Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

....

Στην πολεοδομία όμως του ζητάνε ΦΕΜ. Και εδώ ξεκινάει το μπλέξιμο.

Στην αρμόδια ΔΟΥ του λένε ότι δεν μπορούν να του δώσουν απαλλαγή, διότι έχει καταργηθεί από το 2012. Στην πολεοδομία του απαντούν να πληρώσει ΦΕΜ επί της «νόμιμης» ή να κάνει ένα συμφωνητικό με τον εαυτό του και τη γυναίκα του και να πληρώσει τον αντίστοιχο ΦΕΜ.

Όταν όμως πάει στο taxis για να πληρώσει ΦΕΜ (οποιοδήποτε ποσό), το σύστημα δεν τον αφήνει διότι το Α.Φ.Μ. του δεν αντιστοιχεί σε επιτηδευματία, αλλά σε μισθωτό.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία διότι η ιστορία έχει φτάσει σε αδιέξοδο;...

να φτιάξει ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εαυτό του.

Αμοιβή 1€. (σε κανένα μελλοντικό έλεγχο απο ΔΟΥ δεν θα αμφισβητηθεί ως μη εύλογο αφου είναι για τον ίδιο)

βάζει και ΦΕΜ δέκα λεπτά ή άς χαρίσει στο κράτος είκοση λεπτά και τέλειωσε.

 

5 λεπτά διαδικασία και όλα τα κάνει μόνος του.

 

 

λ

Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόβλημα Didonis, οπως ειπε ο συναδελφος στη συγκεκριμενη περιπτωση, είναι οτι ηλεκτρονικα δε μπορει να υποβαλλει το ΦΕΜ (ειτε 100 ειτε 5 είτε 0,1 ευρω, γιατι το ΑΦΜ του ειναι καταχωρημενο ως "μισθωτος" και οχι ως ελευθερος επαγγελματιας....

Γι αυτο ειπα να προσπαθησει να βρει ακρη ισως καταθετοντας χειρογραφα ΦΕΜ στη ΔΟΥ.

 

Κατα τα αλλα, συμφωνω. Εχω καταληξει κ γω οτι δε συμφερει μα προσπαθησεις να παρεις απαλλαγη αμοιβης. Ειναι χρονοβορο, ψυχοφθορο και κατα 99 % θα καταληξει σε αδιεξοδο.

Οποτε βαλε μια αμοιβη 20 ευρω στον ευατο σου, πληρωσε 2 ευρω ΦΕΜ, να τελειωνει η ιστορια. 

Κι ας ερθει μετα κανενας, σε τυχον ελεγχο, να σου ζητησει τα ρεστα.....!

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι να καταθέσω και εγώ την απορία μου.

 

Φίλος μηχανικός που εργάζεται σε υπηρεσία του Δημοσίου, αποφάσισε να εκδώσει Άδεια Δόμησης για ιδιοκατοίκηση, σε οικόπεδο 50-50 με την σύζυγό του. Ανέλαβε , μετά από σχετική άδεια από την υπηρεσία του, όλη την διαδικασία (σύνταξη μελετών και επιβλέψεις).

Ακολουθώντας την διαδικασία στο ΤΕΕ πήρε απαλλαγή για το σύνολο της «νόμιμης» αμοιβής.

Στην πολεοδομία όμως του ζητάνε ΦΕΜ. Και εδώ ξεκινάει το μπλέξιμο.

Στην αρμόδια ΔΟΥ του λένε ότι δεν μπορούν να του δώσουν απαλλαγή, διότι έχει καταργηθεί από το 2012. Στην πολεοδομία του απαντούν να πληρώσει ΦΕΜ επί της «νόμιμης» ή να κάνει ένα συμφωνητικό με τον εαυτό του και τη γυναίκα του και να πληρώσει τον αντίστοιχο ΦΕΜ.

Όταν όμως πάει στο taxis για να πληρώσει ΦΕΜ (οποιοδήποτε ποσό), το σύστημα δεν τον αφήνει διότι το Α.Φ.Μ. του δεν αντιστοιχεί σε επιτηδευματία, αλλά σε μισθωτό.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία διότι η ιστορία έχει φτάσει σε αδιέξοδο;

Υπάρχει διαδικασία πληρωμής μηδενικού φ.Ε.Μ από μη επιτηδευματία, έστω με αυτοπρόσωπη παρουσία στη Δ.Ο.Υ και όχι μέσω taxis;

γεια σας 

κι εγω αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα , εργαζομαι σε ΝΠΙΔ πηρα αδεια από την υπηρεσια μου για υπογραφη τησ ο.α . του ακινητου μου , το ΤΕΕ μου δινει απαλλαγη αμοιβων , εχω θεμα με την εφορεια , ξερει καποιος πληρωνω ΦΠΑ στην εφορεια? 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας 

κι εγω αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα , εργαζομαι σε ΝΠΙΔ πηρα αδεια από την υπηρεσια μου για υπογραφη τησ ο.α . του ακινητου μου , το ΤΕΕ μου δινει απαλλαγη αμοιβων , εχω θεμα με την εφορεια , ξερει καποιος πληρωνω ΦΠΑ στην εφορεια? 

κι αν οχι ποια ειναι η διαδικασια , παω στην εφορια και κανεισ δεν ξερει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

κατ΄αρχάς δες εδώ τι απαιτεί η κάθε ΥΔΟΜ 

και το ξανασυζητάμε ή καλύτερα ρώτα από πρώτο χέρι

την ΥΔΟΜ σου

τι θα σου ζητήσει αντίστοιχα για το καθένα!

 

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=cuUdr7gDWy8%3d&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

κατ΄αρχάς δες εδώ τι απαιτεί η κάθε ΥΔΟΜ 

και το ξανασυζητάμε ή καλύτερα ρώτα από πρώτο χέρι

την ΥΔΟΜ σου

τι θα σου ζητήσει αντίστοιχα για το καθένα!

 

http://ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=cuUdr7gDWy8%3d&tabid=777&language=el-GR

καταρχας σας ευχαριστω για την απαντηση, 

λεγοντας ΥΔΟΜ εννοείται την πολεοδομια του δήμου οπου απο εκει εκδοδεται η αδεια ?

αν ναι, πηγα στην πολεοδομια και μου ειπαν φερε ενα χαρτι απο την εφορεια οτι απαλλασσεσαι απο το φπα , πηγα εφορεια και κανεισ δεν ξερει τιποτα 

υπαρχει νομοθεσια που να λεει οτι απαλλασσεσαι απο το ΦΠΑ οταν η εκδοση άδειασ ειναι στο ονομα του μηχανικου? κι αν ναι ποια είναι  

Link to comment
Share on other sites

edit

θεωρώ ότι στα δικαιολογητικά που φαίνονται εδώ

http://ypeka.gr/Link...&language=el-GR

θα βάλεις

ή αντί απόδειξης  τη βεβαίωση ΤΕΕ (περί απαλλαγής αμοιβής σου)

ή μια απόδειξη που  θα κόψεις  με (0) μηδέν  αμοιβή

οπότε ξαναρώτα στην ΥΔΟΜ τι από τα δύο δέχεται

και αν σου ζητήσει απόδειξη  ρώτα  στην ΔΟΥ για το πως θα  εκδώσεις απόδειξη 

παροχής Υπηρεσιών (που έτσι και αλλιώς είναι αθεώρητες πλέον από την ίδια)

για να την παρουσιάσεις στην ΥΔΟΜ (ώστε και τυπικά  να είναι εντάξει και η ίδια)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον KANA

Να προσθέσω ότι μάλλον θα ήταν πιο ορθό να εκδοθεί ως ειδικό στοιχείο για την ιδιοχρησιμοποιήση της υπηρεσίας.

Απλά πάνω στο παραστατικό θεωρώ δόκιμο να αναγραφεί ότι "εκδίδεται για ιδιοχρησιμοποιήση υπηρεσιών."

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.