Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

βάζεις υπνοδωμάτια και παίρνεις και ένα τηλ αυτόν που υπογράφει την ΜΕΑ να σου δώσει το xml αν θέλει για να μην φας την ζωή σου. Στην τελική αυτός δεν μπορεί να βγάλει το πιστοποιητικό οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

@hkamp

Με υπνοδωμάτια θα βάλω το ΖΝΧ : 27,3 μ3 ανα υπνοδωμάτιο.

 

@deathlok

ο μηχανολόγος είναι γνωστός μου, αυτός με σύστησε στον κατασκευαστή, μου έδωσε το xml αλλά δυστυχώς είναι για τον κάλαθο.

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής: ηταν απ τις πρώτες του μελέτες ΚΕΝΑΚ με την πρωτη έκδοση του λογισμικού της 4Μ και του ΤΕΕ . Αν τρέξει σήμερα το ίδιο xml στο λογισμικό της 4Μ και του ΤΕΕ, αντί για Β+ που έβγαινε τότε, βγάινει Β σκέτο.

Οπότε πάει για ενημέρωη φακέλου και αλλαγή της κατάταξης του κτιρίου σε Β.

 

Ερώτημα: εκτός απο το τεύχος της μελέτης ΚΕΝΑΚ η κατηγορία του κτιρίου δεν καταγράφεται πουθενά αλλού (πχ. στο στέλεχος της αδείας, στο στατιστικό κλπ). Η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

stavion δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά κάπου έχω δει διαβάσει ότι η αξιολόγηση του κτηρίου πρέπει - μπορεί να γίνει με την ίδια έκδοση του ΤΕΕ που έγινε η μελέτη (μάλλον στις διευκρινίσεις πρέπει να το έχω πετύχει)

 

ρίξε μία ματιά .

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: εκτός απο το τεύχος της μελέτης ΚΕΝΑΚ η κατηγορία του κτιρίου δεν καταγράφεται πουθενά αλλού (πχ. στο στέλεχος της αδείας, στο στατιστικό κλπ). Η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτό το θέμα...

έχω να βγάλω ΠΕΑ σε νέα οικοδομή με ΜΕΑ που θα κατοικηθεί σε 2 βδομάδες , οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

 

1) Στοιχεία λέβητα βάζουμε τα αναγραφόμενα χωρίς φύλλο συντήρησης?

2) τικάρουμε το [Θερμομόνωση των δομικών στοιχείων]?

3)Στοιχεία για ΔΕΗ, πετρέλαιο κτλ για τις καταναλώσεις που ζητάει, θα βάλω τίποτα?

4) Βγάζω ένα ΠΕΑ για όλα τα διαμερίσματα έτσι δεν είναι?

5) Στο buildingcert βάζω όλους του ιδιοκτήτες? και λόγος έκδοσης ΠΕΑ τι βάζω?

6) Ποια τετραγωνικά θα φαίνονται στο ΠΕΑ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) υποχρεωτικά με φύλλο συντήρησης

2) ναι, αν έχει γίνει πλήρης εφαρμογή της θερμομόνωσης, σε αντίθετη περίπτωση οχι

3) οχι. αφπυ δεν 'εχει κατοικηθεί ακόμα, συμεπώς δεν υπάρχουν καταναλώσεις

4) εξαρτάται τι συμφωνία έχεις κάνει, για όλο ή μεμονωμένα διαμερίσματα

5) δεν το ξέρω, δεν μου έχει τύχει ολόκληρο κτήριο

6) της οικ. άδειας ποτ περιλαμβανει : χώροι κύριας χρήσης + κλιμακοστάσιο + πιθανοί κλειστοί ημιυπαίθριοι χώροι + υπόγειο (αν οχώρος του ισογείου έχει κάποιο/α διαμερίσματα που συνορεύουν με αυτό)

 

αλλα ας πουν και άλλοι πιο έμπειροι συνάδελφοι την αποψη τους

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dib εκτός στο 2.

 

Σε νέο κτίριο δεν πρέπει να σου βγάλει το κουτάκι για τσεκάρισμα θερμομόνωσης δομικών στοιχείων.

Λογικά θα σου βγάλει το πεδίο των θερμογεφυρών.

Βάζεις τις θερμογέφυρες της μελέτης αφού πρώτα τις ρίχνεις μια ματιά. Μην έχει ασυναρτησίες. Μην τις εξετάσεις όμως διεξοδικά.

 

Για το 5, υποθέτω ότι βάζεις τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών με υπεύθυνο τον εργολάβο ή ένα οικοπεδούχο. Ο λόγος υποθέτω είναι η πώληση.

 

 

Στα τμ, αν δε διαφέρει η πραγματική κατάσταση από αυτή της οικ. άδειας, βάζεις τα τμ της δόμησης. Αν το υπόγειο δεν μπαίνει στη δόμηση, νομίζω ότι δε το βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να θέσω ένα ερώτημα ειδικά σε συναδέλφους που ασχολούνται με την επιθεώρηση. Ας υποθέσουμε ότι από τη μελέτη όλοι οι εξωτερικοί τοίχοι θα έχουν μορφή δικέλυφης τοιχοποιιας,με 2 δρομικές και εσωτερική μόνωση 6 εκ. καθώς 6 εκ. μόνωση έχουν δοκάρια και κολώνες εξωτερικά.

Κατασκευαστικά-για να έρθει όμως "περασιά" η μόνωση των υποστυλωμάτων και δοκών με την εξωτερική επιφάνεια του τοίχου θα πρέπει να δωθούν κατασκευαστικές λύσεις (ενδεχόμενες προεξοχές πλακών) οι οποίες σίγουρα θα δημιουργήσουν θερμογέφυρες που δεν υπολογίστηκαν στη μελέτη.

 

Ο επιθεωρητής πως αντιμετωπίζει το θέμα; Θα ζητήσει απλά τιμολόγια αγοράς μονωτικού υλικού και θα συγκρίνει σύμφωνα με τις ποσότητες αν αυτό τοποθετήθηκε ή θα μοντελοποιήσει το κτίριο εκ νέου με ενδεχόμενη υποβίβαση ενεργειακής κατηγορίας κάτω από Β ;

 

Και ένα δεύτερο ερώτημα.Αν κατά τη διάρκεια της κατασκευής αποφασίστηκε η μόνωση να γίνει εξωτερικά (μόνωση "παλτό"), που το πιο πιθανό είναι να δώσει καλύτερη ενεργειακή συμπεριφορα στο κτίριο, Ο επιθεωρητής καταγράφει την υπάρχουσα κατάσταση και συντάσει πιστοποιητικό;

 

Αν η θερμομόνωση βγάλει πάνω από 3 cm μονωτικό τότε κατασκευαστικά είναι δύσκολο να ταιριάξεις εξωτερική μόνωση μπετό και σάντουιτς τοίχο.

Λύση εξωτερική θερμομόνωση.

Επομένως αν κάποιος σου πέι οτι έχει κατασκευάσει με τον παραπάνω τρόπο ένα κτήριο με θερμομόνωση 6cm το πιθανότερο είναι οτι στα μπετά έχει βάλει 2,5-3cm μονωτικό.Μπαλαμούτι με λίγα λόγια....

Σημειωτέον για τα νέα κτίρια απαιτείται και η υπαρξη φωτογραφικού υλικού κατα την φάση της κατασκευής....

Link to comment
Share on other sites

Αν η θερμομόνωση βγάλει πάνω από 3 cm μονωτικό τότε κατασκευαστικά είναι δύσκολο να ταιριάξεις εξωτερική μόνωση μπετό και σάντουιτς τοίχο.

Λύση εξωτερική θερμομόνωση.

Επομένως αν κάποιος σου πέι οτι έχει κατασκευάσει με τον παραπάνω τρόπο ένα κτήριο με θερμομόνωση 6cm το πιθανότερο είναι οτι στα μπετά έχει βάλει 2,5-3cm μονωτικό.Μπαλαμούτι με λίγα λόγια....

Σημειωτέον για τα νέα κτίρια απαιτείται και η υπαρξη φωτογραφικού υλικού κατα την φάση της κατασκευής....

 

Ίσως όχι και τόσο δύσκολο και επομένως μπορεί και να μην είναι μπαλαμούτι.

Δες λίγο το συνημμένο pdf. Είναι με 7cm μονωτικό και εξωτερική σειρά τούβλων 12cm. Πατάνε 7cm πάνω στο μονωτικό και 5cm πάνω στην πλάκα. Έτσι δεν χρειάζεται (νομίζω) να κάνει προεξοχές η πλάκα.

 

Για τις φωτογραφίες (και video) συμφωνώ.

Λεπτομέρεια-1.pdf

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η λύση που προτείνεις είναι όντως πολύ σωστή και εφαρμόσιμη, λειτουργεί σίγουρα ακόμα καλύτερα στην περίπτωση που βάλεις στα μπετά μόνωση 6cm και στον τοίχο 5cm (DOW Χ Energy ή BASF Neopor). Εκεί που θα διαφωνήσω είναι στη μόνωση του δαπέδου που είναι από την πλευρά του θερμενόμενου χώρου, με εαυτό τον τρόπο χάνεις όλη τη θερμοχωρητικότητα του δομικού σου στοιχείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.