Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμψηφισμός προστίμου Ν. 4014 με πρόστιμο περατωθείσας υπόθεσης Ν. 3843


NikT

Recommended Posts

Το Δεκέμβριο του 2010, εντάχθηκα στο νόμο 3843/2010 για την τακτοποίηση σοφίτας. Στη συνέχεια, επέλεξα να πληρώσω το πρόστιμο που μου επεβλήθη εφάπαξ, με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί η υπόθεσή μου "περατωθείσα" έως το Μάρτιο του 2011.

 

Σήμερα (Δεκέμβριος 2011) επιθυμώ να ενταχθώ στο νέο νόμο 4014/2011 προκειμένου να δηλώσω λοιπές παραβάσεις σχετικές με υψόμετρα και διαμορφώσεις, οι οποίες δεν καλύπτονταν από τον προηγούμενο νόμο.

 

Η διαδικασία προβλέπει ότι όσοι πολίτες επέλεξαν να εξοφλήσουν το ανωτέρω πρόστιμο του 3843 με δόσεις, και για το λόγο αυτό η υπόθεσή τους χαρακτηρίζεται "μη περατωθείσα", έχουν το δικαίωμα να συμψηφίσουν τα πρόστιμα των 2 νόμων 3843 & 4014.

 

Όπως γίνεται αντιληπτό, η μόνη διαφορά της δικής μου περίπτωσης από αυτήν των ανωτέρω συμπολιτών μου είναι - αποκλειστικά και μόνο - ο τρόπος με τον οποίο επιλέξαμε να εξοφλήσουμε το ίδιο ποσό για ίδιες παραβάσεις: εκείνοι με δόσεις ενώ εγώ εφάπαξ.

 

Είναι σαφές ότι η διαφορά αυτή είναι διαδικαστικής και όχι ουσιαστικής φύσεως.

 

Μήπως γνωρίζετε με ποιον τρόπο θα μπορούσα κι εγώ να κάνω χρήση της ίδιας δυνατότητας συμψηφισμού προστίμων;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by NikT
Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσετε στον μηχανικό σας την επιθυμία σας, με την προσκόμιση των παραστατικών, τα οποία θα υποβάλει στο σύστημα, ώστε να αφαιρεθούν από το πρόστιμο του 4014.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά στο Ν.4014 αλλά και στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ δεν αναφέρεται ότι, πρόστιμα από περαιωμένες υποθέσεις του 3843 δεν αφαιρούνται σε περίπτωση δήλωσης των χώρων με το Ν.4014. Άρα αφαιρούνται!!!!

Η κα Λεμπέση στα σημειώματα που έχει εκδώσει αναφέρει αυτό που λέτε...

Προφανώς όμως η κα Λεμπέση ΔΕΝ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Nikt βασικά προκύπτει ένα θέμα. Αν είχες υπέρβαση ύψους στην περίπτωση της σοφίτας τότε παρανόμως την ρύθμισες με το Ν3843 καθώς περιελάμβανε καθαρά αυθαιρεσίες εντός του νομίμως κτηριακού όγκου του κτηρίου .Επομένως δεν ξέρω κατά πόσο υφίστανται συμψηφισμός.

Link to comment
Share on other sites

Σε διευκρινησεις που εβγαλε το ΤΕΕ με τιτλο '' Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)'' λεει

''Διευκρινίζεται ότι στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα παράβολα, που έχουν καταβληθεί υπέρ του Δημοσίου, αλλά καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις.''

Οπότε σε όποιο σταδιο ακομα και στο στάδιο της περαίωσης συμψηφιζονται.

Την ίδια απάντηση έχω πάρει και από την ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δε λέει αυτό, αντίθετα στο ν.4042/2012, άρθρο 51, παράγραφος 11δ δεν αναφέρει τίποτα για περαιωμένα ή μη και τα ''τσουβαλιάζει'' όλα:

 

''δ) Επιτρέπεται να υποβληθεί αίτηση υπαγωγής στο άρ-

θρο 24 του ν. 4014/2011 (Α΄ 209) για χώρους για τους ο-

ποίους έχει υποβληθεί φάκελος για την υπαγωγή στο

άρθρο 5 του ν. 3843/2010. Στην περίπτωση που υποβλη-

θεί αίτηση υπαγωγής στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011,

σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, τα ποσά του παρα-

βόλου και των δόσεων του ειδικού προστίμου, που έχουν

καταβληθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του

ν. 3843/2010, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ει-

δικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σύμ-

φωνα με όσα ορίζονται στο άρθρο 24 παρ.11 του ν.

4014/2011.''

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τον.4014/11 άρθρο 23 παρ.2 οι περατωθείσες υποθέσεις με τον ν.3843 δεν μπορούν να υπαχθούν στην τακτοποίηση με 4014/11

λαθος, οπως εχει αναφερθει o νομος 4014 γραφει..

 

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και

είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση ε-

μπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει ε-

κτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως

ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του

ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση ε-

μπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

2. Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου

εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυ-

θαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες

χρήσεις:

 

ε) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρη-

σης κατά τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α΄ 122) ή του

ν. 3843/2010 (Α΄ 62) και για το χρονικό διάστημα που

προβλέπεται σε αυτές ή

στ) για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία καταβο-

λής του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως προβλέπεται

στην παράγραφο 6 του επόμενου άρθρου και για το χρο-

νικό διάστημα που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα, έχω μία ερώτηση αν μπορείτε να μου διευκρινήσετε και εμένα.Έχω υπόγειο 121 τ.μ περίπου το οποίο είναι διαμορφωμένο σε δύο ανεξάρτητες κατοικίες και το υπόγειο είναι ολόκληρο έξω δεν ισχύει πουθενά το 1.5μ ,είναι του ίδιου ιδιοκτήτη και η άδεια του κτιρίου είναι υπόγειο και πρώτος.Το τακτοποίησα με τον 3843 για αλλαγή χρήσης κανονικά μα δύο αιτήσεις.Ο ιδιοκτήτης με ενημέρωσε πρόσφατα ότι δεν έχει πληρώσει τις δόσεις για αποπαιράταιση της αίτησης,οπότε και σκέφτομαι πλέον να τον εντάξω στον 4014 στις παραβάσεις 13 για μή ολοκλήρωση του περιβάλοντα χώρου, η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να το εντάξω μιάς και είναι ληξηπρόσεσμες οι δόσεις !!!! Θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδη δεν είχε πληρώσει στην ώρα του ή μπορώ κανονικά???

Edited by nikos sk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.