Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμψηφισμός προστίμου Ν. 4014 με πρόστιμο περατωθείσας υπόθεσης Ν. 3843


NikT

Recommended Posts

αυτό εδώ είναι απόσπασμα απο την ομιλία του Καλαφάτη ...<<Εδώ θέλω να γίνω σαφής: όσοι πολίτες έκαναν χρήση των διατάξεων των προηγούμενων νόμων, τόσο του 4014 για τα αυθαίρετα όσο και του 3843 για τους ημιυπαίθριους, θα μπορούν να ενταχθούν στις διατάξεις του νέου νόμου, μόλις ψηφισθεί, χωρίς επιπλέον παράβολα και με συνυπολογισμό των ποσών που έχουν καταβάλει, είτε είναι σε καθεστώς δόσεων είτε έχουν ολοκληρώσει τις διαδικασίες.

>>...επίσης και για την ένταξη στον 4014 απο τον 3843 πάλι δεν είχε τα ίδια έξοδα για την αμοιβή μηχανικού? τώρα για την ιδιαιτερότητα του ακινήτου δεν ξέρω μπορεί να έχεις δίκαιο.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν ...κρατιέμαι και το ξαναβάζω κι εδώ για να το διαβάσουν όσο περισσότεροι γίνεται.....

 

Η προεδράρα μας δήλωσε εφθαρσώς σε τηλεοπτικό σταθμό, όπου συμμετείχε ο γνωστός και μη εξαιρετέος ..."Γρυλίζων" δημοσιογράφος ότι, "....έχει κάνει πρόταση στο ΥΠΕΚΑ για να μην έχουν πρόσθετο κόστος οι ιδιοκτήτες τα ΤΕΕ να μεταφέρει ηλεκτρονικά όλες τις δηλώσεις του 4014 στην νέα εφαρμογή του νέου νόμου"!!!!!

Αυτός είναι που προστατεύει τα συμφέροντα των μηχανικών;;;;;;

 

Και καλά ρε φίλε, εσύ θα το κάνεις, εγώ ως μηχανικός που δεν έχω ..."εξουσιοδοτηθεί" και εξ αυτού δεν έχω αναλάβει καμία απολύτως ευθύνη έναντι του πελάτη μου και έναντι του κράτους πως θα επιτρέψω να ..."φαίνεται" το όνομά μου και να συνεχίζω να ..."διαχειρίζομαι" μια δήλωση (μια εργασία) χωρίς να τηρηθούν οι αρμόζοντες τύποι και διαδικασίες (π.χ. νέα έγγραφα που ν' αφορούν στο νέο νόμο, νέα αμοιβή για τις νέες ευθύνες που αναλαμβάνω κ.λπ.);;;;;;;;;

 

Φροντίζεις έτσι για το συμφέρον μου ή μήπως προσπαθείς να με χώσεις ακόμα βαθύτερα και να με στείλεις ακόμα γρηγορότερα στη φυλακή;;;;

Ουστ άχρηστοι.....

 

ΠΗΓΗ: http://www.michanikos.gr/topic/34466-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%A3%CF%84%CE%95-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-40142011/page-27

 

P.S. Τα ίδια ισχύουν και γι' αυτά που λέει ο Καλαφάτης ότι θα κάνει!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

σε περαιωμενο φακελο του 3843, μπορω να το ενταξω στον 4014 , να προσθεσω ενα υπογειο αλλαγη χρησης και να συμψηφισω παραβολα και προστιμα?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με την προϋπόθεση ότι, θ' αναφέρονται και οι χώροι που είχαν μπει στον 3843, ναι βεβαίως μπορείς, αν προλαβαίνεις......

Link to comment
Share on other sites

σε αντιστοιχη περιπτωση,εγω απλως εκτυπωσα το πεντασελιδο pdf απο την πλατφορμα αυθαιρετων του τεε, κ τους το πηγα κ το εβαλαν στον φακελο του 3843.δεν μου ζητησαν καποια αιτηση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν έχει περαιωθεί ο 3843 (και κατά συνέπεια έχει "κλείσει" ο φάκελος) προφανώς δεν απαιτείται αίτηση απόσυρσης.

 

Προσοχή όμως: για να συμψηφιστούν τα πρόστιμα του 3843, οι σχετικές παραβάσεις πρέπει να περιληφθούν / δηλωθούν στη δήλωση του 4014.

Το λέει ο Ιάσωνας στο 44, αλλά δεν είναι άμεσα αντιληπτό σε πρώτη ανάγνωση (τουλάχιστον εγώ δεν το κατάλαβα αμέσως)

Σε αντίθετη περίπτωση είναι σαν να χρησιμοποιούμε τα ίδια λεφτά δύο φορές για δύο διαφορετικά πράγματα.

Δεν νομίζω ότι θα σταθεί αυτή η λογική σε ενδεχόμενο έλεγχο της δήλωσης,

ή και σε ενδεχόμενη μελοντική αίτηση στην πολεοδομία για οποιαδήποτε άδεια (αν ο φοροτεχνικός της πολεοδομίας είναι τσακάλι)

Link to comment
Share on other sites

και σχετικά με την "αυτόματη" μεταφορά των δηλώσεων 4014 στο νέο Νόμο,

(που γι' αυτό ξεκίνησα να γράψω και παρασύρθηκα με το άλλο)

πέρα από τα πολύ σωστά που λέει ο Ιάσονας σχετικά με την αμοιβή, την εξουσιοδότηση κλπ,

υπάρχει και το άλλο "θεσμικό" πρόβλημα:

Πως θα μεταφερθούν άμεσα οι δηλώσεις ενός Νόμου που κρίθηκε αντισυνταγματικός, 

και κατά συνέπεια οι πράξεις που απορρέουν είναι εν δυνάμει ακυρώσιμες;

Αν ο νέος Νόμος προβλέπει κάτι τέτοιο θα κριθεί εξίσου αντισυνταγματικός, όπως κι αν δεν προβλέπει νέο παράβολο.

Το οποίο ακούω όι θα είναι παράβολο και όχι προκαταβολή τύπου 4014,

όχι μόνο για να ξεπεραστεί το πιο πάνω πρόβλημα, αλλά και για να βγουν από τη μέση όσο γίνεται οι μηχανικοί.

(υποβολή φακέλων σε ΚΕΠ, πολεοδομίες κλπ μ...κίες)

Και βέβαια και για να προκύψουν έσοδα εκεί που κανονικά θα χρωστάγανε σε πολλούς ιδιοκτήτες.

Όσο για επιστροφή ποσών από διαφορά στα πρόστιμα, είμαι απαισιόδοξος.

Άσε που ο υπολογισμός προστίμου όπως περιλαμβάνονταν στο σχέδιο που δόθηκε σε διαβούλευση,

δεν είχε καμία διαφορά από τον 4014 για τα μετά 1983

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο τον .....μαγειρεύουν ακόμα και δεν τον πάνε στη Βουλή.

 

Άσε το άλλο που έμαθα σήμερα. Η Βουλή ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ συζητά τα νέα νομοσχέδια που καταθέτουν τα κόμματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.