Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή παραδοσιακού τζακιού σε ενεργειακό


Cosk

Recommended Posts

Ψάχνω και εγώ τρόπους να βελτιώσω την απόδοση του κλασικου ανοιχτου τζακιού μου και ήθελα να μάθω ποση διαφορά στην θέρμανση του χώρου έχει μια κασετίνα σε σχέση με ένα κλασικό ενεργειακό με τους αεραγωγούς απο πάνω? Η διαφορά μήπως είναι στην ύπαρξη του μοτέρ ή στον μικρότερο χώρο καυσης της κασετίνας? Έχω διαβάσει πως είναι προτιμότερο να βγαίνει ο ζεστος αέρας όσο το δυνατόν απο χαμηλότερο σημείο, εννοούν πιθανώς τις κασετίνες με τον αεραγωγό ακριβώς πάνω απο την πόρτα...αυτό τις κάνει καλύτερη επιλογή? Έχει νόημα μια τέτοια σύγκριση, γιατί η διαφορά στις τιμές είναι διπλάσια για το κλασικό ενεργειακό...

 

Υ.Π. Κάτι σχετικό και σημαντικό ίσως...στο υπάρχων τζακι μου, έχω ψηλά σε ένα σημείο ένα άνοιγμα με μια περσίδα για να βγαίνει ζεστός αέρας απο μέσα (όπως και βγαίνει, λίγος βέβαια). Αυτό που με απασχολεί είναι πως στο εσωτερικό του τζακιου, πίσω απο τις γυψοσανίδες στο σημείο επαφης με το σίδερο της εστίας, έχουν τοποθετήσει δυο πλάκες πετροβάμβακα (υποθέτω) για μόνωση. Μου είπε καποιος γνωστός μου να κλείσω άμεσα την υπάρχουσα τρύπα διότι σωματίδια-κομματάκια απο τον πετροβάμβακα με την βοήθεια του ζεστού αέρα εξέρχονται απο τη τρύπα έξω στον χώρο μου με αποτέλεσμα να τα εισπνέουμαι στην συνέχεια με πολύ βλαβερές συνέπειες για τα πνευμόνια μας...

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ίνες πετροβάμβακα, επειδή είναι πολύ μικρές όντως μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα (καρκίνο των πνευμόνων). Προϋπόθεση όμως είναι ο πετροβάμβακας σου να έχει θρυμματιστεί για κάποιο λόγο.Επικίνδυνο είναι κατά κύριο λόγο κατά την τοποθέτησή του ή την αποξήλωσή του, οπότε είναι πιθανό να αποσπαστούν ίνες. Αν δεν είσαι σόγουρος για την τωρινή κατάσταση του πετροβάμβακα τότε σκέψου το.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα σε ολους.η πιο απλη,οικονομικη και ταχυτερη μετατροπη ενος απλου τζακιου σε ενεργειακο ειναι η περιπτωση της κασετας.ειναι ομως περιορισμενων δυνατοτητων γιατι οι κασετες ειναι και περιορισμενων διαστασεων.οταν λεω περιορισμενων δυνατοτητων μην παρεξηγηθω εννοω οτι μπορουν να ζεστανουν χωρους απο 50 εως 80τμ. αναλογα τις μονωσεις της οικιας,τα κουφωματα,και το σημειο που βρισκετε η οικια.αν τωρα προκειται για διαμερισμα πολλοι ειναι αυτοι που συμφωνουν με τη λυση της κασσετας λογω των μερεμετιων και της ταλαιπωριας απο την αλλη πλευρα αν προκειται για μονοκατοικια και ο ιδιοκτητης διαθετει και ενα μεγαλυτερο ποσο νομιζω οτι η λυση της πληρους μετατροπης ειναι η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.