Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Δεν μου έχει τύχει ακόμη, αλλά νομίζω πως το ΠΕΑ με τις εκθέσεις δεδομένων και αποτελεσμάτων αρκούν 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δες Ν4122 άρθρο 21 παρ. 4 (αν και προσωπικά δε μου έτυχε ακόμα).

 

Προδιαγραφές εννοεί του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ και υποθέτω θα κάνεις αναφορά και σε σχέση με αυτά που έχει η ΜΕΑ.

 

Επίσης γίνεται αναφορά στη ΔΚ-3 παρ. 2.3.3 καθώς και στις οδηγίες για ενεργειακή επιθεώρηση που θα βρεις στο buildingcert (πληροφοριακό υλικό) αν και οι συγγραφείς σ' αυτά τα τελευταία νομίζω ότι το παραχ.ζ.ν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ Ηλία 

θα την φτιάξω και θα την ανεβάσω και εδώ, για μελλοντική χρήση (εύχομαι να μην είναι πατάτα)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την απορία για το πως θα λειτουργήσει το όλο πράγμα με το πόρισμα.

Αυτά τα περί τήρησης του <<αρχιτεκτονικού σχεδιασμού>> είναι κάπως.... να χαμε να λέγαμε.

Αλλά για τα άλλα;

Ας πούμε ότι πήγες το πόρισμα στην ΥΔΟΜ. Ποιος θα το δει; Και πως θα το αξιολογήσει; Και τι επιπτώσεις θα έχει;

 

Εχω π.χ. υπόψιν μου περίπτωση που το κτίριο βγαίνει Β αλλά τα κουφώματα των W.C. τα δίνει ο κατασκευαστής με Uw μεγαλύτερο από το επιτρεπόμενο.

Τι θα γίνει δηλαδή; Θα εφαρμοστεί το άρθρο 15 παρ. 2.9 του ΚΕΝΑΚ;

Θα πάει η πολεοδομία και θα του πει <<ξήλωστα και βάλε τα σωστά γιατί σε 1 χρόνο θα βγει αυθαίρετο>>;

 

Είμαι περίεργος να δω πως θα λειτουργήσει στην πράξη.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

τι να πω, λες και δεν έχεις απόλυτο δίκιο...

θα προσπαθήσω να το παίξω λίγο Πυθία και εγώ από μέρους μου, ναι μεν αλλά, κλπ κλπ

θα σφίξω 2 τσιπουράκια ακόμα και ξεκινάω :D

Link to comment
Share on other sites

Ηλία επειδή διαβάζω λίγο, αφενός τον 4122 αφετέρου τον ΚΕΝΑΚ, θεωρώ ως "αναγκαία" την αποφυγή αναφοράς σε αρχιτεκτονικούς σχεδιασμούς κλπ κλπ 

ο 4122 λέει ακριβώς:

 

 

 

τήρηση ή μη των προ-
διαγραφών των δομικών στοιχείων του κελύφους και 
των τεχνικών συστημάτων του κτιρίου ή της κτιριακής 
μονάδας, καθώς και της ενεργειακής κατηγορίας που 
προσδιορίζονται στη Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης 
(ΜΕΑ)

 

 

 

άρα κατά τη γνώμη μου, και για αποφυγή μπλεξίματος και μεγάλης πολυπλοκότητας, εγώ διαβάζοντας μεταφράζω ως εξής:

 

αν είσαι οκ με μονώσεις, κουφώματα και ΗΜ, είσαι εντάξει

 

σκέφτομαι, στην ΥΔΟΜ να το πάω το χαρτί, να μη το πάω, να το βάλω σε κάνα συρτάρι, να τον βάλω να υπογράψει όσα διάβασε, περίεργο πράμα να μην έχεις μπούσουλα στη δουλειά  :sad:

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Α1. ΑΔΙΑΦΑΝΗ ΔΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Ελέγχθηκαν τα τιμολόγια αγοράς των μονώσεων.

Η μόνωση των διαφανών δομικών στοιχείων του κτιρίου (τοιχοποιία, φέροντας οργανισμός, δάπεδα, στέγες κλπ) πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τα όσα περιγράφονται στη Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης του κτιρίου (Μ.Ε.Α.), και πληρούν τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

 

Α2. ΔΙΑΦΑΝΗ ΔΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Ελέγχθηκαν τα τιμολόγια αγοράς των αδιαφανών δομικών στοιχείων (παράθυρα - μπαλκονόπορτες), τα πιστοποιητικά του κατασκευαστή τους, καθώς και οι διαστάσεις τους.

 

@AristidisZ,

Άλλαξε τις δύο υπογραμμισμένες λέξεις.

+1

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

ωπ ναι

προφανώς τυπογραφικό λάθος !

ευχαριστώ για τη διόρθωση

πήγε και ΥΔΟΜ, θα πω μετά και τι έγινε (εξάλλου αυτό μας ενδιαφέρει περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

AristidisZ : ευχαριστούμε για το υπόδειγμα :) θα το χρησιμοποιήσω και εγώ για ένα ανάλογο ΠΕΑ! Μια ερώτηση μόνο: τα δελτία αποστολής των υλικών τα κάνουμε κάτι? Ρωτάω γιατί κάποια υλικά μου λείπουν. Επίσης δεν θυμάμαι από ποιο νομο προκύπτουν οι απαιτησεις για τις ΗΜ εγκαταστασεις, (πχ πόσων αστέρων πρέπει να είναι ο λέβητας κλπ) Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.