και να μην εχεις μια και τα χρεοι να τρεχουν ; αξια ανεκτιμητη ...

ενφια δεν έχω... Νοίκι έχω. Βέβαια δεν έχω λεφτά για να πληρώνω κάθε μήνα νοίκι, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Η Μαρία δε με αφήνει. Άλλωστε πλούσιος είμαι και εγώ (στα αισθήματα)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε έχει αλλάξει και για τους αποφοιτους πολυτεχνειου. Όλοι πια χρειάζονται 12 μήνες θαλάσσια υπηρεσία. Εγώ πήγα να κάνω χτες μια αίτηση σε μια πολύ μεγάλη εταιρεία της ποντοπορου ναυτιλίας και ο αρχικαπετανιος εκεί με ανέτρεψε εντελώς. Μου είπε κάνε την αίτηση αλλά χλωμό το κόβω γιατί δεν από πληροφορίες που έχει ( αν θέλουμε το πιστεύουμε) ο νόμος 141/2014 δε πρόκειται ν'αλλαξει και τσάμπα προσπαθώ. Άλλωστε μου είπε ότι οι εταιρείες δεν παίρνουν πια μηχανολογους για δοκιμους γνωρίζοντας το πρόβλημα που υπάρχει. Μου είπε εργαζεσαι? Του απαντάω ναι. Μου λέει τότε προσπάθησε να κρατήσεις τη δουλειά σου,γιατι δύσκολα θα αλλάξουν τα πράγματα. Χαχα.. Ωραίος ο τύπος. Πήρα τηλ την πεμεν και τους ανέφερα τα παραπάνω και μου λένε ότι ο τύπος η δε ξέρει τι του γίνεται ή απλά δεν ήθελε να πάρει δοκιμο εκτός αεν. Μου είπαν ακριβώς τα ίδια όπως του φίλου και ότι λογικά το π.δ. Θα έχει ψηφιστει κατά το Μάρτιο. Συμπέρασμα :Ότι να ναι!!! Αντίο ζωή!!!

 Ναι, με το 141/2014 εχει αλλαξει σε 12 μηνες υπηρεσια για το πολυτεχνειο, αλλα για οσους ειναι ηδη με συμπληρωμενη υπηρεσια λενε οτι θα ισχυσουν τα παλια. το μονο που μενει ειναι να φτασει ο απριλης -λεω εγω- να δουμε αν μας δουλευουν. προσωπικα δινω βαση σε οτι ακουσω απο ΔΕΚΝ του υπουργειου ναυτιλιας και απο πεμεν. τα υπολοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με το 141/2014 εχει αλλαξει σε 12 μηνες υπηρεσια για το πολυτεχνειο, αλλα για οσους ειναι ηδη με συμπληρωμενη υπηρεσια λενε οτι θα ισχυσουν τα παλια. το μονο που μενει ειναι να φτασει ο απριλης -λεω εγω- να δουμε αν μας δουλευουν. προσωπικα δινω βαση σε οτι ακουσω απο ΔΕΚΝ του υπουργειου ναυτιλιας και απο πεμεν. τα υπολοιπα....

εγώ φίλε έχω ακούσει ότι όσα παιδιά είχαν συμπληρωμενη υπηρεσία και ήταν από το πολυτεχνείο το πήραν το δίπλωμα του τρίτου μηχανικού. Πάντως σου λέω κιόλας ότι να ναι, γιατί και εγώ έχω πάει στο υπουργείο και μου έχουν πει ότι δεν ξέρουν τίποτα εκείνοι.
Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε έχω ακούσει ότι όσα παιδιά είχαν συμπληρωμενη υπηρεσία και ήταν από το πολυτεχνείο το πήραν το δίπλωμα του τρίτου μηχανικού. Πάντως σου λέω κιόλας ότι να ναι, γιατί και εγώ έχω πάει στο υπουργείο και μου έχουν πει ότι δεν ξέρουν τίποτα εκείνοι.

Τι να σου πω, δεν ξερω αν το εχουνε δωσει στους ΑΕΙ. Κανενας δεν δινει πληροφοριες αν το εχουν παρει καποιοι. Μου εχει δημιουργηθει παντως η εντυπωση οτι ουτε του πολυτεχνειου το παιρνουν. Και αυτα που εχω γραψει αφορουν πορισμα της ομαδας εργασιας που εχει φτιαξει το ΥΕΝ για τροποποιηση του π.δ.141/2014 και οχι τιποτα δεσμευτικο - επισημο. Επισης εχω ακουσει οτι υπαρχει θεληση απο το υπουργειο να δωσουν λυση αλλα ποιος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.