Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κτίριο που χωροθετήθηκε ψηλότερα σε σχέση με ΟΑ


Recommended Posts

Μία συνήθης περίπτωση σε μεζονέτες με υπόγειο, ισόγειο και όροφο είναι να έχει χωροθετηθεί ψηλότερα όλο το κτίριο, είτε κατά 1,50m, είτε λιγότερο, με αποτέλεσμα το υπόγειο να είναι πλέον ισόγειο και το ύψος του κτιρίου να έχει πάει από τα 7,50μ π.χ. στα 9,00μ.

 

Νομίζω ότι πρόκειται για την περίπτωση υπέρβασης ύψους χωρίς δημιουργία επιπλεόν χώρων, ακόμα κι αν το πρώην υπόγειο έχει αλλάξει χρήση, και έχει τακτοποιηθεί έστω με τον 3843.

Για τον υπολογισμό στο φύλλο καταγραφής, θεωρείτε ότι τα τετραγωνικά που θα συμπληρώσουμε θα είναι αυτά του ορόφου ή του υπογείου?

Εστω ότι η εν λόγω μεζονέτα έχει και άλλες αυθαιρεσίες, για παράδειγμα μια κεραμοσκεπή. Επηρρεάζει αυτό τη χρήση των συντελεστών 0,2 και 0,4?

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος σε τετραγωνικά που θα δηλωθεί για την υπέρβαση ύψους με τους συντελεστές 0,2 ή 0,4 δεν μπορεί να έχει άλλη παράβαση πέραν του ύψος.

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχουν εσωτερικά παραβάσεις διαρύθμισης, χωρίς άλλες παραβάσεις, μπορούμε να το δηλώσουμε με 0,20 ή 0,4??

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος σε τετραγωνικά που θα δηλωθεί για την υπέρβαση ύψους με τους συντελεστές 0,2 ή 0,4 δεν μπορεί να έχει άλλη παράβαση πέραν του ύψος.

 

Συμφωνοι. Αρα κατ'εμε ειτε εσωτερικες διαρρυθμισεις, ειτε αλλες παραβασεις σε αλλα σημεια δεν επηρρεαζουν τη χρηση των συντελεστων.

Το ερωτημα ειναι αν ο χωρος που θα δηλωθει θα ειναι αυτος που ξεπερνα το υψος (δηλαδη ο οροφος) ή αυτος εξαιτιας του οποιου δημιουργηθηκε η παραβαση (δηλαδη το υπογειο).

Στη δευτερη περιπτωση, εαν αυτο εχει τακτοποιηθει με 3843, τοτε μαλλον θεωρουμε οτι δεν υπαρχει παραβαση ΥΔ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κτίριο τοποθετείται πιο ψηλά, πρέπει να ελέγξεις αν το υπογειο σου πλέον μετράει στη δόμηση (πχ αν ειναι ισογειο πλεον). Αν οχι τοτε τα τμ του υπογειου επι 0,2 ή 0,4 επι συντελεστες κτλ...

Βεβαια σε κατα τα αλλα νομιμο τμημα κτιρίου, χωρις ΥΔ στο χωρο που βαζεις την ΥΥ και που συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις ο υπαιτιος ειναι το υπογειο, γιατι το υπογειο ανεβηκε σταθμη και οχι καποιος οροφος απο μονος του

Link to comment
Share on other sites

Thodoris σε άλλο topic είχαμε μιλήσει διεξοδικά για το θέμα!Νομίζω είχαμε καταλήξει ότι μπαίνουν τα τετραγωνικά του ορόφου που κόβουν το εγκεκριμένο ύψος της άδειας και μάλιστα με 0,2/0,4 συντελεστές (υπό προϋποθέσεις πάντα) το πρόστιμο αυτό επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες!Από κει και πέρα δεν είχε ξεκαθαριστεί αν θα πρέπει να καταθέσουν όλοι οι όροφοι ξεχωριστά φάκελο επειδή έχουν αλλαγές στις σταθμες τους σε σχέση με αυτές της άδειας!Τώρα αν το υπόγειο έγινε τελικά ισόγειο σηκώνοντάς το νομίζω πάει ξεχωριστά το υπόγειο πια ως δόμηση ύψος και λοιπά (Σε αυτή την περίπτωση γνώμη μου δεν βάζω και άλλη υπέρβαση ύψους αφού την έχω ενσωματώσει στο υπόγειο)!Γενικά να βλέπουμε για κάθε υπέρβαση να φτιάχνουμε και ένα πρόστιμο!Μην πληρώνουμε διπλά το !@#$@# το κράτος!

Link to comment
Share on other sites

Thodoris σε άλλο topic είχαμε μιλήσει διεξοδικά για το θέμα!Νομίζω είχαμε καταλήξει ότι μπαίνουν τα τετραγωνικά του ορόφου που κόβουν το εγκεκριμένο ύψος της άδειας και μάλιστα με 0,2/0,4 συντελεστές (υπό προϋποθέσεις πάντα) το πρόστιμο αυτό επιμερίζεται σε όλους τους ιδιοκτήτες!Από κει και πέρα δεν είχε ξεκαθαριστεί αν θα πρέπει να καταθέσουν όλοι οι όροφοι ξεχωριστά φάκελο επειδή έχουν αλλαγές στις σταθμες τους σε σχέση με αυτές της άδειας!Τώρα αν το υπόγειο έγινε τελικά ισόγειο σηκώνοντάς το νομίζω πάει ξεχωριστά το υπόγειο πια ως δόμηση ύψος και λοιπά (Σε αυτή την περίπτωση γνώμη μου δεν βάζω και άλλη υπέρβαση ύψους αφού την έχω ενσωματώσει στο υπόγειο)!Γενικά να βλέπουμε για κάθε υπέρβαση να φτιάχνουμε και ένα πρόστιμο!Μην πληρώνουμε διπλά το !@#$@# το κράτος!

Δηλαδή συνάδελφοι αν έχουμε και π.χ. κλείσιμο εξώστη στον τελευταίο όροφο σε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις, πως ενσωματώνουμε την υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συναδελφοι τετραοροφη οικοδομη με υπογειο ,τοποθετηθηκε 0.25μ ψηλοτερα απο το +-0 του πεζοδρομιου για δυο λογους

1/ το κτιριο εχει πρασια 4. 00 πλατους η οποια ειναι 0.25 μ ψηλοτερη απο την ανω σταθμη του πεζοδρομιου

(το ιδιο εχει συμβει και με τις πρασιες ολων των γειτονικων κτιριων)

2/ο υδροφορος οριζοντας ηταν ψηλα και ετσι δεν εγινε η εκσκαφη συμφωνα με τα σχεδια.

υπερβαση υψους οροφων δεν υπαρχει.απλως ολο το κτιριο χωροθετηθηκε ψηλοτερα κατα 0.25μ

πως υπολογιζουμε το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι τετραοροφη οικοδομη με υπογειο ,τοποθετηθηκε 0.25μ ψηλοτερα απο το +-0 του πεζοδρομιου για δυο λογους

1/ το κτιριο εχει πρασια 4. 00 πλατους η οποια ειναι 0.25 μ ψηλοτερη απο την ανω σταθμη του πεζοδρομιου

(το ιδιο εχει συμβει και με τις πρασιες ολων των γειτονικων κτιριων)

2/ο υδροφορος οριζοντας ηταν ψηλα και ετσι δεν εγινε η εκσκαφη για το υπογειο συμφωνα με τα σχεδια.

υπερβαση υψους οροφων δεν υπαρχει.απλως ολο το κτιριο χωροθετηθηκε ψηλοτερα κατα 0.25μ

πως υπολογιζουμε το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει κοινή δήλωση όλων των ιδιοκτητών με τα τμ που υπερβαίνουν το ύψος της άδειας και να υπολογιστούν αυτά με ΥΥ κι εφόσον είναι νόμιμο κτίριο, τότε ΥΥ χωρίς ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.