Μετάβαση στο περιεχόμενο

νομιμοποιηση σοφιτας


Recommended Posts

σε πολυκατοικια οπου ο κατασκευαστης εχει διαμερισμα σαν κυρια και μοναδικη κατοικια στην ταρατσα εχει κατασκευαστει αυθαιρετη σοφιτα . στο προγραμμα του ΤΕΕ στο ειδος χρησης βαζω κυρια και μοναδικη κατοικια η αλλη κατοικια ?

Link to comment
Share on other sites

Αμφίβολο είναι. Εφόσον είναι στην ταράτσα και επειδή έχω τέτοια περίπτωση δική μου, από ερωτήσεις που έκανα ως τώρα καταλήγω μάλλον στο ότι το ιδιοκτησιακό της "σοφίτας" (είναι αμφίβολο καν αν μπορεί να έχει τον τίτλο "σοφίτα") είναι προβληματικό, δε θα πάρει ποτέ χιλιοστά και ασφαλώς εφόσον συντρέχουν τα προηγούμενα δε μπορεί να θεωρηθεί "κύρια και μοναδική κατοικία". Το "κλειδί" είναι στο από που είναι η πρόσβαση. Αν είναι από το κεντρικό κλιμακοστάσιο μάλλον το ξεχνάς. Αν ο κατασκευαστής είναι ιδιοκτήτης του υποκείμενου διαμερίσματος και έχει π.χ. εσωτερική -σε αυτό το διαμέρισμα- σκάλα ανόδου τότε ίσως κάτι γίνεται. Θα το είχες αναφέρει όμως αν συνέβαινε κάτι τέτοιο έτσι δεν είναι;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

...αν έχει ανοίξει τρύπα στο δώμα και έχει πρόσθετη σκάλα που είναι συνέχεια, προέκταση του κεντρικού κλιμακοστασίου η οποία βγάζει μέσα στην υποτιθέμενη σοφίτα (πλαινών ελαχίστων υψών 2.20) ελεύθερα χωρίς να διαχωρίζεται ο χώρος με πόρτα (όλο το 3όροφο ανοίκει σε έναν ιδιοκτήτη)- και που πριν την είχε τακτοποιήσει μηχανικός ως σοφίτα (με 20 τετραγωνικά λιγότερο) -αντί για στέγη που μέχρι τότε όριζε η άδεια- με Ν3843.... τότε τι είναι..; :mrgreen:

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Αμφίβολο είναι. Εφόσον είναι στην ταράτσα και επειδή έχω τέτοια περίπτωση δική μου, από ερωτήσεις που έκανα ως τώρα καταλήγω μάλλον στο ότι το ιδιοκτησιακό της "σοφίτας" (είναι αμφίβολο καν αν μπορεί να έχει τον τίτλο "σοφίτα") είναι προβληματικό, δε θα πάρει ποτέ χιλιοστά και ασφαλώς εφόσον συντρέχουν τα προηγούμενα δε μπορεί να θεωρηθεί "κύρια και μοναδική κατοικία". Το "κλειδί" είναι στο από που είναι η πρόσβαση. Αν είναι από το κεντρικό κλιμακοστάσιο μάλλον το ξεχνάς. Αν ο κατασκευαστής είναι ιδιοκτήτης του υποκείμενου διαμερίσματος και έχει π.χ. εσωτερική -σε αυτό το διαμέρισμα- σκάλα ανόδου τότε ίσως κάτι γίνεται. Θα το είχες αναφέρει όμως αν συνέβαινε κάτι τέτοιο έτσι δεν είναι;

ακριβως ετσι ειναι ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.