Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης


nikpat

Recommended Posts

7 λεπτά πριν, terry said:

Μπορώ να βρω κάπου τις ελάχιστες διαστάσεις θέσεων στάθμευσης?

 

Προδιαγραφές Θέσεων Στάθμευσης.pdf

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα....

πλεον αυτων,  στα εξης ΦΕΚ βρισκεις

Α 194/79 τις γενικες διαταξεις για παρκιν

Α 230/96 ολα πλην Αττικης

Α 76/04 Αττικη

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι μπορώ σε γωνιακό οικόπεδο, εντός του δ μικρού στην απέναντι γωνία να δέσμευσω θέση στάθμευσης?

Να σημειώσω πως σε αυτο το σημείο στην ο.α. που θα κατατεθεί θα υπάρχει και περγκολα. Δλδ η θέση θα είναι κάτω από την περγκολα!

Στο άρθρο 17 δεν είδα να το απαγορεύει! 

Link to comment
Share on other sites

Με τις διαστάσεις δεν έχω θέμα! Είναι κατά πολύ μεγαλύτερες.

Δεν γνωρίζω ή για την ακρίβεια δεν έχω δει κάπου να το απαγορεύει αν μπορώ να την θεσω κάτω από την περγκολα και μέσα στο δ*δ της διαγωνία απέναντι γωνίας του οικοπέδου που διασταυρώνονται οι 2 οδοί! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα! έχει συναντήσει κάποιος συνάδερφος συμβολαιογραφική κατάργηση θ.σ.;

σε ένα ακίνητο πελατών μου που δε βγαίναν οι θ.σ., κάναν δέσμευση σε ένα γειτονικό δικό τους, και τώρα που πουλάν το πρώτο, θέλουν να τα αποδεσμέυσουν. Εγώ τους πρότεινα εξαγορά θ.σ., αλλά θέλουν να το προχωρήσουν κ συμβολαιογραφικά το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Βγάζω για πρώτη φορά οικοδομική άδεια και έχω μια απορία. Πρόκειται για μια οικοδομική άδεια σε οικόπεδο 375 τμ εντός οικισμού κάτω από 2000 κατοίκων όπου θα κατασκευαστεί κτίριο (υπόγειο - ισόγειο - όροφος) με χρήση καταστήματα - γραφεία. Ανάμεσα στα έγγραφα που πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα βλέπω και το εξής: " Συμβολαιογρ. Δήλωση χώρων στάθμευσης& πιστοπ. μεταγραφής στο Υποθηκ. ή καταχώρησης στο Κτηματ. Γραφείο/ Καταβολή Εξαγοράς". Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Χρειάζεται στην περίπτωσή μου; 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Σε πολυκατοικία με άδεια του 79, προβλεπόταν Pilotis.

Το 2018 εντάχθηκε σε Ν.4495/17 (έχει εξοφληθεί το πρόστιμο και μεταβιβαστεί το ακίνητο όλο) για τη δημιουργία 2 Καταστημάτων στην Pilotis και Εισόδου Πολυκατοικίας.

Σήμερα, ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να προβεί σε αλλαγή χρήσης από Κατάστημα (21 τ.μ.) σε κατοικία.

Απαιτείται Συμβολαιογραφική Πράξη Θ.Σ. σύμφωνα με το 1 Θ.Σ. ανά οριζόντια ιδιοκτησία ή θεωρείται ότι έχει τακτοποιηθεί το "θέμα" με το Ν.4495/17;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι έγγραφο είναι το 26484/93 για να δω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στην πολεοδομία που μου ζητάνε συμβολαιογραφική πράξη για προαιρετική κλειστή θέση στάθμευσης; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.