Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικού για θέση στάθμευσης


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γεια σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί σχετικά με τον 4014.

Οι ιδιοκτήτες μιας πολυκατοικίας, θέλουν το ακάλυπτο χώρο να τον μετατρέψουν σε parking. Η συναίνεση των ιδιοκτητών υπάρχει. Ο ακάλυπτος χώρος της πολυκατοικίας σήμερα δεν χρησιμοποιείται και είναι άδειος. Δεν έχει ούτε φυτά, ούτε πράσινο.

  • Στην πολεοδομία μου είπαν ότι το όλο θέμα δεν έχει καμία σχέση με την πολεοδομία, δηλαδή δεν θα εμπλακεί η υπηρεσία της πολεοδομίας σε αυτήν την μετατροπή. Είναι αλήθεια αυτό??? Μου φαίνεται λίγο παράξενο.
  • Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι χρειάζεται μηχανικός για τον 4014, προφανώς λόγω της σύστασης του εμπράγματος δικαιώματος. Εγώ λοιπόν, σαν πολιτικός μηχανικός, καλούμαι να δώσω μια βεβαίωση μηχανικού σύμφωνα με την παρ.4 άρθρου 23 του ν4014. Τι πρέπει να ελέγξω??? Τον ακάλυπτο χώρο, αν συμφωνεί με το διάγραμμα κάλυψης και το τοπογραφικό της πολεοδομίας???
  • Πρέπει να ελέγξω και όλα τα διαμερίσματα, αν συμφωνούν με τις κατόψεις??? Νομίζω πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για να εκδόσεις βεβαίωση 4014 περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών θα πρέπει να ελέγξεις τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (όχι τα διαμερίσματα)....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου συναδέλφου για το εξής: Σε πιλοτή πολ/κίας οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης (παρακολουθήματα των διαμερισμάτων) έχουν καθοριστεί στη δήλωση του ν.1221/81 σε διαφορετική θέση από αυτή της άδειας. Η πραγματικότητα συμφωνεί με τη δήλωση του ν.1221 και ο αριθμός των θέσεων είναι ίδιος με την άδεια. Τι θα κάνατε? Θα δίνατε τη βεβαιωση ή θα κάνατε τακτοποίηση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας, ένας ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του ένα ισόγειο κατάστημα το οποίο έχει παρακολούθημα (βάσει συμβολαίου) μία ανοιχτή θέση στάθμευσης (αποκλειστική χρήση) στην πιλοτή πολυκατοικίας. Σήμερα μου ζητάει βεβαίωση για να πουλήσει μόνο τη θέση στάθμευσης.

Δεν θα πρέπει να ελεγχθεί το κατάστημα και να δωθεί μία (συνολική) βεβαίωση και για τα δύο; Μπορεί να δωθεί ξεχωριστή βεβαίωση μόνο για το χώρο αποκλειστικής χρήσης στάθμευσης;  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Aν και νομικό το ζήτημα και ο φίλος μας ο Δημήτρης θα μας κατατοπίσει καλύτερα έχω τη γνώμη ότι η μεμονωμένη πώληση παρακολουθήματος δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί. 

Ο συμβολαιογράφος που χειρίζεται την υπόθεση σου είπε ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

 

Γενικότερα όταν μεταβιβάζεται οριζόντια με παρακολούθημα ελέγχονται τα 2 για τυχόν αυθαιρεσίες.

 

Υ.Γ Δημήτρη με πρόλαβες. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική λεπτομέρεια. Ο αγοραστής βρίσκεται στην ίδια πολυκατοικία ως ιδιοκτήτης διαμερίσματος. Αν και όπως είπατε κυρίως νομικό το θέμα, νομίζω πως γίνεται η μεταβίβαση εφόσον υπάρχουν στον πίνακα χιλιοστών χιλιοστά για τη θέση στάθμευσης και μεταφερθούν στον αγοραστή.

Edited by demetriosmat
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις με τον συμβολαιογραφο

 

θα σου εξηγησει τα τί και τα πώς ...

 

[αν ειναι παρακολουθημα...δεν μεταβιβαζεται..ακομα και αν εχει "χιλιοστα"...  .θα σου τα πει ο συμβ/φος.]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.