Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποιήση τζακιού εκτός νομίμου περιγράμματος ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Σε τρέχουσα τακτοποίηση έχω μία παραβίαση διαστάσεων εξώστη , όπερ σημαίνει "λοιπή πολεοδομική παράβαση = 500 ευρώ, και ένα τζάκι που ενώ φαίνεται εντός νομίμου περιγράμματος στην άδεια, στην πράξη έχει βγεί κατά 90% εκτός (διαστάσεις 0,42 x 1,38) πάνω σε εξώστη.

Θεωρώντας λογικό το θέμα το τζακιού το χειρίστηκα ως υπέρβαση δόμησης - κάλυψης αφήνοντας το ΤΕΕ να μου βγάλει ένα πρόστιμο 78,30 επ' αυτού.

 

Εγώ το θεωρώ λογικό ενώ αρχικά το πήγαινα για δεύτερη πολ. παράβαση, ήτοι άλλο ένα 500άρικο. Μου φάνηκε παρ' όλα αυτά πολύ τραβηγμένο.

Ένα συνάδελφος μου είπε να το περιλάβω στην πρώτη πολ.παράβαση (παραβίαση διαστάσεων εξώστη) αφού ο αναλυτικός δεν υπερβαίνει τα 5.000 ευρώ αλλά στον 4030 είναι σαφές ότι μιλάει για ένα 500 ανά είδος πολεοδομικής παράβασης, και εδώ εμφανώς δεν μιλάμε για το ίδιο είδος πολεοδομικής παράβασης)

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσω την άποψη άλλων συναδέλφων σχετικά

PLAN A4.pdf

Edited by theot
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις για το τζάκι δεν πιάνεται στη δόμηση. Μπορεί το τζάκι να είναι πρόσωπο στον εσωτερικό τοίχο και όλο να είναι εκτός περιγράμματος χωρίς να υπολογίζεται στη δόμηση.

Αν θες μπορείς να νομιμοποιήσεις την αλλαγή της όψης, εφόσον αυτό δεν εμφανίζεται στα σχέδια. Ψιλά γράμματα δηλαδή....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Το πιθανότερο είναι να μην μπω καθόλου στην διαδικασία τακτοποίησης του τμήματος του τζακιού μιας και ούτως ή άλλως η όποια βεβαίωση υπογράψω εκ των υστέρων δεν συμπεριλαμβάνει αλλαγή όψεων και σχετικά. Θα το αναφέρω στον πελάτη και αν είναι διατεθιμένος να προσθέσει άλλο ένα 500άρικο για τακτοποίηση αλλαγής όψης καλώς, ειδάλλως το αγνοώ όπως πολλοί με προέτρεψαν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις για το τζάκι δεν πιάνεται στη δόμηση. Μπορεί το τζάκι να είναι πρόσωπο στον εσωτερικό τοίχο και όλο να είναι εκτός περιγράμματος χωρίς να υπολογίζεται στη δόμηση.

 

Επειδη εχω παρομοια περιπτωση και η πολεοδομια θεωρει οτι μετραει στη δομηση και καλυψη - και προσωπικα συμφωνω μαζί της αν και θα με βολευε να εχει άδικο - γνωρίζεις μηπως την υπαρξη σχετικης νομοθεσιας που να στηρίζει αυτο που ισχυρίζεσαι?

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Το τζάκι που είναι εκτός περιγράμματος μετράει δόμηση/κάλυψη αφού δεν μπορεί να θεωρηθεί αρχ. προεξοχή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, στη δική μας πολεοδομία έτσι το βλέπουν. Στο κάτω κάτω μέχρι 30εκ είναι αρχιτεκτονική προεξοχή. Βατός χώρος πάντως δεν είναι, ούτε το απαιτούμενο ύψος έχει.

 

Επίσης, στο άρθρο 17 του ΓΟΚ αναφέρει οτι οι καπνοδόχοι δεν μετράνε σε καλύψη και δόμηση. Αυτό που προεξέχει του τοίχου είναι ουσιαστικά η καπνοδόχος του τζακιού.

 

Νομίζω κάπου το είχα βρει και εγγράφως... Θα το ψάξω σε πρώτη ευκαιρία και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βεβαίωση δίνεις, (και χωρίς να ρυθμισθούν) αφού οι αυθαιρεσίες αυτές δεν επήρεάζουν κάλυψη, δόμηση και ύψος.

Ετσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το γράμμα του νομου, θα έλεγα οτι καρα-επηρεάζουν αν μετρούν σε δόμηση και κάλυψη...και αν ειναι έτσι, δεν δίνεις βεβαίωση. Επιφυλάσσομαι μονο για το άρθρο 17 που αναφέρθηκε παραπάνω γιατι δεν το έχω προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!

Οι εξώστες δεν επηρεάζουν.

Για το τζάκι (δηλαδή την καμινάδα του βάσει του σχεδίου) δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα ότι για 78,30 που βγαίνει το πρόστιμο αν υπολογίσω την προεξοχή του τζακιού ως υπέρβαση δόμησης/κάλυψης πραγματικά δεν αξίζει να χαλάσω άλλη εργατοώρα.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ τους πάντες για την βοήθεια

Εσ' αύριον λοιπόν,με άλλη μία αριστοφανική περίπτωση αυθαιρεσίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.