Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρηματοδότηση πάρκου


Seismos

Recommended Posts

Απο τα κεντρικα, οσο εχουν ξεκινησει θα υλοποιηθουν οι προς εξεταση φακελοι παγωνουν προσορινα και δεν δεχονται νεους. Τα αγροτικα ουσιαστικα αποκλιστικαν απο την αγορα, ενω ειχαν προτεραιοτητα απο την ΔΕΗ τελικα γυρισς μπουμερανγκ. Υπαρχει κοσμος αυτη την στιγμη που εχουν πληρωσει 20.000 ορους συνδεσεις εχουν δωσει την εγγυητικη και κινδυνεουν να περασει το 18μηνο. Δυστηχως ομως ειναι ή καλυτερα ειμαστε ερμαιο των τραπεζων. Ενας υποψηφιος επενδυτης με ιδια κεφαλαια και ενα ετησιο εισοδημα περι τις 30.000 ευρω ειναι αποκλεισμενος απο μια επενδυση με σιγουρο εισοδημα. Αυτα μονο στο ελλαδισταν γινονται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχει προκύψει καμια ΣΟΒΑΡΗ λύση για χρηματοδοτηση (πλην τραπεζικής) το τελευταιο καιρο?

Λύση κατασκευή-χρηματοδοτηση ή ενα ποσοστό με ίδια κεφαλαια και ενα ποσοστο με προσημείωση συμβολαίου στο κατασκευαστή?

αν γνωριζει καποιος ας μου στειλει ειτε pm ειτε στο τοπικ αν κρινει οτι θα ωφελήσει και αλλους.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εταιρία που παίζει 25% ίδια και το άλλο χρηματοδότηση απο αυτή

τους εμπιστευεσαι?

υπήρχαν και κάποιοι άλλοι που υπόσχονταν τέτοια πράγματα και σιγά σιγά τους μαζευουν αφού πρώτα ρουφήξανε τις προκαταβολές

Link to comment
Share on other sites

αν μιλας για τη γνωστη με τις διαφημισεις σε tv και σαιτς, τοτε γενικα ναι,

ειδικά ομως οχι με τις τιμές που δεν αφηνουν κανενα περιθωριο να παρεις το κεφαλαιο σου πριν κλεισει η 15ετια.

δε μπορει να κοστολογειται κατοσταρι 200 χιλιαρικα σημερα με μετριο γερμανικο πανελ.

Απλα και χρηματοοικονομικα δε συμφερουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω μία περίπτωση αγροτικού 100kw για την οποία θα ήθελα τα φώτα σας μιας και κάνω σκέψεις ώστε να αναλάβω την κατασκευή και μέρος της χρηματοδότησης καθώς ο συγκεκριμένος έχει ίδια κεφάλαια 50.000 ευρώ και δεν έχει βγάλει άκρη με κάποια τράπεζα ακόμα οπότε σε αντίθετη περίπτωση δεν βλέπω να προχωράει.Ιδού οι απορίες μου λοιπόν :

 

1) Mε ποιό τρόπο/ους διασφαλίζω στο μέγιστο δυνατό την εξόφληση των χρημάτων μου και αποφεύγω κακοτοπιές ακόμα και σε ακραίες περιπτώσεις π.χ. θανάτου,μελλοντικά χρέη πελάτη σε εφορία κλπ..

2) Έκτακτη εισφορά ισχύει και στα αγροτικά ?Ο τελικός φορολογικός συντελεστής για τους αγρότες κυμαίνεται απο ότι βλέπω απο 13% εώς και 42%! Καθώς προσπαθώ να βγάλω το τελικό κέρδος μετά φόρων με βάση τις περίπου 58.000 ευρώ εισόδημα που θα έχει μόνο απο το φ/β ...

 

thanks εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το σενάριο, εγώ δεν θα έμπλεκα

το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι σε Λογαριασμό ΛΑΓΗΕ να είσαι και εσύ συνδικαιούχος (αν επιτρέπεται) αλλά και πάλι αυτός μονομερώς μπορεί να αλλάξει τον λογαριασμό. Η να του κάνεις μια σύμβαση με γραμμάτια έντοκα αλλά θα πρέπει η εταιρία σου να μπορεί να κάνει χρηματοδότηση (πρέπει να είναι μέσα στις δραστηριότητες). Γενικά δεν είναι πολύ απλό και ότι διασφάλισεις και να βάλεις πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος.

έκτακτη εισφορά ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και στα αγροτικά, αυτό έλειπε!

Ρώτα 2-3 δικηγόρους 4-5 λογιστές κάνε ένα ρεζουμε απο όλους τα δυσμενένστερα σενάρια και άμα έχεις στομάχι προχώρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jsk ευχαριστώ για την απάντηση , το στομάχι μου είναι αρκετά ευαίσθητο ειδικά στις εποχές που ζούμε..κι εγώ το βλέπω με αρκετή δυσπιστία το θέμα καθώς υπάρχουν διάφοροι κίνδυνοι ,απλά ήθελα να δω μήπως υπήρχε κάποιο φως στο τούνελ απο κάποιον που το είχε ψάξει

Link to comment
Share on other sites

Που πας να μπλεξεις.....Απ'οτι ξερω αυτο οι πολυεθνικες το κανουν με γραμματεια αλλα εχουν και ενα νομικο τμημα stand by απο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.