Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση κτίσματος


Liselef

Recommended Posts

Πρόσφατα ανέλαβα μία ανακαίνιση ενός ισογείου διαμερίσματος σε πολυκατοικία του 70-75. Οι εξωτερικοί τοίχοι είναι χωρίς θερμομόνωση. Ο ιδιοκτήτης επέμενε να αντικατασταθούν τα ξύλινα κουφώματα με νέα πάλι ξύλινα. Είναι συρόμενα χωνευτά αλλά τα καινούρια χρειάζονται περισσότερο διάκενο από το υπάρχον οπότε ρίξαμε την εσωτερική τοιχοποιία για να αφήσουμε το απαιτούμενο ενδιάμεσο κενό για τα συρόμενα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Επειδή η εξωτερική σειρά τοιχοποιίας παραμένει, θερμομόνωση δεν μπορεί να εφαρμοστεί προς την εσωτερική σειρά, διότι χτίζεται μετά, τι είναι πιο σωστό: Να μην μπει καθόλου θερμομόνωση στο διάκενο, ή να μπει ακόμα και αν είναι προς τη μεριά της εξωτερικής τοιχοποιίας? Γνώμη μου είναι το δεύτερο, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμομόνωση μπορεί να μπει εσωτερικά - εξωτερικά ή ενδιάμεσα ανάλογα τι θέλεις να πετύχεις:

Στην εξωτερική μόνωση αργεί να ζεστάνει ο χώρος αλλά εκμεταλλεύεσαι την θερμοχωρητικότητα των τοίχων, που σημαίνει πως αν ζεστάνει κρατάει περισσότερο τη ζέστη. Ενδείκνυται για κατοικίες αλλά δεν χρησιμοποιείται για κατασκευαστικούς λόγους (φθορές μόνωσης κλπ)

Η εσωτερική μόνωση ενδύκνυται για γραφεία - χώρους εργασίας γενικά (ζεσταίνει γρήγορα αλλά κρυώνει γρήγορα)

 

Επομένως, και εφόσον δεν έχεις άλλη λύση, νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή η εφαρμογή της μονωσης στην εξωτερική πλευρά (Πρόσεξε μόνο το κατασκευαστικό κομμάτι)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ. Αν κατάλαβα καλά μου προτείνεις εξωτερική θερμομόνωση? Αυτό δεν εννοείς ή κάτι χάνω εγώ?

Να διευκρινίσω πως μιλάω για συμβατική μόνωση μόνο που μπορεί να μπει εσωτερικά της πλευράς του εξωτερικού τμήματος της διπλής τοιχοποιίας: δλδ σαν κατασκευή από εσωτερικό σπιτιού προς εξωτερικό: δρομικός τοίχος, διάκενο συρόμενου, μόνωση, εξωτερικός δρομικός τοίχος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. Ειχα κενο στον παλιο τοιχο 10εκατ που δεν εφταναν για συρρομενα οποτε ή επρεπε να γκρεμισω καποιον τοιχο (εσωτερικο ή εξωτερικο) ή να κανω θερμομονωση εσωτερικη ή εξωτερικη(χωρις γκρεμισματα και χωρις συρρομενα πλεον).

Εγω εκανα το δευτερο, αλλα κακως το εκανα ετσι.

Σου προτεινο (όπως και εκανες εν μερη) να γκρεμισεις τον εσωτερικο τοιχο και να βάλεις μόνωση dow,fibran κλπ..σε οποια πλευρα θέλεις και μετα βαλε ξανα τουβλο. Προσοχη στα δοκαρια και στις θερμογέφυρες. Ρωτησε με αν κατι θελεις.Μπορεις να κανεις και εξωτερικη μονωση αλλα ..ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω εξωτερική μόνωση αλλά όπως λές και συ μόνωσης στην εξωτερική πλευρά από το συρόμενο - δεν αλλάζει κάτι ούτως ή άλλως!

 

Η εξωτερική μόνωση όπως είπε και ο φίλος geo είναι δύσκολη και ακριβή παρόλο που αποτελεί πολύ καλή λύση για κατοικίες.

 

Για πληροφορίες μπορείς να δεις:

Χ. Αθανασόπουλου: "Προστασία κτιρίων"

εκδόσεις ΚΤΙΡΙΟ: "Θερμομόνωση και στεγανοποίηση των κτιρίων"

http://www.cres.gr : "Οδηγός εξοικονόμησης ενέργειας μέσω θερμομόνωσης"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.