Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για προ του 55 και ΠΕΑ


drempelos

Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι,

 

Εχω μια περίπτωση σπιτιού προ του 1955 σε χωριό της Μεσσηνίας που θα μεταβιβαστεί.

 

Εκτός από ένα συμβόλαιο γονικής παροχής που αναφέρει αυθαίρετα τα τετραγωνικά μέτρα υπογείου και ισογείου και ότι κατασκευάστηκε το 1920

δεν έχω κάποιο ΄΄αλλο στοιχείο για το σπίτι.

Επίσης ξέρω ότι πράγματι είναι προ του 55 γιατί είναι από το χωριό μου και το γνωρίζω.

 

Οσον αφορά τη βεβαιωση λέω πως ειναι προ του 55 και εξαιρείται αδειας και τέλος;;;

 

Για το ΠΕΑ θα κάνω κανονικά αποτύπωση κα ιθα εκδόσω πιστοποιητικό;;

 

τα τετραγωνικά που είναι δηλωμένα στο συμβόλαιο είναι αυθαίρετα και βασίζοταν σε εκτίμηση του παππού!!!!!

 

Προβλέπεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό που πρέπει να έχω στα χέρια μου δεδομένου ότι τα τετραγωνικά μάλλον δεν θα ισχύουν;;

 

Με τα τοπογραφικά τι γίνεται θα απαιτηθεί;; Και εαν ναι θα πρέεπι να συμπίπτουν τα μέτρα με το συμβόλαιο μου λέει η συμβολαιογράφος.

 

Παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί θα πελαγώσω!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τη στιγμή που μπορείς να αποδείξεις ότι είναι προ του '55, τότε βγάλε την άδεια νομιμοποίησης (Έγκριση Νομίμου Περιγράμματος) και αφού βγει η νομιμοποίηση τότε δώσε τη βεβαίωση. Δεν βλέπω το λόγο να το δηλώσεις στο Ν.4014

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Εμένα για νόμιμο περίγραμμα δε μου ζήτησαν αμοιβές.

 

Όταν υπάρχει βεβαίωση νομίμου περιγράμματος, στη βεβαίωση που βγάζουμε λέμε οτι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, όχι ότι υπάγεται στις εξαιρέσεις... ετσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι προ του 55 τότε υπάγεται στις εξαιρέσεις, ανεξαρτήτως του νομίμου περιγράμματος.Δεν είναι οικοδομική άδεια ώστε να είναι όλα νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.