Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης


nikpat

Recommended Posts

  • 2 months later...

Μα σε οικισμό <2000 κατ δεν υπάρχει υποχρέωση.Αλλο τι λέει η Αδεια δόμησης και αλλο που ισχύουν αυτά που λεει

Μανώλη καλημέρα.

Που αναφέρεται ότι σε οικισμό κάτω των δύο χιλιάδων κατοίκων δεν απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Έχω το ακόλουθο πρόβλημα.

Σε πολυκατοικία υπάρχουν τρεις υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης στην pilotis, για τις οποίες έχουν γινει οι πράξεις δήλωσης του Ν.1221/1981. Μία εκ των τριών έχει κλείσει - έχει μετατραπεί σε κατοικία και έχει τακτοποιηθεί με τις διατάξεις του Ν.4178/2013. Σήμερα ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να δημιουργήσει νέα θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο του οικοπέδου,( ας την ονομάσουμε Ι4). Ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει τροποποίηση της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας  και να δώσει  την αποκλεισιτική χρήση του χώρου Ι4 σε ένα διαμέρισμα για να τη χρησιμοποιεί ως θέση στάθμευσης.

(α) Χρειάζεται να γινει συμβολαιογραφική  πράξη του Ν.1221/81 για τη νέα θέση στάθμευσης Ι4?

(β) Χρειάζεται ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ώστε να απεικονίζεται ως θέση στάθμευσης ο χώρος Ι4 στον ακάλυπτο?

Ο ιδιοκτήτης - εργολάβος υποστηρίζει ότι αρκεί η τροποποίηση της σύστασης της οριζόντιας ιδιοκτησίας , στην οποία θα αναγράφεται ότι θα δοθεί η αποκλειστική χρήση του χώρου Ι4 στο εν λόγω διαμέρισμα, ο οποίος θα προορίζεται για στάθμευση. Ωστόσο, εγώ από τη μεριά του πελάτη μου (υποψήφιου αγοραστή) θεωρώ ότι πρέπει να γίνει τουλάχιστον ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας και ενδεχομένως πράξη του Ν.1221/81 για να είναι απόλυτα διασφαλισμένος ο πελάτης μου.

Edited by CHRIS_M
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κτίριο με οικοδομική άδεια το 2005.

ισόγειο έως 3ος όροφος γραφεία-καταστήματα

α υπόγειο αποθήκες

β και γ υπόγειο σταθμός αυτοκινήτων

Όλες οι θέσεις στάθμευσης  (600 περίπου) του β και γ υπογείου περιγράφονται στη σύσταση ως ανεξάρτητες ιδιοκτησίες η καθεμία και΄έχουν αγοραστεί από τον πελάτη μου.

Σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης της άδειας υπολογίζει απαιτούμενες υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης 370. Ωστόσο δεν έχω βρει καμία πράξη συμβολαιογραφικής δέσμευσης ούτε σε κανένα σχέδιο επισημαίνονται ξεχωριστά οι υποχρεωτικές από τις προαιρετικές θέσεις στάθμευσης.

Ο πελάτης θέλει τώρα να ιδρύσει ιδιωτικό σταθμό αυτοκινήτων επί πληρωμή. Μπορεί??

Το γεγονός ότι προβλέπονται υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης για τις χρήσεις του κτιρίου πως επηρεάζει?

Γενικά μπορώ να εκμεταλλευτώ ανεξάρτητα θέσεις στάθμευσης οι οποίες είναι υποχρεωτικές??

Θεωρώ πως όχι αλλά αν ισχύει αυτό πως ήταν δυνατή η ανεξάρτητη μεταβίβασή τους εξ'αρχής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι γίνεται όταν κλείνει ένα κατάστημα; Οι θέσεις παραμένουν δεσμευμένες;

 

Το να "κλείσει " ένα κατάστημα εννοούμε φυσικά το να "κλείσει" η επιχείρηση τα λογιστικά της βιβλία ή να μεταφερθεί αλλού και εν τέλει το κατάστημα να μείνει καινό.  Αυτές οι μεταβολές σε καμμία περίπτωση δεν αφορούν σε πολεοδομικού τύπου μεταβολές δηλ. σε αλλαγή χρήσης.  Άρα ο συγκεκριμένος χώρος συνεχίζει κατά την οικοδομική άδεια να διατηρεί ως νόμιμη χρήση το "κατάστημα",  με συνεπαγόμενη την υποχρέωση διατήρησης των θέσεων στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης θέλει τώρα να ιδρύσει ιδιωτικό σταθμό αυτοκινήτων επί πληρωμή. Μπορεί??

 

Δικηγόρο - συμβολαιογράφο καλύτερα να ρωτήσεις. Σε δικιά μου αντίστοιχη περίπτωση είχα καταλήξει ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει και τις προαιρετικές και τις υποχρεωτικές. Δεν προχώρησε όμως γιατί δεν πληρούνταν οι προϋποθέσεις εισόδου - εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σωστά έχεις αυτή την εντύπωση anka

Δες και το παρακάτω Eγγρ-26484/93

 

υ.γ. Μετά από καιρό το βρήκα :)

Συνάδελφε earling ή όποιος άλλος το έχει διαθέσιμο, θα μπορουσες-ατε να ξαναφορτωσεις το συγγεκριμένο έγγραφο για να το εχουμε στην κανονική του μορφή με τα στοιχεια της αρχής που το εξέδωσε και ολα τα σχετικα για να το χρησιμοποιησουμε σε υπηρεσία?

Σ ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.