Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


thief7710

Recommended Posts

Από προηγούμενο σχόλιο του nbr΄, σχετικά με υπόδειγμα δήλωσης 651, "Επειδή εκκρεμεί η Π.Ε. Του Ρυμ Σχ. Οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα που θα υπολογισθεί με την περάτωση αυτής" καταλαβαίνω ότι σε σύνταξη συμβολαίου τώρα , πριν την κύρωση της Π.Ε., δεν θα απαιτηθούν οι σχετικές πληρωμές η βεβαιώσεις από τον Δήμο ;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστα,

πλην θα γινει ενας "κατα προσεγγιση υπολογισμος"

τοσο των τμ. εισφορας σε γη, όσο και της εισφορας  σε χρημα

[που θα ειναι υποχρεωση του νεου ιδιοκτητη]

 

ωστε να αναποκρινεται η πραγματικη και αγοραια αξια στην "τελικη" μορφη του οικοπεδου

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Γράφω με δυσκολία σε τηλέφωνο.

Μακρυά από το pc δεν μπορώ να δω τι έγραψα πριν καιρό εδώ στο φόρουμ. 
Λίγο - πολύ ξέρω την διατύπωση που πρέπει να έχει η δήλωση του ν. 651 για περιοχές που εκκρεμεί η κύρωση της πράξης. 
Ξερουμε πως αν δεν κυρωθεί μια πράξη δεν υπάρχουν οι πίνακες της πράξης. Άρα δεν έχουμε τα τελικά οικόπεδα που θα μεταγραφούν στο υποθηκοφυλακείο στις μεριδες των ιδιοκτητών και δεν ξέρουμε ούτε το σχήμα του τελικού οικοπέδου. Άρα ο ιδιοκτητησ Τι θα πωλήσει; Αυτό που κατέχει σύμφωνα με την μερίδα του!

Ένα μεγάλο πρόβλημα υπάρχει για ιδιοκτησίες που ρυμοτομουνται (που γίνονται πχ χώρος πρασίνου, πάρκινγκ, πάρκα κλπ) και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την θέση κάποιου (Ν)εου οικοπέδου (αν υπάρξει που μάλλον θα υπάρξει). 
Σε κάθε περίπτωση όλα τα γεωτεμάχιο-  οικόπεδα έχουν εισφορά σε γη και χρήμα. Στην δήλωση μας το αναφέρουμε πάντα, πως χρωστάμε  εισφορές σε γη και χρήμα. Εξετάζεται η αρτιότητα από το διάταγμα ρυμοτομίας  και τους όρους δόμησης, αλλά προσοχή στην οικοδομησιμοτητα του οικοπέδου που αυτή αποκτάται μετά την κύρωση. Εκτός και αν μπορούν και  εφαρμόζονται οι εγκύκλιοι 106 & 59 (νομίζω τις έγραψα σωστά)

Αν υπάρχει ακόμη το θέμα εδώ, ίσως από ‘βδομάδα να ξαναγράψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή επάνοδο.

Έχω την εξής απορία.

Σε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής, στο διάταγμα έγκρισης της Πολεοδομικής Μελέτης, αναφέρονται οι όροι δόμησης, κατά κανόνα και κατά παρέκκλιση. Έπειτα, αναφέρεται ότι πέραν των προηγούμενων όρων, θα πρέπει το οικόπεδο να μην έχει δημιουργηθεί από κατάτμηση κατά παράβαση των διατάξεων της ΖΟΕ της περιοχής.

Η απορία μου είναι, τυπικά, αυτό δεν θα έπρεπε να ελεγχθεί από τον μελετητή της Π.Ε. πριν κυρωθεί η πράξη και πριν αποδοθούν τελικά, οικοδομήσιμα οικόπεδα?

Υπάρχει περίπτωση, σε κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής με τελική ιδιοκτησία, να προκύψει εκ των υστέρων ότι η αρχική ιδιοκτησία είχε δημιουργηθεί κατά παράβαση των παραπάνω διατάξεων και να τίθεται λόγω αυτού θέμα αρτιότητας?

Λόγω του παραπάνω λοιπόν, θα πρέπει να κάνουμε ενδελεχή έλεγχο τίτλων για να αποκλείσουμε την παραπάνω περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Η απαγορευση κατατμησεων  κατω απο το οριο σε ΖΟΕ, εχει θεσμοθετηθει με απειλη  πειθαρχικων και ποινικων ευθυνων κατα συμβαλλομενων/μηχανικων/συμβολαιογραφων/υποθηκοφυλακων..

Επομενως, αν συμβει κατι τετοιο, θα προκειται για  σπανια περιπτωση.

 Κατα τα λοιπα,

καλυπτεται γενικωτερα το ολο θεμα απο το αρθρο 8 του 1337

"5. Ως εμβαδά ιδιοκτησιών για τον υπολογισμό της συμμετοχής σε γη λαμβάνονται τα εμβαδά που είχαν οι ιδιοκτησίες στις 28 Μαΐου 2014. Για την εφαρμογή της παραγράφου 4, ως ιδιοκτησία νοείται το γεωτεμάχιο υπό την έννοια της συνεχόμενης έκτασης γης, που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου. Τυχόν κατατμήσεις που έλαβαν χώρα μετέπειτα της προαναφερθείσας ημερομηνίας δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό των εισφορών σε γη.

Εφόσον μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής διαπιστωθεί ότι κατά τον υπολογισμό των εισφορών σε γη, εσφαλμένα λήφθηκαν υπόψη υπαίτιες κατατμήσεις και συνεπάγονται την αυτοδίκαιη ακυρότητα της μεταβίβασης κυριότητας, με διορθωτική πράξη εφαρμογής μετατρέπονται οι τυχόν διαφορές σε γη σε εισφορά σε χρήμα. Ως υπαίτιες κατατμήσεις νοούνται κυρίως οι οριζόμενες στο άρθρο 411 και 417 του Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας."

υγ

Τα ανωτερω αφορουν την τελευταια τροποποιηση του 1337.

Πιθανον να υπαρχει καποια παρομοια ρυθμιση σε προηγουμενες εκδοσεις του αρθρου 8,

πλην ομως, εχουμε και τις διαταξεις του 3212 περι δυνατοτητας ακυρωσης μιας ΠΕ

για συγκεκριμενες αιτιες, και υπο τον ορον να μην εχουν ηδη δημιουργηθει εμπράγματα δικαιωματα καλοπιστων τριτων.

 

Γνωμη μου ειναι οτι δεν καθιδρυεται αυτοτελης ευθυνη του μελετητη.

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για ένα θέμα. Σε μια περιοχή με πράξη εφαρμογής έχω δύο εμβαδά για ένα οικόπεδο. Αυτό που φαίνεται στον πίνακα της πράξης (310,72) και αυτό που αναγράφεται και προκύπτει  απο τις επίσημες συντεταγμένες (310,78). Εσείς πιο από τα δύο θα βάζατε στο τοπογραφικό που προορίζεται για μεταβίβαση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, καλύτερα βάλε αυτό που λέει ο πινάκας , ειναι μικρή διαφορά και λογικά προκυπτει από τα δεκαδικα των συντεταγμενων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να εντοπίζουμε και να διορθώνουμε "σφάλματα- λάθη".... αλλά αυτό πάντως δεν το λες και σφάλμα. 

Εγιναν οι υπολογισμοί (κακώς) με περισσότερα (των δύο) δεκαδικά και έδωσε, το λογισμικό του προγράμματος, ένα άλλο αποτέλεσμα. 

Θα πάρεις σαν εμβαδόν αυτό του πίνακα, γιατί αυτό πήγε στο υποθηκοφυλακείο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί - συζητηθεί αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ.

Περιοχή που έχει ενταχθεί στο σχέδιο το μακρινό 1989. Δεν έχει κυρωθεί ακόμα.

Οι εισφορές πλέον υπολογίζονται με βάση το 1983 ή με βάση το 2014???

Ρωτάω γιατί σε επικοινωνία με την ΥΔΟΜ, ο υπάλληλος μου είπε ότι οι εισφορές υπολογίζονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και για ΟΛΟΥΣ τους δήμους με το 2014 πλέον....

Προσωπικά αλλά και σε συνάδελφο τοπογράφο που το συζήτησα, μας κάνεις εντύπωση. Έχω/έχουμε χάσει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.