Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

tpanag μη ξεχνας και αυτους που που ειχαν άδειες μετά το 2009, που απλά περίμεναν τη νέα ρ'υθμιση,

 

προφανώς είναι δύκολες οι εποχές και όλοι έχουμε υποχρεωσεις, απλά οι αμοιβές οποιουδήποτε κλάδου να είναι εξορθολογισμένες,

 

ενδεικτικά εγώ-ο κάθε μηχανικός- με 2-3 ημι-υπαίθριους το μήνα έβγαλα 3-5 χιλιάρικα, το οποίο σε σχέση με το χρόνο μου, την εμπειρία, ....κοκ σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι ανταποκρίνεται, σίγουρα είναι υπερτιμολογημένη υπηρεσία

 

είναι το ίδο με ένα συμβολαιογράφο που θέλει να πάρει 2 και 2,5 χιλιάρικα για ένα και μόνο συμβόλοιο κοκ, τον υδραυλικό που θέλει για μία ώρα να πάρει 100 ευρω (τους πληρώνουμε πιο πάνω και από τους γιατρούς)

 

προφανώς είμαι μηχανικός, είναι δικηγόρος κοκ απλά δε θεωρώ ότι είναι εύλογο τη μία μέρα max πραγματικής δουλεια να την πληρώνουμε μισό μηνιάτικο. Αν ζούσαμε σε μία κοινωνία που ο μέσος μισθός είναι 3.000 να σου πω και οκ, απλά δε μπορεί αν ζητάμε μισθό ενός μήνα για κάποιους (για τη συγκεκριμένη υπηρεσία πάντα).

 

Το χιλιάρικο στην κοινωνία μας το βρίσκει ο άλλος πολύ δύσκολα.

 

Για το λόγο αυτό, για ένα σπίτι 170.000 φτανεις να πληρώνεις 15.000 γύρω γύρω, μόνο για διεκπεραίωση που είναι απίστευτο ποσό, όταν πχ στη Κυπρο δίνεις 1-2.

 

Προφανώς και δε κάνουμε ελεημοσύνες, επαγγελματίες είμαστε όλοι και στο τέλος της μέρας όλοι θα βγάλουμε τα κέρδη μας και θα πληρώσουμε τα έξοδα μας και θα ταισουμε τις οικογενειες μας, αλλά με συγχωρείς τη νοοτροπία του να πληρώνει κάποιος κερατιάτικα, να υπάρχουν αρπαχτές, ή γα...ικα σε κάθε κλάδο πάντα, για καθε κλαδο μιλάω, εγώ τουλάχιστον θα προσπαθώ να μη την αποδέχομαι γιατί έτσι φτάσαμε εκεί που φτάσαμε

Edited by nkou
Link to comment
Share on other sites

η9ελα να ρωτησω εστω οτι θελω να βαλω στο συστημα ενα αυθαιρετο για τακτοποιηση...στην πρωτη φαση πρεπει να βαλω κωδικο αμοιβων? η ,μπαινουν στην δευτερη φαση? η βαζω τωρα μονο την συμφωνη8ησα? επισης μηπως βαζω μονο την αμοιβη της πρωτης φασης? η το αφηνς κενο οπως μου ειπανε πολοι?

αυτα τα λιγα... :smile:

 

Μη βάζεις την ίδια ερώτηση σε διάφορα θέματα και μερικά άσχετα όπως αυτό εδώ!Σκέψου να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου όλοι όσοι γράφουν εδώ. Ευχαριστώ, Manolis gon.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Η διαδικασία της απαλλαγής ήταν πολύ απλή τελικά,

 

Πήγα με τα δικαιολογητικά της απαλλαγής και τον προϋπολογισμό του έργου στο αντίστοιχο τμήμα (δεν έχει καθόλου κίνηση και οι κυρίες είναι εξυπηρετικότατες).

 

Μου έδωσαν το χαρτί της απαλλαγής, πήγα ταμείο πλήρωσα υπερ ΤΕΕ 2% (άρα κοντά 35 ευρώ για τα 1500κάτι), κατέθεσα όλα τα δικαιολογητικά στο πρωτόκολλο,

 

και μόνο εκκρεμεί η κατάθεση άλλο 2% υπέρ τσμεδε στην εθνική και τέλος με το θέμα της αμοιβής

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βρε παιδιά σε τι ποσό αμοιβής θα πληρώσουμε ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ, αφού η συμφωνειθήσα αμοιβή είναι 0. Μην μου πείτε επί της νόμιμης, διότι εκεί θα υπάρχει το εξής παράδοξο: Τα ποσά του ΤΣΜΕΔΕ με απαλλαγή να είναι μεγαλύτερα από αυτά χωρίς απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο και εισφορές υπέρ ΤΕΕ πληρώνονται επί της νόμιμης αμοιβής.

Δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή και για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ είναι πάντα το ίδιο ποσό για οποιαδήποτε συμφωνηθείσα αμοιβή από 0 έως τη νόμιμη και υπολογίζονται πάντα επί της νόμιμης... Αν μέχρι τώρα έκανες κάτι διαφορετικό (πλήρωνες κρατήσεις επί της συμφωνειθήσας<νόμιμης) έκανες λάθος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συνάδελφοι που έχετε ήδη πάρει την απαλλαγή αμοιβής , σας ζητήθηκε μήπως να πληρώσετε ΦΕΜ στην εφορία? γιατί όταν εγώ πήγα σε αυτή που υπάγομαι (ΔΟΥ ΓΛΥΦΑΔΑΣ) ήταν αρνητικοί για την άτυπη δωρεά και το μηδενικό φεμ που τους προσκόμισα. Τόνισαν πως απαλλαγή αμοιβής μπορώ να πάρω όχι όμως και προκαταβολή φόρου..Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω πως εφόσον δεν αποκτάται εισόδημα είναι παράλογο να χρεώνεται ο φόρος εισοδήματος.. Μήπως κάποιος έχει κανένα επίσημο έγγραφο να τους το δείξω για να υποχωρήσουν? Επείγομαι και θα ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια..ευχαριστώ..ε ρε που έμπλεξα πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει όριο στις πόσες φορές μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο την κατάθεσης αμοιβής?

 

Εαν πάρεις μια φορά απαλλαγή, μπορείς να πάρεις και δεύτερη? μιλάω για δικες μου άδειες και/ή τακτοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.