Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Από πού προκύπτει η υποχρέωση για ενημέρωση φακέλου? Νομίζω ότι η συγκεκριμένη παράγραφος αφορά περιπτώσεις όπου η πράξη είναι δυσμενέστερη της μελέτης.. ακολουθεί άλλωστε η παράγραφος 5, που γράφει ότι "Σε περίπτωση που στο πόρισμα του Ενεργειακού Επιθεωρητή διαπιστώνεται η μη τήρηση των παραπάνω απαιτήσεων ακολουθείται η διαδικασία που
προβλέπεται στην παράγραφο 2.9 του άρθρου 15 της Δ6/οικ.5825/2010 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (Β΄407), με σκοπό τη συμμόρφωση με τις προδιαγραφές για τα δομικά στοιχεία του κελύφους και τα τεχνικά συστήματα του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, καθώς και με την ενεργειακή κατηγορία που προβλέπονται στη ΜΕΑ."

Και ηπαράγραφος 2.9 του ΚΕΝΑΚ:

"Ειδικά για τις περιπτώσεις νέων ή ριζικά ανακαινιζόμενων κτιρίων, εάν κατά τη διαδικασία της ενεργειακής επιθεώρησης για έκδοση ΠΕΑ, κατά τα οριζόμενα στην παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν. 3661/08, διαπιστωθεί ότι δεν ικανοποιούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης και επομένως το κτίριο δεν κατατάσσεται τουλάχιστον στην ενεργειακή κατηγορία Β, τότε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης/διαχειριστής του κτιρίου υποχρεούται να εφαρμόσει εντός προθεσμίας ενός (1) έτους από την έκδοση του ΠΕΑ, μέτρα βελτίωσης τα οποία εξασφαλίζουν την ένταξη του κτιρίου στην
ενεργειακή κατηγορία Β σύμφωνα με τις συστάσεις του Ενεργειακού Επιθεωρητή που αναφέρονται στο ΠΕΑ." κλπ...

 

Άρα καταλαβαίνω ότι δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις που με το ΠΕΑ βγαίνει καλύτερη κατηγορία σε σχέση με τη μελέτη.. μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο..

Εχει συμβεί μήπως σε κάποιον συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

1η εγκύκλιος:

οικ. 1603 / 04-10-2003

....

3. Στην περίπτωση της παραγράφου 2.9 του άρθρου 15 του ΚΕΝΑΚ διευκρινίζεται ότι η
τήρηση των ελαχίστων απαιτήσεων ελέγχεται πάντοτε σε σχέση με την ενεργειακή
κατηγορία που υποδεικνύεται από τη Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης, που έχει εκπονηθεί
και θεωρηθεί από την Πολεοδομική Υπηρεσία.
Συνεπώς, η συμμόρφωση και τα μέτρα
βελτίωσης που οφείλει ο ιδιοκτήτης να εφαρμόσει, εντός προθεσμίας ενός έτους, πρέπει
να καθιστούν το κτίριο ενεργειακά αποδοτικό σύμφωνα με τα οριζόμενα στη Μελέτη
Ενεργειακής Απόδοσης αυτού.>>

 

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά ενημέρωση φακέλου.

Αυτό που προκύπτει είναι ότι εάν δεν κάνεις (έγκαιρα) την ενημέρωση το κτίριο σε ένα χρόνο βγαίνει αυθαίρετο.

Το παραπάνω για τις περιπτώσεις που έχεις ΜΕΑ>Β και ΠΕΑ=Β.

 

Πρόβλημα δεν υπάρχει αν η ΜΕΑ είναι Β και το ΠΕΑ>Β.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω στους νόμους. Το πεα που κανω βγαίνει β+ ενώ η μελέτη βγάζει το κτίριο β. Και δε θέλω να μπλεξουμε με ενημερωση της μελέτης κλπ.. Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα. Οι ελάχιστες προδιαγραφές τηρούνται έτσι κι αλλιώς.

 

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Καλησπέρα, 

πρόκειται να εκδόσεω ένα ΠΕΑ σε κτίριο που έχει κατασκευαστεί με ΚΕΝΑΚ.

Μου έχουν παραδοθεί από τον ιδιοκτήτη τα Πιστοποιητικά για τους υαλοπίνακες (αναγράφει το Ug) και τα πιστοποιητικά για τα κουφώματα (αναγράφει το Uf). 

Θα πρέπει να ζητήσω το Πιστοποιητικό από τον κατασκευαστή για το τελικό Uw???

Είναι κρίσιμο αυτό που ρωτάω γιατί αν το υπολογίζω μόνος μου δεν ξέρω αν θα πρέπει αν θεωρώ το κούφωμα με πιστοποίηση και άρα να χρησιμοποιήσω την τυπική τιμή αερισμού 6,2 από τον Πίνακα 3.26. Πρόκειται για κτίριο με πολλά ανοίγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιημένα θα πρέπει να έχουν CE (πλαίσιο και υαλοπίνακες) και αποτελέσματα εργαστηριακών δοκιμών.

Σαν σύνολο ή το ένα CE για το πλαίσιο και ένα CE για τους υαλοπίνακες?

Link to comment
Share on other sites

όλα(*) τα υλικά που συμμετέχουν στη θερμομονωτική επάρκεια, θα πρέπει να έχουν τα αντίστοιχα πιστοποιητικά

 

(*) κουφώματα, μονωτικά, κλπ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,
έχω το εξής πρόβλημα: κάνω το πεα ολοκλήρωσης για ένα κτίριο με ΚΕΝΑΚ κατηγορίας Α+ προκειμένου να κλείσει η άδεια. Στο κτίριο προβλεπόταν Φ/Β, βγήκε Α+ και πήρε και έξτρα δόμηση 5%. Όλα εντάξει με την κατασκευή, τηρήθηκε κατά γράμμα η ΜΕΑ και έτσι το πεα μου βγαίνει και αυτό Α+ και μάλιστα με αρνητική κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας -3,5 kwh/m2, όπως και στη μελέτη. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ στο λογισμικό του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (αλλά και στης 4Μ) βγάζει κατάταξη Α+ όταν φορτώνω το xml στο buildingcert δεν υπολογίζει κατάταξη και βγάζει το μύνημα που σας επισυνάπτω: "ανεπαρκής υπολογισμός κατάταξης" . Δοκιμάζω να μειώσω τα Φ/Β τόσο ώστε να βγαίνει Α+ αλλά με θετική κατανάλωσης ενέργειας και το δέχεται κανονικά το buildingcert. Σας έχει τύχει ποτέ? Καμιά ιδέα??? Προφανώς φταίει η αρνητική τιμή ... Περιμένω επίσης απάντηση απο ΤΕΕ και building cert.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με το κιάλι δεν βλέπουμε Α+. Όχι να μας τύχει κι αυτό κιόλας. Δηλαδή ενώ το δικό μας και το δικό σου λογισμικό κάνει κατάταξη με αρνητική τιμή EP/T του buildingcert δεν;;; Καλό κι αυτό. Δηλαδή σε αναγκάζει να βγάλεις μαϊμού ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.