Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Έλεγα μηπως έχει τύχει σε κάποιον. Ουτως ή αλλως φεμ θα πληρώσω, αλλά τι νόημα έχει η κατάθεση από εμένα σε εμένα; Αφού εγώ είμαι ο εργοδότης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

Ηθελα να ρωτησω αν σε καποιο συναδελφο εχει τυχει αντιστοιχη περιπτωση ωστε να με ενημερωσει για να ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου την αντιστοιχη εφορια η οποια δηλωνει αγνοια για το θεμα!

Θα ηθελα λοιπον αν γνωριζεται για απαλλαγη αμοιβων μηχανικων οταν ο μηχανικος ειναι ιδιοκτητης του εργου! Πιο συγκεκριμενα απαλλαγη απο την εφορια, δηλαδη απαλλαγη φορολογιας και Φ.Π.Α.

Δυστυχως η εφορια δεν γνωριζει ουτε τη διαδικασια ουτε τα δικαιολογητικα ουτε και το νομο περι απαλλαγης! Οποια πληροφορια γνωριζεται θα με βοηθουσε ωστε να ενημερωσω και την "σχετικοτατη" με το θεμα ΔΟΥ! 

Ευχαριστω εκ των προταιρων!!

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μηπως έχει τύχει σε κάποιον. Ουτως ή αλλως φεμ θα πληρώσω, αλλά τι νόημα έχει η κατάθεση από εμένα σε εμένα; Αφού εγώ είμαι ο εργοδότης!

Τι ψάχνεις να βρεις στη χώρα του παρααλόγου!

Χμ, προσωπικά μου κόβω, :) 10€ αμοιβή + λοιπά ΦΠΑ και ΤΣΜΕΔΕ. Το φεμ για < 300 νομίζω έχει καταργηθεί. Και !νομίζω! Οτι είμαι κύριος. Δηλαδή κύριος δεν είμαι? Ιδιοκτήτης δεν είμαι? Μηχανικός δεν είμαι? Μου κάνω μια συμφωνία να πληρώκω τσμεδε και φπα και οκ, λέω εγώ τώρα, πάντως πιστευω ότι είναι το τελευταίο που θα κοιτάξουν...

Παλιότερα πήγα στο ΤΕΕ, να μάθω την διαδικασία για να πάρω απαλλακτικό αμοιβής άδειας που ήμουν ιδιοκτήτης. Καληνύχτα, ένα σωρό δικαιολογητικά και φόροι, ενοείται τα "πλήρωσα" και το πήρα. Τώρα όμως Μηχανικός δεν είμαι, σαν φυσικό πρόσωπο επίσης, δεν δικαιούμε να μου κάνω μια τακτοποίηση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ανέβασα ένα έργο στο ΤΕΕ και στην επεξεργασία "Ομάδα Έργου" αφήνω το "0" στις αμοιβές και στον ΦΠΑ. Δεν μου δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας αναφοράς. Δηλαδή δεν υπάρχει το pdf με το πράσινο +. Έχει δημιουργήσει κανείς σας αναφορά με μηδενική αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Τι να την κανεις συναδελφε τη μηδενικη αμοιβη?

Εχει νοημα εντολη πληρωμης με μηδενικο ποσο?

 

Απαλλαγη απο την υποχρεωση καταθεσης αμοιβης μονο απο το ΤΕΕ μπορεις να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι μπορώ και χωρίς απαλλαγή από τη στιγμή που οι αμοιβές είναι ελεύθερες. Μήπως να βάλω 50€ τα έξοδα μελέτης και να τελειώνω; Τον υπολογισμό αμοιβών πως θα τον βγάλω χωρίς αναφορά;

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιος στο ειπε, αλλα εχω ξαναγραψει οτι συμφωνημμενες αμοιβες εξαιρετικα χαμηλες ειναι κοκκινο πανι για μελλοντικο φορολογικο ελεγχο.

Αντε εξηγησε εσυ στον ελεγκτη οτι αντι για 5000Ε πηρες 50Ε επειδη ειναι αδερφος σου, πατερας σου κτλ.

 

Η διαδικασια ειναι συγκεκριμενη και γινεται σε ενα πρωι, απο οσο γνωριζω και με φαξ μπορεις να στειλεις στο ΤΕΕ οτι απαιτειται.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Οταν συνιδιοκτήτες στο οικόπεδο είμαι εγώ ΚΑΙ ο αδερφός μου τι γίνεται?

 

θα πάρω εγω απαλλαγή αλλά θα βάλω τον αδερφό μου να πληρώσει ένα μικρό ποσό?

 

δεν είναι πιο απλό να κόψω μια μικρη ΑΠΥ στον εαυτο μου και να ξεμπλεγω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.