Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελληνικά e-shop Τοπογραφικών Οργάνων, GPS κ.α.


Adavis

Recommended Posts

Συνάδελφοι, χωρίς να αποκλείω κάποιες σπάνιες περιπτώσεις προσφορών, στα τοπογραφικά όργανα ότι πληρώνεις παίρνεις. Από την εμπειρία μου τόσο με ελληνικές όσο και αλλοδαπές αντιπροσωπείες, οι τιμές διαμορφώνονται σε παγκόσμια κλίμακα και δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Επομένως η απόδοση των GNSS συστημάτων χωρίς "κολλήματα", σε δύσκολες περιοχές με περιορισμένο ορίζοντα αγοράζεται. Αν η προβλεπόμενη χρήση (για το 90% των περιπτώσεων) είναι αποτύπωση με ανοιχτό ορίζοντα, τότε διαλέγεις από το κάτω ράφι. Αν όχι, τότε βάζεις το χέρι βαθιά στην τσέπη. Πάντως προσωπικά διαθέτω ζεύγος GNSS δεκτών υπερδεκαετίας που συνεχίζουν να δουλεύουν άριστα (με την κατάλληλη φροντίδα βέβαια), τα οποία είχαν αγορασθεί πανάκριβα τότε, αλλά τελικά έβγαλαν και με το παραπάνω τα λεφτά τους, αποδεικνύοντας ότι σε βάθος χρόνου τελικά ήταν value for money. Και μιλάμε για πολύ σκληρή χρήση, με πτώσεις, χτυπήματα κλπ.

Θα μπορούσες να βοηθήσεις λίγο περισσότερο στην αναφορά σου για καλό σήμα ακόμη και σε σημεία με δύσκολο ορίζοντα; Το ρωτάω αυτό γιατί είδα μηχανήματα μάρκας αλλά και τα φτηνά να υστερούν στον τομέα αυτό. Ένα δέντρο 2-3μ αρκούσε για να εμποδίσει σε επώνυμα συστήματα να κλειδώσουν καλό σήμα.

 

Askiad νομίζω οτι το topcon των 3500Ε έχει ακρίβεια 15cc ήτοι 5''.

 

Kane θα τα έβλεπα τα Geomax αν η συμπεριφορά του μαγαζιού ήταν πιο επαγγελματική. Ενώ ήθελα να κλείσω ραντεβού μαζί τους μιας και θα κατέβαινα από επαρχία μόνο για αυτό τον σκοπό ουδέποτε απάντησαν στα email μου. Περισσότερα του ενός..

Και γενικά σε άλλη δοσοληψία που είχα μαζί τους έδειξαν έλλειψη επαγγελματισμού... (Μιλάω για τη δικιά μου εμπειρία - σε άλλους μπορεί να ήταν άψογοι..)

Edited by body125z
Link to comment
Share on other sites

body125z  οι fixed λύσεις σε δύσκολο περιβάλλον εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες (γεωμετρία δορυφόρων, αν εχεις Gallileo-Beidu-Glonass, θόρυβος η/μ ακτινοβολίας, είδος δέντρου ή εμποδίου,κλπ) . Και σε εμένα έχει τύχει άπειρες φορές το "ακριβό" GPS να μη λύνει όπως και το φτηνό. Στατιστικά όμως, πάντα με τη δική μου εμπειρία, η διαθεσιμότητα fixed λυσης ήταν πάντα σε υψηλά επίπεδα. Προφανώς δεν έχω δουλέψει με όλα τα συστήματα και θεωρώ ότι ένα σύγχρονο ζεύγος δεκτών, όχι μάρκας όπως λες, μάλλον θα είναι ανώτερο από τα δικά μου παλαιότερα, αλλά πιθανά να υπολείπεται σε σχέση με ένα σύγχρονο ζεύγος δεκτών μάρκας, κυρίως ως προς δευτερεύοντα χαρακτηριστικά (ποιότητα και στιβαρότητα κατασκευής, αντοχή υλικών,κλπ.) Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό κομμάτι τους controllers και το λογισμικό τους να μην κολλάνε συχνά, πράγμα που με ορισμένους controllers ήταν κανόνας και έριχναν την παραγωγικότητα.

 

Πάντως θεωρώ ότι πάντα το value for money διαφέρει για τον καθένα, με βασικό παράγοντα το budget που διαθέτει. 

Link to comment
Share on other sites

Kane θα τα έβλεπα τα Geomax αν η συμπεριφορά του μαγαζιού ήταν πιο επαγγελματική. Ενώ ήθελα να κλείσω ραντεβού μαζί τους μιας και θα κατέβαινα από επαρχία μόνο για αυτό τον σκοπό ουδέποτε απάντησαν στα email μου. Περισσότερα του ενός..

Και γενικά σε άλλη δοσοληψία που είχα μαζί τους έδειξαν έλλειψη επαγγελματισμού... (Μιλάω για τη δικιά μου εμπειρία - σε άλλους μπορεί να ήταν άψογοι..)

 

Eντύπωση μου κάνει, διότι ο Ηλίας δεν είναι τέτοιος άνθρωπος, πρώτα απ'ολα.

 

Δέχομαι όμως την άποψη σου. Κρίμα όμως, γιατι προβλέπω να κατέληγες-για RTK-σε Zenith.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eντύπωση μου κάνει, διότι ο Ηλίας δεν είναι τέτοιος άνθρωπος, πρώτα απ'ολα.

 

Δέχομαι όμως την άποψη σου. Κρίμα όμως, γιατι προβλέπω να κατέληγες-για RTK-σε Zenith.

Ίδια εμπειρία και εγώ, κατά την παραλαβή χωροβάτη. Καμία βοήθεια στο τεράστιο μπέρδεμα που είχε γίνει από το courier (όχι από δική μου υπατιότητα). Επίσης ζήτησα κάποια στοιχεία για το προϊόν και με αντιμετώπισε σαν άσχετο (όχι πως δεν ήμουν τότε, αλλά όταν έχεις επιχείρηση γνώμη μου είναι ότι προσπαθείς να κάνεις ο, τι καλύτερο και να κάνεις τον πελάτη να αισθανθεί άνετα / πράγμα που προφανώς και δεν εισέπραξα). Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σας για τηνSTONEX και συγκεκριμενα τα μντελα STONEX S800 RTK GNSS και STONEX S8 PLUS???

Eχω φάει τα μαγαζιά με το κουτάλι, επειδή πρόσφατα αγόρασα. Στείλε αν θες pm για βοήθεια.

Να υποθέσω το εν λόγω Stonex θα το προμηθευτείς από Λαμία... Στείλε λοιπόν pm

Link to comment
Share on other sites

Ίδια εμπειρία και εγώ, κατά την παραλαβή χωροβάτη. Καμία βοήθεια στο τεράστιο μπέρδεμα που είχε γίνει από το courier (όχι από δική μου υπατιότητα). Επίσης ζήτησα κάποια στοιχεία για το προϊόν και με αντιμετώπισε σαν άσχετο (όχι πως δεν ήμουν τότε, αλλά όταν έχεις επιχείρηση γνώμη μου είναι ότι προσπαθείς να κάνεις ο, τι καλύτερο και να κάνεις τον πελάτη να αισθανθεί άνετα / πράγμα που προφανώς και δεν εισέπραξα).

Μα και εγώ ακριβώς για αυτό μιλάω. Δυστυχώς ακόμη και εν μέσω οικονομικής κρίσης κάποιοι καταστηματάρχες δε λένε να αλλάξουν νοοτροπία. Όταν κάποιος είναι αρχάριος και ψάχνει να κάνει τα πρώτα του βήματα, του δίνεις κατευθύνσεις και δε το χλευάζεις..

Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και καταστηματάρχες που πραγματικά σε βοηθούν και όταν κάνουν λάθη το αναγνωρίζουν. Π.χ. από λάθος μαγαζιού μου στάλθηκε λάθος τρίποδας (για χωροβάτη) ο οποίος αντικαταστάθηκε αυθημερόν με τρίποδα γεωδαιτικού σταθμού με καμία επιβάρυνση.

Γενικά θέλει αρκετό ψάξιμο στην ε'υρεση του κατάλληλου μαγαζιού τοπογραφικών οργάνων και κατοίκον επίσκεψη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγες σε ολα αυτά, αλλά δεν επισκέφθηκες τα Geomax...

 

2 φορές τους έχω στείλει email για να ζητήσω προσφορά και δεν πήρα καμία απάντηση.

Θα τους πάρω και τηλέφωνο κάποια στιγμή μιας και δεν έχω αποφασίσει ακόμα ,αλλά η πρώτη εντύπωση είναι άκρως αρνητική.

 

Αν κάποιος παρεμπίπτοντος ξέρει την τιμή του GeoMax AG Zenith35 Pro θα με βοηθούσε μιας και συλλέγω πληροφορίες από διάφορα καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Έχει κάποιος κάποια προηγούμενη εμπειρία με την cogo.gr? ...είχα έρθει με επικοινωνία μαζι τους και τα τηλ ειναι τώρα down?!, τι παίζει?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.