Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Πέρα από τις αυθαιρεσίες, την μη τροποποίηση των μελετών η/μ και ΜΕΑ, να ρωτήσω το εξής. Αφού ο φίλος λέει πως στο κτίριο (σαν σύνολο υποθέτω) έχουν αποπερατωθεί οι εργασίες που προβλέπονταν στην άδεια δόμησης και εφόσον το διαμέρισμα δεν αποτελεί "κτιριακή μονάδα", δεν καταλαβαίνω που θα στηριχθεί στο να προχωρήσει στην ενεργειακή επιθεώρηση "τμήματος κτιρίου"; Εάν επρόκειτο για ημιτελή κατασκευή και είχαν π.χ. αποπερατωθεί οι εργασίες σε κάποια μόνο διαμερίσματα, θα το καταλάβαινα. Ο Ν. 4122/2013 κάνει λόγο για έκδοση ΠΕΑ μετά την ολοκλήρωση κατασκευής νέου κτιρίου (ως σύνολο συμπεραίνω) ή κτιριακής μονάδας.

Θα έπρεπε να μην είχε καταργηθεί το άρθρο 10 του Ν. 3851/2010 (ΦΕΚ Α΄ 85/2010) με τον Ν. 4122/2013, στην παράγραφο 5 του οποίου, δίνονταν η δυνατότητα μεμονωμένων πιστοποιήσεων των οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Αν δεν είχε καταργηθεί και προσπερνώντας τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει, τότε -όπως το καταλαβαίνω εγώ- όσον αφορά τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, θα συνέκρινα την εγκαταστημένη ισχύ Pm με τις θερμικές απώλειες του συγκεκριμένου διαμερίσματος (από την σχετική μελέτη), προσαυξημένες κατά 20% και ίσως συνυπολογίζοντας την απαιτούμενη ισχύ για την παραγωγή ζ.ν.χ., ανάλογα με το είδος της εγκατάστασης παραγωγής ζ.ν.χ.

Link to comment
Share on other sites

Το διαμέρισμα είναι "κτιριακή μονάδα" σύμφωνα με τους ορισμούς του ν.4122, άρθρο 2.

Το περίεργο με τις "κτιριακές μονάδες" του ν.4122 είναι ότι δεν συμπεριλαμβάνονται στις εξαιρέσεις του άρθρου 4.στ) για υποχρεωτικό ΠΕΑ σε κτήρια κάτω από 50 τμ.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα και ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις. ας τα πάρουμε ένα-ένα:

σε αυτά που λέει συνάδελφος dib: ναι, ο ατομικός λέβητας είναι εγκατεστημένος στο λεβητοστάσιο στο ισόγειο, συνεπώς υπάρχει δίκτυο διανομής (το επιθεωρουμενο διαμέρισμα είναι σε ανώτερο όροφο), συνεπώς κι εγώ ορθά θεωρώ μετά την εύστοχη επισήμανση σου, ότι πρέπει να ελεγχθεί ο λέβητας σε υπερδιαστασιολόγηση.Το "καλό" είναι ότι οι αναμενόμενες (που θα τσεκάρω και υπολογίσω) θερμικές απώλειες του διαμερίσματος είναι μικρότερες των 20kw, άρα κάνοντας χρήση των αναγραφομένων στην σελίδα 91 της ΤΟΤΕΕ1 (περίπου στην μέση) θεωρώ απώλειες 20kw, άρα στην χειρότερη των περιπτώσεων 35/20=1,75 άρα ng1=0,85.Σε ότι αφορά την ερώτηση για τα δομικά στοιχεία εν επαφή με μθχ (κλιμακοστάσιο) συμφωνούμε για το U/2.Παράλληλα έχω σκοπό να ζητήσω και την μελέτη θερμικών απωλειών που αναφέρει ο panos vicious, για να δω τί απώλειες είχε υπολογίσει ο συνάδελφος που την είχε κάνει.  Στο τρίτο ερώτημα τώρα, το διαμέρισμα.... δεν έχει ρεύμα, δεν είναι συνδεδεμένο! αυτό που βλέπω είναι ότι όλες οι εργασίες στο κτίριο έχουν ολοκληρωθεί (μάλιστα όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα κατοικούνται) με τελευταίο ακατοίκητο το επιθεωρούμενο.οι τελευταίες εργασίες που απέμεναν (και διαπίστωσα με την αυτοψία ότι έγιναν) ήταν η τοποθέτηση του ηλιακού και του ατομικού λέβητα για το εν λόγω διαμέρισμα. Είναι η μη ύπαρξη ρεύματος λόγος για να μην εκδοθεί ΠΕΑ? εδώ πραγματικά δηλώνω ότι δεν γνωρίζω. μα για να πάρει ρεύμα το διαμέρισμα δεν πρέπει να έχει γίνει πεα?φαύλος κύκλος?

εδιτ: μετά από ψάξιμο στο φόρουμ, βρήκα την κάτωθι εγκύκλιο:

https://www.buildingcert.gr/nomiko_plaisio/egkyklios_symbolaiografwn.pdf

άρθρο 4, ημιτελές κτίσμα....άρα μάλλον θεωρείται ημιτελές το διαμέρισμα μου (δεν έχει δεύτερη σφραγίδα το στέλεχος της άδειας, και ρεύμα το διαμέρισμα) άρα πεα γιοκ...αν έχει την καλοσύνη κάποιος συνάδελφος ας επιβεβαιώσει.το πρωί θα τηλ και στο υπεκα.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δε μου έχει τύχει η περίπτωσή σου... Εγώ θα ζητούσα αρχικά τη 2η αυτοψία του ελεγκτή δόμησης και το φάκελο της άδειας. Η δουλειά σου είναι, σε ένα καινούργιο κτήριο, να ελέγξεις αν έχει τηρηθεί η ΜΕΑ. Μαζί με το ΠΕΑ υποβάλλεται και η συνοδευτική έκθεση όπου αναγράφονται τα ευρήματα. Συνεπώς, ο λέβητας αποτελεί σαφή αυθαιρεσία και το διαμέρισμα δεν μπορεί να πάρει ΠΕΑ ως νόμιμο κτίσμα. Αν όλα ήταν σύμφωνα με τη μελέτη, τότε θα χρειαζόσουν και τα δελτία αποστολής-τιμολόγια, πιστοποιητικά CE των υλικών και γενικότερα όλα τα πιστοποιητικά των υλικών για να "πιστοποιήσεις" την καλή εφαρμογή της ΜΕΑ. Το ΠΕΑ θα βγαίνει (περίπου) ίδο με τη μελέτη ή και καλύτερο.

Το θέμα του ρεύματος είναι το παράδοξο της υπόθεσης αλλά μην ξεχνάς ότι το ΠΕΑ βγαίνει για να πάρει το μόνιμο ρεύμα, οπότε δεν υπάρχει πρακτικά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός της ρευματοδότησης και της τελικής θεωρησης αποπεράτωσης της άδειας, από που προκύπτει ότι δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ για το διαμέρισμα? κάνω αυτοψία, πιστοποιώ αυτά που βλέπω και ο ιδιοκτήτης να συμμορφωθεί εντός έτους αλλιώς είναι αυθαίρετος αν συνεχισει να παραμένει κάτω του Β. υπάρχει κάπου στην νομοθεσία αυτό που λες? Τα τιμολόγια/πιστοποιητικά μονωτικών, κουφωμάτων κλπ κλπ που λες αλλά επίσης και φωτογραφίες κατά την κατασκευή τα έχω ήδη ζητήσει και είναι απαράβατος όρος για να συνεχίσω.Σε ότι αφορά το ρεύμα η εγκύκλιος που παρέθεσα είναι σαφής νομίζω, το διαμέρισμα είναι ημιτελές. λόγω αυτού υπάρχει αδυναμία να εξαχθεί πεα.τέλος για την συνοδευτική έκθεση που αναφέρεις, αυτή πότε και πού υποβάλλεται?δηλαδή με την λογική που λες αυτή η έκθεση πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο ότι όλα τηρήθηκαν και είναι καλώς?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Λέω ακριβώς το ίδιο.

1. Μπορεί να πάρει ΠΕΑ και αν προκύπτει αυθαιρεσία έχει 1 χρόνο να συμμορφωθεί

2. Για το ρεύμα απλά ανέφερα το οξύμωρο του πράγματος..

3. Η έκθεση υποβάλλεται ούτως ή άλλως για να ξέρει ιδιοκτήτης και υπηρεσία δόμησης τα ευρήματα της αυτοψίας (είτε ότι τηρήθηκαν, είτε τις αποκλίσεις που υπάρχουν). Η άποψή μου είναι ότι ακόμη κι αν βγει Β το διαμέρισμα και η ΜΕΑ δεν έχει τηρηθεί 100%, πρέπει να αναγράφονται οι αποκλίσεις στην έκθεση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε καταλήγουμε σε αυτό που συζητούσαμε και παλιότερα, ότι συνεχίζει να δίνεται η δυνατότητα ενεργειακής επιθεώρησης μεμονωμένων ιδιοκτησιών, αλλά με ίδια χρήση, σε νέο ή ριζικά ανακαινισμένο ολόκληρο κτίριο, μετά την αποπεράτωσή του; Δηλαδή, παρά το ότι στην ΜΕΑ μελετήθηκε η χρήση σαν "ολόκληρο κτίριο", στην φάση της ενεργειακής επιθεώρησης μπορούμε να εξετάζουμε το κάθε διαμέρισμα σαν "κτιριακή μονάδα"; Με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

Μάλιστα.

 

Στο συγκεκριμένο κτίριο, για τα ήδη κατοικούμενα και ηλεκτροδοτημένα διαμερίσματα, έχει εκδοθεί ΠΕΑ; Κι αν ναι σαν τι; Σαν "τμήμα κτιρίου" για το καθένα από αυτά ή για το σύνολο των ήδη ηλεκτροδοτημένων;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Πάντως νομίζω πως ο Ν. 4122/2013, μάλλον μπέρδεψε περισσότερο το κουβάρι. Το λέω σε συνδυασμό π.χ. με την κουβέντα που είχαμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μια τόσο απλή περίπτωση αυτή που αντιμετωπίζει ο συνάδελφος διότι εδώ πέρα από το ΠΕΑ απαιτείται και η τεχνική έκθεση του Ν.4122 όσο αφορά την εφαρμογή της ΜΕΑ.

Πέρα όμως από αυτό, εδώ ΠΕΑ δεν μπορεί να εκδοθεί εάν δεν υπάρχει θετική γνωμοδότηση του ελεγκτή δόμησης όσο αφορά τις οικοδομικές εργασίες, το διαμέρισμα θεωρείται μη αποπερατωμένο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.