Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικού για θέση στάθμευσης


Recommended Posts

Θα ηθελα και γω μια αποψη για το παραπανω θεμα γιατι εχω μια παρομοια περιπτωση οπου σχεδον ολη η κατοψη του υπογειου δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα...

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι κάνουμε στην περίπτωση που έχουν μεταβιβαστεί 2 θέσεις στάθμευσης (σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας) με σχέδιο του Συμβολαιογράφου, ενώ το εγκεκριμένο σχέδιο της Πολεοδομίας αναφέρεται μόνο σε 1 θέση ???

 

Η μία εκ των δύο θέσεων στάθμευσης δεν πληρεί τις προδιαγραφές ελάχιστων διαστάσεων παρόλα αυτά πουλήθηκε από τον Κατασκευαστή και τώρα μου ζητείται να δώσω βεβαίωση και για τις 2 θέσεις προκειμένου να κάνουν τροποποίηση στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

ekakr: Η 1 θέση στάθμευσης η οποία δεσμεύτηκε υποχρεωτικά κάπου για να εκδοθεί η οικοδομική άδεια, θα είχε να κάνει με τις απαιτήσεις των κανονισμών για τετραγωνικά κατοικίας/ Χ ΤΜ που ισχύουν στη περιοχή.

Η 1 Θ.Σ που αφορά στην οικοδομική άδεια, σε ποια θέση της οικοδομής δεσμεύτηκε ? Π.χ. ηταν ανοιχτή θέση στην πυλωτή και έγινε κλειστή Θέση ή στο υπόγειο φαίνονταν ανοιχτή περιμετρικά και μετά έκλεισε? κλπ .Το ίδο πρέπει να δεις για την δεύτερη θέση αν υπάρχει κτιριολογική ή πολεοδομική παράβαση εξαιτίας της.

Για τη βεβαίωση μεταβίβασης συγκρίνεις τα εγκεκριμένα σχέδια της Ο.Α. με την υπάρχουσα κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο θέσεις στάθμευσης είναι στο υπόγειο της πολυκατοικίας (εκτός περιγράμματος). Πρόκειται για μια μεγάλη θέση που ο Κατασκευαστής σκέφτηκε να την μοιράσει στα δύο για να πάρει περισσότερα χρήματα από την πώληση. Στην πραγματικότητα όμως η μία θέση είναι "καθαρή" και έχει τις ελάχιστες απαιτούμενες διαστάσεις, ενώ η δεύτερη δεν έχει ούτε το ελάχιστο πλάτος αλλά ούτε και τον ελάχιστο χώρο εμπρός για να παρκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχει λυθει το θεμα με τα ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑΤΑ?

Αν εχουμε αυθαιρεσια σε θεση παρκινγκ πυλωτης (χωρις χιλιοστα δηλαδη), δινουμε βεβαιωση για το διαμερισμα?

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

 

Δεν εχω τετοια υποθεση.

Απλα αναρωτιεμαι τι γινεται πχ. στην περιπτωση που το διαμερισμα ειναι ΟΚ και εχει σαν παρακολουθημα μια θεση σταθμευσης (ανοιχτη και χωρις χιλιοστα) στην πυλωτη η οποια πχ. απο 10μ2 εχει γινει 15μ2...

Προφανως πρεπει ν'ασχοληθουμε και με τα παρακολουθηματα γιατι στην Βεβαιωση δηλωνουμε οτι λαβαμε ΤΙΤΛΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, αρα δεν μπορουμε να επικαλεστουμε οτι "δεν ξεραμε"..., σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι έχω μια κλειστή θέση στάθμευσης με χιλιοστά στην πυλωτή πολυκατοικίας, σε άλλη θέση από την αρχική άδεια και καλούμαι να την τακτοποιήσω.

Δεν έχει καταργηθεί το δικαίωμα ιδιοκτησίας σε κοινόχρηστο πυλωτής;

Άρα δεν μπορώ να κάνω τακτοποίηση ούτε να δώσω βεβαίωση... σωστά;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

η ισογεια κλειστη θεση σταθμευσης ειναι απολυτα έγκυρη σαν "διακεκριμενη ιδιοκτησια,"

 

αφου συμφωνα με τον ΓΟΚ, ποσοστό μεχρι 50% του χωρου της πυλωτης ειναι νομιμα κλειστος χωρος σταθμευσης.

[ΕφΑθ 5496/1999]

 

ως προς τον 4014,

προφανως σε περιπτωση επεκτασης σε κοινοχρηστο χωρο του ακαλύπτου, απαιτειται συναινεση των συνιδιοκτητων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.