Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Μίλησα με ΤΕΕ για την απαλλαγή, απλά προς ενημέρωσή σας που είπαν να πάω αίτηση απαλλαγής, απλό αντίγραφο του τίτλου, αντίγραφο του προϋπολογισμού και υπεύθυνη δήλωση και γίνεται επί τόπου το θέμα.
Όταν λες αντίγραφο προϋπολογισμού εννοείς εντολή πληρωμής? Και τι πρέπει να δηλώσουμε στην υπεύθυνη δήλωση?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο αυτό μας χρειάζεται, γιατί αναφέρεται σε απαλλαγή από την προκατάθεση και είχε εφαρμογή στις αμοιβές των αδειών, όταν και δεν ήταν υπόχρεος ο ιδιοκτήτης-μηχανικός να καταθέσει τα ποσά της αμοιβής του. Τώρα ωστόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα και γιατί να πάρεις απαλλαγή από τη νόμιμη όταν μπορείς να καθορίσεις μικρότερη ''συμφωνηθείσα'' και λογικά μικρότερο ΦΠΑ. Είναι θέμα λογιστή και να μας εξηγήσει τι μπορεί να γίνει να γλυτώσεις την απαλλαγή της ''νόμιμης''.

Άλλη διαδικασία στη ΔΟΥ για το στοιχείο αυτοπαράδοσης, αλλο το να μην καταθέσω και να πάρω απαλλαγή της νόμιμης

Link to comment
Share on other sites

παιδιά της εξηγησα το case και αυτή μου είπε τη διαδικασία

 

αν υπάρχει λογιστής ευχαρίστως,

 

η αλήθεια είναι ότι εγώ πιέζομαι να τελιώνω, κι επειδή το ΦΠΑ θα το πάρω όλο πίσω δε με νοιαζει να σας πω αν είναι 200 ή 35ο ευρώ

 

ps ξέρει κανείς τελικά τι παίζει με ημερομηνίες και αυτά που ακούγονται ότι θα κλείσει το site? ποιες είναι οι τελικές ημερομηνίες?

 

φίλε letom, αν θες λεπτομέρεις, γιατί ανάλογα με την περίπτωση της απαλλαγής σου στέλνουν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά είναι η κα Δουβή 210 3291607 γι αυτά τα θέματα

 

άλλες λεπτομέρεις δε ξέρω, κι εγώ πάω από εκεί αύριο να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέρει κανείς κι αυτό που ρώτησα πριν:

 

με τον ακάλυπτο είναι σωστό που έχω 0? δεν έχω ακάλυπτο κι έβαλα μόνο ημι-υπαίθριο 10,39 πχ που έχω. Το κακό είναι ότι ο προϋπολογισμός μου βγαίνει 0,

 

ps όποιος ξέρει, pls με απλά λόγια-για αρχαρίους:) γιατί κι εγώ άσχετη είμαι με ημιυπαιθριους απλά λόγω στενότητας budget προσπαθώ να τακτοποιήσω το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

δε συμπληρώνεις τον ακάλυπτο δε σε νοιάζει ο προυπολογισμος εκτός αν βαλεις και αποτυπωση (πραγμα που εγω νομιζω δε χρειαζεται για την περιπτωση σου)

Link to comment
Share on other sites

thodoris Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Ξέρεις επίσης σαν ημερομηνια αυτοψίας τι βάζω? μία τυχαία,

 

Για εμένα, που υποβάλλω τον υπολογισμό της αμοιβής, παίρνω από το ΤΕΕ την απαλλαγή, και στη συνέχεια ρίχνω τη δήλωση (αν έχω καταλάβει λάθος σειρά με διορθώνετε pls) την πληρωμή του προστίμου την κάνω μετά στην τράπεζα??? Με ποιο χαρτί και μέχρι πότε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

φίλε letom, αν θες λεπτομέρεις, γιατί ανάλογα με την περίπτωση της απαλλαγής σου στέλνουν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά είναι η κα Δουβή 210 3291607 γι αυτά τα θέματα

Σ' ευχαριστώ nkou!
Link to comment
Share on other sites

thodoris Σε ευχαριστώ πολύ!!

 

Ξέρεις επίσης σαν ημερομηνια αυτοψίας τι βάζω? μία τυχαία,

 

Για εμένα, που υποβάλλω τον υπολογισμό της αμοιβής, παίρνω από το ΤΕΕ την απαλλαγή, και στη συνέχεια ρίχνω τη δήλωση (αν έχω καταλάβει λάθος σειρά με διορθώνετε pls) την πληρωμή του προστίμου την κάνω μετά στην τράπεζα??? Με ποιο χαρτί και μέχρι πότε?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Κάνεις την δηλωση κανονικα για τα αυθαιρετα. ΠαΡΆΛΛΗΛΑ πας να παρεις απαλλαγη απο το ΤΕΕ με τον υπολογισμο απο το συστημα αμοιβων που εχεις υποβαλλει οριστικα. Προχωρας τις διαδικασιες κανονικα. Ως συμφωνηθεισα βαζεις κενο, και συμπληρωνεις το Α/Α εργου στο συστημα. Πληρωμες θα γινουν για το προστιμο οτι σου βγαλει το συστημα. Για κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ, και το ΤΕΕ στο ΤΕΕ το ιδιο για σενα με απαλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Thodoris σε ευχαριστώ πάρα πολύ, με έχεις διευκολύνει απίστευτα!

 

Συγχαρητήρια στα παιδιά του φόρουμ, μπήκα μόλις χτες κι έχω εντυπωσιαστεί από το κλιμα και την ομαδικότητα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αλλά μεταξύ μας τα 1500 ευρώ για έναν ημιυπαίθριο σε τέτοιες ιδίως περιόδους είναι απίστευτο υψηλό ποσό.

 

Σε "τέτοιες περιόδους" αυξήθηκαν δυσανάλογα και οι δικές μας υποχρεώσεις των μηχανικών. Ευχαρίστως να έκανα "ελεημοσύνες", αλλά μετά δε θα μπορώ να πληρώσω όσα με αναγκάζει ο Μπένι και το υπόλοιπο κακό συναπάντημα. Εξάλλου όποιος ήθελε να τακτοποιήσει ημιυπαίθριους, είχε 1,5 χρόνο περιθώριο να το κάνει με τον 3843 και με πολύ "λογικότερη" αμοιβή και με πολύ "λογικότερο" πρόστιμο. Δεν το έκανε; Κακό του κεφαλιού του. Ας πληρώσει "κερατιάτικα" τώρα... Εγώ προσωπικά, σε οποιονδήποτε (πελάτη) μου αρχίζει τα "σάπια" του στυλ "δύσκολοι καιροί", του απαντώ άμεσα και κοφτά "για όλους". Και κόβεται η φόρα αμέσως.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.