Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Καλημέρα

 

Είμαι ιδιοκτήτης ενός ακινήτου για το οποίο, ως μηχανικός, θέλω να υποβάλλω δήλωση ρύθμισης χώρων σχετικά με το Νόμο 4014.

 

Έχω ετοιμάσει τη σχετική φόρμα στο Σύστημα Δήλωσης Αυθαιρέτων. Ζητείται να συμπληρώσω τον Α/Α έργου του Συστήματος Αμοιβών.

 

Έχω ετοιμάσει και τη σχετική φόρμα στο Σύστημα Αμοιβών. Η νόμιμη αμοιβή, σύμφωνα με το ΤΕΕ για μηχανικό της εμπειρίας μου, αντιστοιχεί σε 4,5 ημέρες εργασίας, δηλαδή σε 1.569,58 ευρώ πλέον ΦΠΑ.

 

Επειδή μπορώ να τύχω της απαλλαγής όντας Ιδιοκτήτης και Μηχανικός, γνωρίζει κάποιος να με πληροφορήσει για το πώς γίνεται η διαδικασία απαλλαγής καθώς και για τα ακόλουθα:

  • Θα κάνω οριστικοποίηση στο Σύστημα Αμοιβών για την αμοιβή των 1.569,58 ευρώ και μετά θα ζητήσω απαλλαγή από το ΤΕΕ;
  • Θα δηλώσω στο Σύστημα Αυθαιρέτων ως Συμφωνηθείσα Αμοιβή το 2% της προηγούμενης (δηλαδή 31,39 ευρώ) ή κάτι άλλο;

 

Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας.

Καλημέρα

 

Είμαι ιδιοκτήτης ενός ακινήτου για το οποίο, ως μηχανικός, θέλω να υποβάλλω δήλωση ρύθμισης χώρων σχετικά με το Νόμο 4014.

 

Έχω ετοιμάσει τη σχετική φόρμα στο Σύστημα Δήλωσης Αυθαιρέτων. Ζητείται να συμπληρώσω τον Α/Α έργου του Συστήματος Αμοιβών.

 

Έχω ετοιμάσει και τη σχετική φόρμα στο Σύστημα Αμοιβών. Η νόμιμη αμοιβή, σύμφωνα με το ΤΕΕ για μηχανικό της εμπειρίας μου, αντιστοιχεί σε 4,5 ημέρες εργασίας, δηλαδή σε 1.569,58 ευρώ πλέον ΦΠΑ.

 

Επειδή μπορώ να τύχω της απαλλαγής όντας Ιδιοκτήτης και Μηχανικός, παρακαλώ να με ενημερώσετε για τα ακόλουθα:

  • Θα κάνω οριστικοποίηση στο Σύστημα Αμοιβών για την αμοιβή των 1.569,58 ευρώ και μετά θα ζητήσω απαλλαγή;
  • Θα δηλώσω στο Σύστημα Αυθαιρέτων ως Συμφωνηθείσα Αμοιβή το 2% της προηγούμενης (δηλαδή 31,39 ευρώ) ή κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/FILES/DIKAIOLOGHTIKA_APALLAGHS_AMOIBHS_2.pdf

 

Ωστόσο ΦΠΑ θα πληρώσεις όπως και τις κρατήσεις όλες επί της νόμιμης.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης. Σε ότι αφορά όμως το Σύστημα Αυθαιρέτων τί δηλώνω ως συμφωνηθείσα αμοιβη; Τη νόμιμη των 1569 ευρώ ή το 2% αυτής;

Link to comment
Share on other sites

Η κ. Κοκκαλίδυ από το ΤΕΕ/ΤΚΜ μου είπε οτι απλά το αφήνεις κενό στη συμφωνηθείσα.

Επίσης όταν πας ΔΟΥ ενημέρωσε κι εδώ τι ποσοστό πληρώνεις για αυτοπαράδοση και τι ΦΠΑ επί ποιου ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και επί της συμφωνηθείσας, απλά σε περιπτώσεις αυτοπαράδοσης όπως η παραπάνω κόβεται δελτίο αυτοπαράδοσης και εκεί πληρώνεται ένα ΦΠΑ.

Επειδή δε κάθεσε να συμφωνήσεις με τον εαυτό σου :mrgreen: την αμοιβή σου κι επειδή απαλλαγή παίρνεις για τη νόμιμη αμοιβή, τότε και ΦΠΑ θα πληρωθεί επί της νόμιμης αμοιβής; Σε αυτή την περίπτωση και μόνο λέω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic. Από την αναζήτηση δεν βρήκα απάντηση στην απορία μου, η οποία είναι η εξής:

Θέλω να δώσω μία βεβαίωση περί μη αυθαίρετης κατασκευής σε διαμέρισμα που ανήκει σε συγγενή 1ου βαθμού και μία βεβαίωση για δικό μου διαμέρισμα, οπότε μπορώ να απαλλαγώ από την αμοιβή.

Καθώς οι αμοιβές των βεβαιώσεων δεν περνάνε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (οπότε δεν έχεις να κάνεις με ΕΤΕ, κρατήσεις κτλ), πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για την απαλλαγή;

Η φόρμα συμπλήρωσης της βεβαίωσης δέχεται σαν συμφωνηθείσα αμοιβή 0 Ευρώ; Και πρέπει να κοπεί μηδενική ΑΠΥ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπλέξεις με απαλλαγές για το συγγενή. Βάλε ένα μικρό ποσό (έστω 20€) και κόψε μια ΑΠΥ.Εχεις κάποιες απώλειες βέβαια αλλά ο κόπος σου και ο χαμένος χρόνος μπορεί να καλύψει το χαμένο ΦΠΑ και το φόρο που αναλογεί στα 20€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, δεν είμαι σίγουρη κι εγώ ότι πολύ κατάλαβα τις απαντήσεις, είμαι στην ίδια περίπτωση , έχω να τακτοποιήσω ημιυπαιθριο με ιδιοκτήτρια εμένα, έχω συμπληρώσει τη φόρμα ηλεκτρονική στο σύστημα του τεε και απλά δε ξέρω τι γίνεται με το θέμα του μηχανικού και πότε-διαδικαστικά.

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

 

ps όποιος ξέρει άμεσα θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο μπας και προλάβουμε την έκπτωση του 20% για εφαπαξ καταβολή

 

παρεπιμπτόντως είναι μέχρι 22 ή 31/12 τελικά?

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.