Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση Μηχανικού για θέση στάθμευσης


Recommended Posts

Το βασικό ερώτημα είναι αν μεταβιβασθεί και το παρακολούθημα.

Αν μεταβιβασθεί τότε θέλει έλεγχο και βεβαίωση νομιμότητας (εφόσον έχει χιλιοστά).

Αν δεν μεταβιβασθεί τότε η βεβαίωση αφορά μόνο το διαμέρισμα...

Το παρακολούθημα θα μεταβιβαστεί παρ' όλα αυτά δεν έχει χιλιοστά, είναι αποκλειστική χρήση μιας και στα συμβόλαια δε φαίνεται ως κλειστή θέση στάθμευσης. Αποφασίζοντας τελικά ότι πρέπει να ρυθμιστεί κολλάω στο εξής σημείο..στην κατηγορία την οποία πρέπει να βάλω την αυθαιρεσία και στα ποσοστά υπέρβασης δόμησης ( <50% η>50% της επιτρ. δόμησης) Την υπέρβαση δόμησης ενός χώρου-παρακολούθημα ο οποίος κατά την άδεια είναι ανοιχτός, την συγκρίνουμε με την επιφάνεια του διαμερίσματος για να βρούμε τα ποσοστά υπέρβασης ή με τα τμ της αποκλειστικής χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με τα υφιστάμενα δε συγκρίνεις ποτέ για να βρεις τα ποσοστά.

Συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα σήμερα επί το ποσοστό που αναλογεί στην ιδιοκτησία σου.

 

Εγω στην περίπτωση που υπάρχει παρακολούθημα γενικότερα το θεωρώ προσάρτημα της ιδιοκτησίας και όχι ανεξαρτητο.

Με την ίδια λογική λοιπόν που έλεγα παραπάνω ότι πρέπει να το ελέγξεις κατά την υπαγωγή της ιδιοκτησίας σου, θεωρώ ότι και τα ποσοστά υπέρβασης που θα υπολογίσεις έχουν να κάνουν με τα ποσοστά της ιδιοκτησίας σου.

 

Δεν θεωρώ δηλαδή ότι το παρακολούθμα είναι ένας ανεξάρτητος χώρος με ποσοστό ιδιοκτησίας 0%.

 

Εγώ θα έλεγα έχω ενα διαμέρισμα 100τμ + ένα παρακολούθημα με ποσοστό ιδιοκτησίας πχ 10% και θα τα εξέταζα μαζι.

Τι αυθαιρεσίες έχω σε αυτή την ιδιοκτησία; Έστω 5τμ έναν ημιυπαίθριο που έκλεισε και 20τμ υπέρβαση δόμησης στο παρακολούθημα σύνολο 25τμ

Επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα στην περιοχή έστω 1000τμ επι 10% το ποσοστό μου μου αναλογουν 100τμ.

Αρα 25/100 είμαι κάτω απο 50% της επιτρεπόμενης δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν μπορεί να υπολογιστεί σαν λοπή παράβαση γιατί δημιουργεί υπέρβαση δόμησης.

 

Ο τρόπος υπολογισμού μιας αυθαίρετης κατασκευής υπάγεται πάντα σε πολεοδομικούς κανόνες.

 

Τα χιλιοστά και τα ιδιοκτησιακά εχουν να κάνουν μόνο με το ποσοστό υπέρβασης, τη δυνατότητα η όχι υπαγωγής από κάποιον, απαίτηση συναίνεσης, αποκλειστική χρήση, κοινόχρηστα κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια ερώτηση και από εμένα , αν κ μηχανολόγος μεταφέρω τον προβληματισμό που έχουμε φτάσει με φίλο αρχιτέκτονα.  Πολυκατοικία του 89' , διαμέρισμα με κλειστή θέση στάθμευσης , η οποία είναι στο ισόγειο εκτός περιγράμματος κτιρίου. Φαίνεται κανονικά στα σχέδια της άδειας. Για μεταβίβαση ζητήθηκε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών. Αλλά ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο κ βεβαίωση ότι η κλειστή θέση δεν έχει προσμετρηθεί στο ΣΔ. Από τα στοιχεία που έχουμε από την ΟΑ είναι δύσκολο να το εξακριβώσουμε. Τι λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

εχει σχεση με τον υπολογισμο της αντικειμενικης αξιας

να το ξανασυζητησετε

αυτο χρειαζεται εαν βρισκεται σε κλειστο ισογειο της οικοδομης ή σε οροφο της οικοδομης

για να υπολογισθει ο αντικειμενικος.

 

αν εισαι εκτος περιγραμματος της οικοδομης , αρα  δεν ανηκεις σε αυτα.

 

γνωμη μου

υγ

εδω

http://www.logistis-forotexnis.gr/345/

  στο εντυπο 5

και με τις σχετικες οδηγιες

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω μια βεβαίωση νομιμότητας σε διαμέρισμα με παρακολούθημα θέση στάθμευσης στην piloti αν όλα είναι νόμιμα , πως θα αναφερθεί στην τεχνική έκθεση η θέση στάθμευσης στην piloti ; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, panosges said:

Έχω μια βεβαίωση νομιμότητας σε διαμέρισμα με παρακολούθημα θέση στάθμευσης στην piloti αν όλα είναι νόμιμα , πως θα αναφερθεί στην τεχνική έκθεση η θέση στάθμευσης στην piloti ; 

 

Ευχαριστώ

Όπως αναφέρεται και στη σύσταση ΟΙ. Τι άλλο..; 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 9:25 ΜΜ, centervak said:

Μια ερώτηση και από εμένα , αν κ μηχανολόγος μεταφέρω τον προβληματισμό που έχουμε φτάσει με φίλο αρχιτέκτονα.  Πολυκατοικία του 89' , διαμέρισμα με κλειστή θέση στάθμευσης , η οποία είναι στο ισόγειο εκτός περιγράμματος κτιρίου. Φαίνεται κανονικά στα σχέδια της άδειας. Για μεταβίβαση ζητήθηκε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών. Αλλά ζητήθηκε από τον συμβολαιογράφο κ βεβαίωση ότι η κλειστή θέση δεν έχει προσμετρηθεί στο ΣΔ. Από τα στοιχεία που έχουμε από την ΟΑ είναι δύσκολο να το εξακριβώσουμε. Τι λύση υπάρχει;

Η βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση κατά τα γνωστά μετά από έλεγχο θέσης, διαστάσεων κλπ. 

Η βεβαίωση περί μη προσμέτρησης στο ΣΔ χρειάζεται λόγω των οδηγιών του εντύπου Ε5 περί υπολογισμού αντικειμενικής αξίας της κλειστής θέσης όπως αναφέρει παραπάνω ο Δημήτρης. Αν η κλειστή θέση έχει προσμετρήσει στο σ.δ του οικοπέδου, λογίζεται πλέον ως επαγγελματική στέγη και η αντικειμενική αξία της, υπολογίζεται με το έντυπο Ε2.

Για την προσμέτρηση ή μη στο ΣΔ δείτε τους υπολογισμούς στο  δ. κάλυψης. Από το φάκελο της άδειας προκύπτει συμβολαιογραφική δέσμευση θέσης στάθμευσης ως υποχρεωτική για την έκδοση της οικοδομικής άδειας;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.