Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων (electrode heater)


Mikros771

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις, χτες μηλουσα με εναν φιλο και μου ειπε οτι μπορει να μου βρει εναν τετοιο λέβητα στα 300€ απο βουλγαρια, εδω λεει τα δινουν καπου στα 1000, το μονο που δεν τον ρωτησα ειναι η ισχυ του αλλα απο οτι μου ειπε θα ζεστανει τον χωρο μου που ειναι 100τετραγωνικα, ηθελα να ρωτησω πριν προχωρησω σε αγορα, μιας και ακουω πολα πλεονεκτηματα

 

1ον.Τι κοστος εγκαταστασης εχει ενας τετοιος λεβητας.?

2ον. θα μπορεσει να δουλεψει με τον δοιαροης διακοπτη που υπαρχει στο γενικο πινακα μου.?

3ον. Θα χρειαστει συντηρηση καθε χρονο.?

4ον. Θα χρειαστει να κανω και αυξηση παροχης απο την δεη.? αυτην την στιγμη εχω τριφασικο με 25Α ασφαλειες

5ον. Ποια ειναι η θερμοκρασια λειτουργιας του, δηλαδη στους ποσους βαθμους ζεστενει το νερο, γιατι καπου διαβασα οτι δεν ξεπερναει τους 60, και ο λεβητας πετρελαιου μου εμενα θελει απο 75 βαθμους για να εχω κανονικη θερμανση.

 

Με μια πρωτη σηζητηση που εχω κανει με εναν ηλεκτρολογο που ξερω μου ειπε δεν συμφερει λογω μεγαλης καταναλωσης ρευματος, με υδραυλικο δεν εχω μηλησει γιατι δεν εχω καποιον της προκοπης, το μονο που με ανυσηχει ειναι οτι αν και το συγγεκριμενο προιον υποσχετε πολλα, δεν το εχω δει σε επωνυμα μαγαζια πωλησης ειδων θερμανσης,

 

Ευχαρηστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις, χτες μηλουσα με εναν φιλο και μου ειπε οτι μπορει να μου βρει εναν τετοιο λέβητα στα 300€ απο βουλγαρια, εδω λεει τα δινουν καπου στα 1000, το μονο που δεν τον ρωτησα ειναι η ισχυ του αλλα απο οτι μου ειπε θα ζεστανει τον χωρο μου που ειναι 100τετραγωνικα, ηθελα να ρωτησω πριν προχωρησω σε αγορα, μιας και ακουω πολα πλεονεκτηματα

 

Συγνώμη αλλά με αυτά που διαβάσατε εδώ στο forum καταλάβαται για πλεονεκτήματα ??? :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είδα πως έχουν κάνει κάτι πολύ "έξυπνο". Έχουν μεταφέρει την "καινοτόμο τεχνολογία" από το λέβητα στο υγρό. Άρα δηλαδή σου λένε πως καλά κάνουν οι μηχανικοί και έχουν ενδοιασμούς, αλλα δεν είναι η τεχνολογία που ξέρουν από παλαιότερα. Χρησιμοποιουμε πατενταρισμένο ειδικό υγρό που κάνει τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα όμως με την σελίδα του λέβητα το "ειδικό" υγρό είναι απλή προπυλενογλυκόλη, αντιδιαβρωτικά (που έτσι και αλλιώς πρέπει να μπουν διαβρωτική γλυκόλη) και νερό

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά με αυτά που διαβάσατε εδώ στο forum καταλάβαται για πλεονεκτήματα ??? :shock: :shock: :shock:

 

Οντως οχι.! πλεονεκτηματα ακους μονο απο αυτους που τα πουλανε, οι οποιοι 2 στους 3 ειναι ασχετοι με το αντικειμενο θερμανση, τελικα δεν θα προχωρησω σε αυτην την λυση, εκανα μια μικρη ερευνα εξω στην αγορα, καμια επωνυμη επηχηρηση που ασχολητε με ειδη θερμανσης δεν τα δουλευει, απο τα λιγα που εμαθα ειναι οτι η τεχνολογια τους δεν ειναι καινουρια ειναι 15ετιας και πανω, ρουμανια και ρωσια τα εχουν ξηλωσει, οτι αντιδιαυρωτικα και να βαλεις μεσα σε 3 αντε 5 χρονια τα σωματα μας μιας και ειναι χαλιβδινα θα τρυπησουν οπως και αν υπαρχει λεβητας πετρελαιου και αυτος θα υπωστει διαβρωση απο την ηλεκτρολυση που παραγετε, και ανοδιο να μπει δεν ειναι αρκετο, επισης η καταναλωση ρευματος που την διαβασα και εδω μεσα θα ξεφυγει μιας και θα αλαξει η κλιμακωτη χρεωση της δεη στο τιμολογιο, οποτε το 1-2 ευρω το τετραγωνικο που υποσχονται θα διαπλασιαστει, τωρα αυτα μου τα ειπαν αυτοι που δεν τα δουλευουν, αρα δεν νωμιζω να λενε μπαρουφες, γιατι ποιο ο λογος να μην τα εμπορευονται αν καναν δουλεια...?

Edited by Mikros771
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ένα μπράβο σε όσους προσπάθησαν σε αυτό το topic να εξηγήσουν με απλό και όμως κατανοητό τρόπο τα υπέρ και τα κατά του συγκεκριμένου λέβητα ιόντων.

 

 

Διαβάζοντας όμως όλα αυτά που γράφεται εδώ μου δημιουργήθηκε μια απορία που δεν έχει συζητηθεί καθόλου και αναρωτιέμαι μήπως μόνο εγώ έχω κάνει αυτήν σκέψη.

 

 

Αν λοιπόν έχουμε ένα σπίτι το οποίο παράγει το ρεύμα του μεσώ πχ. Φωτοβολταϊκών και έχει υπολογιστεί έτσι ώστε να παράγει και όσο ρεύμα καταναλώνει ο συγκεκριμένως λέβητας για της συγκεκριμένες ώρες λειτουργίας πχ στον χειρότερο χειμώνα (αν και οπός είναι τώρα τα πράγματα σε λίγο θα πρέπει να ανησυχούμε για την ζέστη και όχι για το κρύο, υπερθέρμανση του πλανήτη και ποίο ήπιοι χειμώνες) τότε δεν είναι μια πολύ καλή λύσει.

 

 

Δεδομένου ότι το κόστος αυτών που αναφέρω είναι πολύ υψηλό θέλω να πω ότι αναφέρομαι καθαρά σε μια σκέψη όπου το κράτος και η τεχνολογίες θα επιτρέπουν την εύκολη και συμφέρουσα προς τον πολίτη εγκατάσταση δλδ μία ουτοπία για την Ελλάδα μας, για αυτό θα ήθελα καθαρά την γνώμη σας πάνω στην ιδέα και όχι στο πόσο θα κοστίσουν τα φωτοβολταϊκά και τα υπόλοιπα.

Edited by Tom Graikos
Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητήθηκε -ως τώρα- διότι είναι προφανές:

 

Αφενός, αν διαθέτει ένα σπίτι τόσο μεγάλη ηλιαζόμενη επιφάνεια που να αξίζει να την χρησιμοποιήσει για θέρμανση, υπάρχουν φθηνότεροι και αποδοτικότεροι τρόποι να εκμεταλλευτεί κανείς την θερμότητα (Τα Φ/Β δεν ξεπερνούν σε απόδοση το 20%).

 

Αφετέρου, το όφελος που έχει κάποιος πουλώντας το ρεύμα που παράγει είναι ασύγκριτα μεγαλύτερο από την οικονομία που θα πετύχει χρησιμοποιώντας το για θέρμανση.

 

Τέλος, εφόσον κάποιος αποφασίσει να χρησιμοποιήσει το ρεύμα για θέρμανση, υπάρχουν αποδοτικότεροι τρόποι (αντλίες θερμότητας) από την χρήση ηλεκτρικού λέβητα.

 

Να γιατί η χρήση ηλεκτρικού λέβητα είναι εξαιρετικά περιορισμένη και προτιμάται μόνο υπό πολύ ειδικές συνθήκες.

Αλλά, κι αν αποφασίσει κανείς να χρησιμοποιήσει ηλεκτρικό λέβητα, γιατί να χρησιμοποιήσει έναν λέβητα ηλεκτροδίων και όχι τον κλασσικό λέβητα με αντίσταση;

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και από την στιγμή μάλιστα, που θα επιλέξει κάποιος να θερμαίνεται με ηλεκτρικές αντιστάσεις, μπορεί άνετα θα χρησιμοποιήσει τα κλασσικά ηλεκτρικά καλοριφέρ λαδιού, με κόστος πολύ χαμηλότερο του λέβητα "ιόντων".

 

Ενδεικτικά ένα καλοριφέρ λαδιού ισχύος 3000 W, κυμαίνεται από 70-110 Ευρώ. Ο λέβητας "ιόντων" διαβάζω ότι πωλείται σε τιμές περί τα 1200 Ευρώ για ισχύ περί τα 9000 W.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ενημέρωση στο σωματείο συντηρητών. Υπάρχει θέμα ακτινοβολίας, εταιρία που το πουλάει κολλύεται απο υπουργείο και πανεπιστήμιο για την εκδοση πιστοποιητικών ασφαλείας και άδειας για την νόιμιμη διάθεση στην αγορά. Υπάρχει και θέμα καταστροφής υλικών και εξαρτημάτων που συνδέονται με το συστημα λόγω ανεξέλεγκτων ηλεκτρολύσεων. Κατασκευαστής και εγκαταστάτης στην ξάνθη δέχτικάν δεκάδες μυνήσεις από αγοραστές. Εβδομάδες μετά την τοποθέτηση το δύκτυο θέρμανσης καταστράφηκε.

Εγιναν συστάσεις στο σωματείο για επιφυλλακτικότητα σχετικά με το είδος αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.