Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης;


Dimitris!

Recommended Posts

Το inverter είπα να μην το δουλέψω λόγω ότι σε γνωστό μου η ΔΕΗ των βάρεσε στο κεφάλι, άσε που άμα το κλείσεις η ζέστη χάνεται τελείως. θα ευχαριστούσα κάθε άποψη. Με νοιάζει κυρίως να ζεσταθεί το σαλόνι - μπάνιο- κρεβατοκάμαρα που είναι 40 τ.μ.

 

αν το "Το inverter είπα να μην το δουλέψω λόγω ότι σε γνωστό μου η ΔΕΗ των βάρεσε στο κεφάλι," φαντάσου τι έχει να γίνει με τους θερμοσυσσωρευτές....

 

 

άσε που άμα το κλείσεις η ζέστη χάνεται τελείως

 

το κλιματιστικό γρήγορα ζεσταίνει... γρήγορα κρυώνει... Αν όμως λειτουργήσει όπως το καλοριφέρ... δηλαδή αρκετές ώρες ώστε να θερμανθούν οι τοίχοι... τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

ο θσυσσωρευτης καιει αλλα ειναι αξιοπιστος τουλαχιστον

και δε ξερεις τι χρηση κανανε

μη ξεχνας οτι μπορει να αναφερεται σε καλοκαιρινη περιοδο και να εκειγε ολη μερα

 

 

εγω σε 50 - 60 τμ σαλονι 14αρι 16000 btu στη θμανση μου παει μια χαρα

2 ωρες να καψει αντε 3 μου κραταει....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

inverter και μην το φοβασαι καθολου. ασε που θα σου σπαει και την υγρασια και θα σου αποδιδει και το πετρελαιο καλυτερα!... απο την αλλη φροντισε να μειωσεις τις απωλειες "ντυσε" καλα το σπιτι, κλεινε πατζουρια το βραδυ κλπ και μια χαρα θα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και γω ενα καλο κλιματιστικο

αλλα μερικες φορες αποφασιζει η τσεπη

η θα τα δωσεις στο προιον ή στην πτολεμαιδα.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και γω ενα καλο κλιματιστικο

αλλα μερικες φορες αποφασιζει η τσεπη

η θα τα δωσεις στο προιον ή στην πτολεμαιδα.....

 

Το μόνο που με κάνει να είμαι λίγο αρνητικός είναι ότι με το που κλείνουν κρυώνει το σπίτι κατευθείαν. Αν πάω για θερμοσυσσωρευτές τι να προσέξω? Έχω μονοφασικό ρεύμα είναι αρνητικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πριν οποιαδήποτε συζήτηση για την αποδοτικότερη θέρμανση θα πρέπει να περιορίσουμε την ανάγκη της δηλαδή να περιορίσουμε τις απώλειες.

Για τη διείσδυση του αέρα κλείσε όσες χαραμάδς μπορείς με "φθηνά" προϊόντα εμπορίου. Κλείσε όλα τα πατζούρια μόλις πέσει ο ήλιος. Στρώσε το σπίτι με ότι χαλιά έχεις και μην κυκλοφορείς με το φανελάκι. Αν έχεις και σύντροφο πάρτην αγκαλιά και κάτω απο το πάπλωμα. :shock: (θυμηθείτε τις γιαγιάδες μου που κρεμάγαν εν είδη κάδρου μιά βελέντζα στον τοίχο δίπλα απο το κρεβάτι, κάτι είχαν καταλάβει :idea: )

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε ξερω τι εγκατασταση εκανες σπιτι σου

ρωτα εναν μαστορα 1 σε καθε δωματιο δε θα το σηκωσει

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοσυσσωρευτές έχουν υπολογίσιμο κόστος απόκτησης. Προσωπικά θα έβαζα ακόμη 2 inverter και θα τα άφηναν στο αυτόματο σχεδόν όλη μέρα. Σε συνδυασμό και με νυχτερινό, μπορείς να τα αφήσεις αναμένα και όλη νύχτα. Σε 2 μέρες το σπίτι θα έχει ζεσταθεί και θα δουλεύουν όλα στο ρελαντί, δε νομίζω να σου τραβάνε πάνω από 600W παρέα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρσι προσπάθησα να χρησιμοποιήσω μονο Inverter (Funai καλό) σας λέω οτι μόλις αρχίσουν τα καλά κρύα..δε θα κάνει και πολλά, θα θέλετε να έχετε και επιπρόσθετη θέρμανση κυρίως απο πετρέλαιο .

Ειδικά σε αυτούς που έχουν παιδιά θα γίνει αισθητό το παραπάνω, συν οτι αρκετές φορές τα παιδιά θα βήχουν, επομένως θα ειναι και ψυχολογικό θέμα.

 

Σε εμάς που δεν έχουμε παιδια ακόμα... ίσως να μην χρειάζεται πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.