Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Δηλαδή εαν πάρουμε απαλλαγή αμοιβής για τακτοποίηση αυθαιρέτου κάποιου συγγενή, δεν θα μπορουμε αργότερα να πάρουμε απαλλαγή αμοιβής για την εκδοση δικής μας Ο.Α. ??

 

και τότε τι θα γίνει, θα κανουμε συμφωνητικό με τον εαυτό μας και θα κόψουμε ΑΠΥ στο όνομα μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας,

Εγώ που μίλησα με κάποιον στο ΤΕΕ, μου είπε ότι για συγγενή 1ου βαθμού δεν ισχύει το μία φορά. Απεριόριστες...

Edited by Stella Sp
Link to comment
Share on other sites

μετά την επανάσταση (της απελευθέρωσης των επαγγελμάτων) του 201.. καταργηθήκανε όλα και ισχύουν και για μή συγγενή ακόμη οι απεριόριστες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Κανένα μπλέξιμο με απαλλαγές και τέτοια.

Μικρές ΑΠΥ και τέλος.

 

Το ΤΕΕ καλύτερα να ασχοληθεί με το χαράτσι του ΤΣΜΕΔΕ που ετοιμάζεται και ας αφήσει τις καταθέσεις των μηχναικών και αυτά τα γραφειοκρατικά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Για συγγενείς μικρή ΑΠΥ και ξεμπερδεύουμε. Όταν πρόκειται για εμάς τους ίδιους οι απεριόριστες απαλλαγές ισχύουν στάνταρ ή υπάρχουν αμφιβολίες σε αυτό? Ρωτάω επειδή δεν γίνεται να κόψουμε (μικρή) ΑΠΥ στον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα έκανα την διαδικασία τις απόδειξης/ τιμολόγιο αυτοπαράδοσης, δηλαδή ένα τιμολόγιο στο οποίο αναγράφεται ότι η έκπτωση φόρου που προκύπτει είναι μη εκπιπτόμενη.

Το Φ.Π.Α. και το ΦΕΜ κανονικά πληρώνονται όπως και οι κρατήσεις ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ.

 

Άρθρο 14 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων

 

και αναφέρεται κι εδώ:

ΠΟΛ. 3-1992 Εφαρμογή των διατάξεων του νέου Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ. 186-1992 - ΦΕΚ Α' 84-26.5.1992)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με ένα αθεώρητο μπλοκάκι αποδείξεων αυτοπαράδοσης, κόβω απόδειξη 1 ευρώ και καθαρίζω. Τσούζει βέβαια το ότι πρέπει να πληρώσω τις κρατήσεις (σχεδόν 100 ευρώ για 4014). Αυτές δεν τις αποφεύγω με τίποτα, ούτε με τη διαδικασία της απαλλαγής?

Link to comment
Share on other sites

Mε τίποτα δεν αποφεύγεις τις κρατήσεις.

Δε νομίζω τόσο με αθεώρητο, αλλά καλύτερα κόψε ΑΠΥ και γράψε πάνω στοιχείο αυτοπαράδοσης.

Καλό θα ήταν πρώτα να μιλήσεις με το λογιστή σου

γιατί εδω φόρουμ είναι.

Ιδέες δίνουμε, λύσεις δε παρέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το αθεώρητο το διάβασα στην ΠΟΛ που παράθεσες παραπάνω, με μια βιαστική ματιά που την είδα. Θα τη διαβάσω και αναλυτικά και θα συμβουλευτώ κάποιον λογιστή γιατί δεν έχω δικό μου, τα κρατάω μόνος τα βιβλία (τουλάχιστον όσο βλέπω δουλειά με το κυάλι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.