Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

ωχ, αυτά πως υπολογίζονται ακριβώς?, υπάρχει ίσως κάποιος οδηγός που να τα εξηγεί, ωστε να καταλάβω ακριβώς πόσο θα κοστίσει ( για να μην την ακούσω απο τον συγγενη, χεχε) ευχαριστω terry

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, δεν ειναι απλη η ερωτηση σου.

Χρησιμοποιησε καποιο εμπορικο λογισμικο ή καποια excelακια που κυκλοφορουν.

 

ΥΓ1.  Το κοστος για την εκδοση μια ΟΑ, δεν ειναι η εκδοση της αυτη καθ' αυτη, αλλα το κοστος εκπονησης των επιμερους μελετων και των επιβλεψεων.

 

ΥΓ2. Ακομα και για 1ου βαθμου συγγενη, δεν σημαινει οτι το κοστος της ΟΑ ειναι μηδενικο (βλ. ΥΓ1).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, όταν υποβάλουμε στο τεε για απαλλαγή προκατάθεσης αμοιβής, αναφέρεται ότι δεν θα υπάρξει καμία αμοιβή για την μελέτη στις υπέυθυνες δηλώσεις που υποβάλλονται, έτσι παίρνουμε την βεβαίωση για ΥΔΟΜ. επομένως έχω μεινει με την απορια

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?

 

Προφανως για να παρεις απαλλαγη, δεν πρεπει να λαβεις αμοιβη.

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι κανουμε δωρο τις αμοιβες μας, επειδη μας επιτρεπεται.

 

Δικη σου ειναι η δουλεια, δικος σου ο συγγενης, κανεις οτι νομιζεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

προφανώς και δεν τις κάνουμε δώρο(!), αλλα στην συγκεκριμένη δικιά μου περίπτωση δεν θα ζητησω απο τον συγγενη αμοιβή, απλως εμεινα με την απορία , πως αν δεν υπαρχει αμοιβή, εχουν καταργηθει εισφορες τσμεδε , εμπ. Οι εισφορες δημοσίου και εμπ ιδιοκτητη πως υπολογιζονται, και αν υπολογιζοται?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αληθινά Τέρυ, δεν το θυμάμαι, ο ιδιοκτήτης πληρώνει εισφορές προς Τσμεδε ιδιοκτήτη που υπολογίζονται επί προυπολογισμού, οπότε έτσι πρέπει να υπολογιστεί?

 

 

Και ακόμα μου λες, παραπάνω έλεγες οτι η διαδικασία για απαλαγή αμοιβής όταν είσαι ιδιοκτήτης, γίνεται εύκολα με fax στο ΤΕΕ. Φαντάζομαι έχεις εμπειρία, οπότε μήπως έχεις μια λίστα με σύχρονα δικαιολογητικά που ζητούν για απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής όταν είσαι ψιλός κύριος ακινήτου?

σε 4178 αναφέρομαι

 

 

αναφέρθηκες παραπάνω οτι, απόδειξε στην εφορία πως για αμοιβή που λέει το σύστημα 5000 ας είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές όσον αφορά τον 4178. Πως θα δικαιολογήσεις ότι πήρες 50. Μα όταν πληρώνεις εσύ Τέρυ ή ο πάτέρας σου, θα πάρεις αμοιβή του ανθρώπου που σε τάιζε ή του εαυτού σου?

Κατα εμένα τίθεται αν έχεις δικαίωμα να τακτοποιήσεις οταν είσαι ιδιοκτήτης ή Νομ. εκπρόσωπος ιδιοκτήτριας εταιρίας που μου έχει τύχει εμένα. Οσον αφορά τον 4178.

Και αν δικαιολογείται οτι λόγο των απαλακτικών και διαδικασίας που ζητούσε το ΤΕΕ παλιότερα, είχες δικαίωμα να κάνεις τακτοποίηση του εαυτού σου με ελάχιστη αμοιβή. Κουφό να αναθέτεις και να λαμβάνεις σε εσένα αλλά υπάρχει Νομοθεσία να λέει οτι ο τάδε Arche εγώ φυσικό πρόσωπο αναθέτω του ταδε Arche εμού επαγγελματία Μηχανικού την τακτοποίηση ακινήτου του οποίου είμαι ψιλός κύριος?

 

 

_ _ _ _ _

επιπρόσθετα θέλω να προσθέσω σε λίγο παλιότερη δημοσίευση που αναφερόταν η λέξη "πλήρωσα" εντός δυαλιτικών κιόλας, ότι δεν ενοούσα λάδωσα όπως καταλαβαίνω σήμερα διαβάζοντας το.

Ενούσα οτι έκοψα μια ελάχιστη και κατάθεσα. Τώρα αν έκανα λάθος, έκανα λάθος.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τα δικαιολογητικα, καπου στο φορουμ.

Λογικα δεν εχει αλλαξει κατι.

Εγω εκανα τη διαδικασια καπου το 2010-2011, για ΟΑ σε ακινητο του πατερα μου.

 

Φορολογικα πληρωνεις κανονικα, οτι υπολογιζεται επι του προυπολογισμου.

 

Προφανως σε δηλωση Ν4178, δεν πληρωνεις τιτοτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι να καταθέσω και εγώ την απορία μου.

 

Φίλος μηχανικός που εργάζεται σε υπηρεσία του Δημοσίου, αποφάσισε να εκδώσει Άδεια Δόμησης για ιδιοκατοίκηση, σε οικόπεδο 50-50 με την σύζυγό του. Ανέλαβε , μετά από σχετική άδεια από την υπηρεσία του, όλη την διαδικασία (σύνταξη μελετών και επιβλέψεις).

Ακολουθώντας την διαδικασία στο ΤΕΕ πήρε απαλλαγή για το σύνολο της «νόμιμης» αμοιβής.

Στην πολεοδομία όμως του ζητάνε ΦΕΜ. Και εδώ ξεκινάει το μπλέξιμο.

Στην αρμόδια ΔΟΥ του λένε ότι δεν μπορούν να του δώσουν απαλλαγή, διότι έχει καταργηθεί από το 2012. Στην πολεοδομία του απαντούν να πληρώσει ΦΕΜ επί της «νόμιμης» ή να κάνει ένα συμφωνητικό με τον εαυτό του και τη γυναίκα του και να πληρώσει τον αντίστοιχο ΦΕΜ.

Όταν όμως πάει στο taxis για να πληρώσει ΦΕΜ (οποιοδήποτε ποσό), το σύστημα δεν τον αφήνει διότι το Α.Φ.Μ. του δεν αντιστοιχεί σε επιτηδευματία, αλλά σε μισθωτό.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία διότι η ιστορία έχει φτάσει σε αδιέξοδο;

Υπάρχει διαδικασία πληρωμής μηδενικού φ.Ε.Μ από μη επιτηδευματία, έστω με αυτοπρόσωπη παρουσία στη Δ.Ο.Υ και όχι μέσω taxis;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της απαλλαγης αμοιβης το έχουν καταντησει γριφο.

Απο τη μια η γενικολογια των νομοθεσιων και απο την αλλη η υποκειμενικη ερμηνεια της εκαστοτε νομοθεσιας, δεν αφηνουν κανενα μηχανικο να κάνει το αυτονόητο.

Σε πανε μπαλακι πολεοδομια και εφορια μεχρι να απηυδησεις!!

 

Το (κατ' εμέ) λογικό είναι εφόσον υπάρχει απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής, δεν υποχρεουται να πληρωσει ΦΕΜ ( = 10% επί της αμοιβης!!)!!!

Η πολεοδομια σου ζηταει  σε αυτην την περιπτωση απαλλαγη φεμ.

Ποιος θα στη δωσει?

Η εφορία?

Η εφορια λέει οτι εχει εντολή χρονια τωρα να μην ασχολειται με ΦΕΜ, γιατι ολα πανε ηλεκτρονικα.

Αρα?

Αδιεξοδο!

 

Στην περίπτωση του φιλου σου, καλο θα ηταν να κανει μια σχετικη ερωτηση στην εφορια (μηπως και το παει χειρογραφα) και να αναφερει το προβλημα (αν δε ληθει) και στην πολεοδομια.

Δε ξερω αν το ΤΕΕ μπορει να δωσει λυση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.