Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Iphi Ps

Νομιμοποίηση με Ν 410/68

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μια περίπτωση μιας οικοδομής η οποία έχει αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες τακτοποιούνται με τον Ν 4014.

Στην οικοδομή όμως αυτή έχει γίνει μια νομιμοποίηση και εξαίρεση από κατεδάφιση ενός τμήματος της με τον Ν410.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Παραβιάζεται το αρθρο 23 παρ.2 του Ν.4014; Μπορώ ή όχι τελικά να το εντάξω στον νόμο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχεις περισσότερες πληροφορίες για το Ν410?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τμήμα που έχει δηλωθεί με τον ν.410/68 δε θα δηλωθεί στον ν.4014.

Τα τμήματα που προστέθηκαν αργότερα (ή δε δηλώθηκαν) θα ενταχθούν στον ν.4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορους νόμους βρήκα ότι είναι ο Ν 410/1968. (ο μηχανικός που συνέταξε τη νομιμοποίηση με τον Ν. 410 δεν ανέφερε χρονολογία του νόμου)

Επίσης ο ssouanis έχει απόλυτο δίκιο. (για όποιον ενδιαφέρεται http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2103/pg58.shtml)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορους νόμους βρήκα ότι είναι ο Ν 410/1968. (ο μηχανικός που συνέταξε τη νομιμοποίηση με τον Ν. 410 δεν ανέφερε χρονολογία του νόμου)

Επίσης ο ssouanis έχει απόλυτο δίκιο. (για όποιον ενδιαφέρεται http://www.tee.gr/on...2103/pg58.shtml)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Με αφορμή άλλο θέμα, άρχισα να ψάχνω γενικά για νομοθεσία περί αυθαίρετης δόμησης κι έπεσα και στο δικό σου.

Συγγνώμη που το επαναφέρω επειδή έχει περάσει αρκετός καίρος, αλλά ίσως βοηθηθούν κάποιοι στο μέλλον.

 

1. Βρήκα αυτό : http://www.authairet...mvrios_2011.pdf. Ένα σχέδιο νόμου του 4014/2011 όπου αναφέροταν ο Ν.410/68 στις εξαιρέσεις αλλά τελικώς διαγράφηκε κατ' όπως φαίνεται.

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Έδω πάντως http://www.teeevias.gr/files/1/6.pdf η Λεμπέση στη 2η σελίδα περίπτωση α.2. το αναφέρει ώς νομίμως υφιστάμενο.

2. Εδώ είναι ο νόμος με κάποιες συμπληρώσεις : http://www.billirisb.../pdfs/an410.pdf . Υπάρχει βέβαια και το ΦΕΚ Α/110/68, όπου υπάρχει ατόφιος.

3. Στο παραπάνω σύνδεσμο υπάρχει η παρατήρηση ότι όσα έχουν τακτοποιηθεί με τον Ν.410/1968 δεν χρήζουν τακτοποίησης με τον Ν.1337/83

4. Στη 1η παρατήρηση μετά το άρθρο 4 σημειώνεται ότι δίνεται παράταση μέχρι 31 Δεκεμβρίου 1969. Από τότε υπάρχει το σύστημα των παρατάσεων!

 

Βέβαια κατά την αναζήτηση μου διαπίστωσα πόσο δαιδαλώδες είναι το νομοθετικό πλαίσιο περί αυθαιρέτων, καθώς υπάρχουν δεκάδες νόμοι, πολεοδομικά διατάγμα, υπουργικές αποφάσεις κ.α.

 

Ο Ν.1337/83 που υποτίθεται θα έδινε οριστική λύση στην αυθαίρετη δόμηση συμπληρώθηκε-τροποποιήθηκε από τους 1512/85,1772/88,1849/89, 2052/92, 2300/95.

Χώρια τις Υ.Α. και τα Π.Δ. 'Οπως ΠΔ-3/8-9-83, ΠΔ-5/12-7-83, ΠΔ-13/28-1-86, ΑΠΟΦΑΣΗ 9732/2004 (ΦΕΚ468/Β/04), ΑΠΟΦΑΣΗ 66423/3591(ΦΕΚ 519/Β/95) και άλλα τόσα που έχω βρει

 

Αλλά και πριν από αυτόν άλλοι πολλοί όπως ο 410/68, 651/77, 720/77, Ν.Δ. 8/73 (που καταργήθηκε από την Υ.Α. 3046/34/89, ΦΕΚ 59/Δ/89).

 

Δηλαδή ΧΑΟΣ! Δεν ξέρεις τι ισχύει και τι όχι. Διατάξεις καταργούνται και επαναφέρονται εν μια νυκτί.

 

Πολλοί καλοί σύμμαχοι στο χάος της Νομοθεσίας και των περί τροποποιητικών και συμπληρωματικών διατάξεων οι ακόλουθες ιστιοσελίδες: http://www.domiki.gr/ και http://www.elinyae.gr

Edited by vk2626

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

 

Σε τακτοποιημένο ισόγειο με 410/68 έχουν γίνει προσθήκες κατ' επέκταση και καθ' ύψος (τρεις ΟΑ). Καλούμαι να δώσω βεβαίωση.

Ποια από τις δύο πρέπει να δώσω; Με ή χωρίς παρ2 του αρ23.

Ο χώρος θεωρείται αυθαίρετος εξαιρούμενος κατεδάφισης, εξαιρούμενος του αρ15 του 1337.

Εάν ήταν μόνος του πιστεύω ότι κατάλληλη είναι η βεβαίωση με παρ2,αρ23.

 

Τώρα, όμως, που φαίνεται σε όλες τις άδειες, δεν θεωρείται πλέον νόμιμος;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως δεν παίζει ρόλο το ότι φαίνεται σε όλες τις άδειες ο χώρος αυτός που έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση γιατί συνεχίζει να έχει αυτή την ιδιότητα.Οπότε η σωστή βεβαίωση είναι αυτή που αναφέρεται στο άρθρ 23 παρ 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Σ' ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενημερωτικά από Πολεοδομία με ενημερώσανε ότι η νομιμοποίηση με τον Α.Ν. 410/68 κρίθηκε αντισυνταγματική και υποχρεώσανε τους ιδιοκτήτες να υποβάλουν αίτηση υπαγωγής στον Ν.720/77. Ισχύει αυτό;

Αρχείο του 410/68 υπάρχει; Απ' ό,τι διαβάζω στον Νόμο υποχρεούνταν οι αυθαιρετούχοι σε Δήλωση στην αρμόδια Οικονομική Υπηρεσία και σε πληρωμή εισφοράς υπέρ Δημοσίου. Ο Έφορος διαβίβαζε τα χαρτιά στην Πολεοδομία για έλεγχο και καθορισμό της αξίας του κτίσματος και η Πολεοδομία έστελνε "την μίαν εκ των δηλώσεων εις το Υπουργείων Δημ. Έργων μετά σχετικής εκθέσεως επί της δυνατότητος ή μη της εξαιρέσεως του κτίσματςο από της κατεδαφίσεως". Πάντως στο αρχείο της Συγγρού δεν είχαν ιδέα.

Edited by Lena_Gk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/6/2017 at 1:52 ΜΜ, Lena_Gk said:

Καλησπέρα. Ενημερωτικά από Πολεοδομία με ενημερώσανε ότι η νομιμοποίηση με τον Α.Ν. 410/68 κρίθηκε αντισυνταγματική και υποχρεώσανε τους ιδιοκτήτες να υποβάλουν αίτηση υπαγωγής στον Ν.720/77. Ισχύει αυτό;

Αρχείο του 410/68 υπάρχει; Απ' ό,τι διαβάζω στον Νόμο υποχρεούνταν οι αυθαιρετούχοι σε Δήλωση στην αρμόδια Οικονομική Υπηρεσία και σε πληρωμή εισφοράς υπέρ Δημοσίου. Ο Έφορος διαβίβαζε τα χαρτιά στην Πολεοδομία για έλεγχο και καθορισμό της αξίας του κτίσματος και η Πολεοδομία έστελνε "την μίαν εκ των δηλώσεων εις το Υπουργείων Δημ. Έργων μετά σχετικής εκθέσεως επί της δυνατότητος ή μη της εξαιρέσεως του κτίσματςο από της κατεδαφίσεως". Πάντως στο αρχείο της Συγγρού δεν είχαν ιδέα.

Σε ενημερώσανε προφορικά ή σου έδωσαν την απόφαση περί αντισυνταγματικού νόμου; Γιατί εγώ τον βλέπω εν ισχύ τον 410/68 στην υπηρεσία που μου παρέχει κωδικοποιημένη νομοθεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.