Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή κατάθεσης αμοιβής (Μηχανικός - Ιδιοκτήτης ίδιο πρόσωπο)


Recommended Posts

Τα πράγματα έχουν απλοποιηθεί σήμερα

Υποβάλλεις ηλεκτρονικά ή με fax αίτηση και στοιχεία, και σε δυο μέρες σου έρχεται η απάντηση (ηλεκτρονικά) και αργότερα με ταχυδρομείο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, 

Εγώ έχω πάρει απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ. 

Με το ΦΕΜ τι γινεται?

Η πολεοδομια μου ζηταει απαλλαγη πληρωμης ΦΕΜ απο την εφορια και η εφορια λεει οτι δε δινει πλεον απαλλαγες, απο τοτε που απελευθερωθηκαν οι αμοιβες.

Link to comment
Share on other sites

Τι απαλλαγή?

Το ΦΕΜ δεν είναι 10%xσυμφωνηθείσα αμοιβή??

Έχεις απαλλαγή από αμοιβή αρα = 0

10% x 0 = 0

Link to comment
Share on other sites

Εμ...και γω στο ιδιο μηκος κύματος είμαι, αλλά εδώ στην πολεοδομία είναι ανένδοτοι!

 

Μου λέει "στην πολεοδομία στο διπλανό Νομό, έχεις δεν έχεις απαλλαγη απο την αμοιβή, σου ζητάνε να πληρωσεις το ΦΕΜ στο 100%...αυτο θα κάνω και γω"...........(δεν το έχω τσεκαρει αν αληθεύει...)....

Και λέω και γω "Ναι, αλλά στον άλλο διπλανο Νομό, δεν ζητάνε ΦΕΜ, εφοσον έχεις απαλλαγη αμοιβης...γιατι να μην κάνουμε οτι και ΑΥΤΟΙ?"........

Τιποτα...επιμένουν να πληρώσω ΦΕΜ........

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα επικοινώνησε με το σχετικό τμήμα του ΤΕΕ και ζήτα τους έγγραφη απάντηση.

Παράλληλα, να υποβάλεις αίτημα στην ΥΔΟΜ  ώστε να αναγκαστούν να σου απαντήσουν εγγράφως (βάσει ποιάς νομοθεσίας ζητούν κάτι τέτοιο).

Και κάνε τους γνωστό ότι θα προσφύγεις σε κάθε αρμόδια αρχή εναντίον τους.

Μερικές φορές θέλει κι ο διάολος φοβέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ε υπόβαλλε κι εσυ ένα ΦΕΜ με αμοιβή 0 και πήγαινέ τους το χαρτί και πες τους ορίστε τα πλήρωσα τα 0 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina ... η άδεια δόμησης θα βγει σε 2 ονόματα, εμού της ιδίας και ενός συγγενικού προσώπου. 

Πήρα απαλλαγη για το 50% της αμοιβης απο μενα ως ιδιωτη σε εμενα ως Μηχανικο.

Ο συγγενης μου, μου πλήρωσε κανονικά το 50% της αμοιβης μου και το ΦΕΜ που αναλογει σε αυτο.

Εγω δεν βρισκω το λόγω να πληρωσω ΦΕΜ 10% επι της απαλλαγης μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τακτοποίησα με το Ν4178/13 αυθαίρετο σε δική μου ιδιοκτησία. Από το ΤΕΕ μου είπαν να πάω τις αμοιβές που βγαίνουν από το σύστημα και το συμβόλαιο για να πάρω απαλλαγή.

Τι άλλο πρέπει να κάνω σχετικά με εφορία?

Διάβασα για κάποια απόδειξη αυτοπαράδοσης : τι είναι ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από την στιγμή που έχουν καταργηθεί οι κρατήσεις υπέρ τσμεδε/εμπ, απο τι καταλαβαίνω οταν βγάζουμε μια άδεια/τασκτοποίηση για συγγενικό πρόσωπο 1ου βαθμού, η μελέτη/εκδοση της αδεια μπορει να βγει με μηδενικό κόστος?, (η μου διαφεύγει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.