Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


Recommended Posts

Δεν ξέρω συνάδελφε. Ο μηχανικός που θα το αναλάβει θα έρθει σε συνεννόηση με τον συμ/φο και θα τα λύσουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι μια βοήθεια....

Σε περιοχή εντός σχεδίου από το 89 χωρίς κυρωμένη πράξη εφαρμογής, αλλά με 1η ανάρτηση πράξης εδώ και αρκετά χρόνια,

Τι ακριβώς στοιχεία μπορώ να βρω από τέτοιου είδους ανάρτηση που θα με βοηθήσουν σ' ενα τοπογραφικό?

π.χ Αν δεν υπάρχει Δ.Ε για το Ο.Τ που με ενδιαφέρει θα φαίνονται τα ρυμοτομούμενα τμήματα όπως τα υπολόγισε ο μελετητής για κάθε ιδιοκτησία? 

Link to comment
Share on other sites

Έχει τελειώσει το Ρυμοτομικό?; Τα ρυμοτομούμενα το ιδιοκτησιακό καθεστώς και οι εισφορές φαίνονται στους πίνακες της πράξης Εφαρμογής. ΠΑΝΤΑ όμως μετά την κύρωση της πράξης. Δεν υπάρχουν δηλ. νέα οικόπεδα. Θα διαχειριστείς τις αρχικές ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή θεωρείται εντός σχεδίου με ΦΕΚ από το 89...Τι εννοείς αν έχει τελειώσει το ρυμοτομικό? Οι χάρτες που είδαν δείχνουν ρυμοτομικές και πρασιά αλλά φυσικά δεν βγάζεις άκρη για τα ρυμοτομούμενα τμήματα. Οπότε σε μια τέτοια περιοχή όταν εγώ πρέπει να κάνω το τοπογραφικό για την τακτοποίηση, αν δεν υπάρχουν Δ.Ε, δεν θα δείξω Ρ.Γ  και θα πω ότι δεν έχει γίνει Πράξη Εφαρμογής? Χωρίς Διάγραμμα εφαρμογής όμως πως θα υπολογιστούν τμήματα εντός πρασιάς? 

Link to comment
Share on other sites

Θα εφαρμόσεις την ρυμοτομία κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. 

Εάν έχουν βγει άδειες με βεβαιώσεις οικοδομησιμότητας,το πιο πιθανόν είναι να έχουν εκδοθεί διαγράμματα εφαρμογής.

Αλλιώς γραφικά από τα διαγράμματα με σαφή αναφορά στο τοπογραφικό του τρόπου εφαρμογής της ρυμοτομίας και πως τα ρυμ/να τμήματα ενδέχεται να είναι διαφοροποιημένα από τους υπολογισμούς σου κατά την κύρωση της πράξης.

Αρτέμιδα Αττικής μήπως ;) ? Ολες σχεδόν οι πολεοδομικές ενότητες εκεί πέρα είναι σε αυτό το χάλι... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρτέμιδα ναι.... :smile:

Όλες οι δουλειές εκεί χάλι και η πολεοδομία δεν βοηθάει.  Αυτό πάντως με τις άδειες οικοδομησιμότητας ήμουν κι εγώ σίγουρος ότι θα βρω Δ.Ε έστω σε κανα φάκελο ξεχασμένο, αλλά σε μια περίπτωση δεν υπήρχε καν όπως ενημερώθηκα από συνάδελφο.

Τα περισσότερα ρυμοτομικά δεν έχουν ενημερωθεί με νέα διαγράμματα εφαρμογής επομένως άντε βγάλε άκρη.

Οπότε για περιπτώσεις που θέλω να υπολογίσω προσεγγιστικά ρυμοτομούμενα τμήματα και αν υπάρχουν κομμάτια εντός πρασιάς, η μέθοδος της ψηφιοποίησης του ρυμοτομικού είναι αρκετή έτσι? Δεν είμαι υποχρεωμένος να συντάξω διάγραμμα εφαρμογής για κάθε τοπογραφικό που θέλω να κάνω και που δεν προορίζεται για οικοδομησιμότητα?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

τα ρυμ/να τμήματα ενδέχεται να είναι διαφοροποιημένα από τους υπολογισμούς σου κατά την κύρωση της πράξης.

 

Ακολούθησε τις σωστές συμβουλές του συναδέλφου αλλά κυρίως μη ξεχνάς το παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περιοχή με κυρωμένη Πράξη Εφαρμογής, έκανα τοπογραφικό για αποζημίωση του ιδιοκτήτη.. Το ακίνητο (235 τ.μ., 12 μ. φάτσα) απαλωτριώνεται ολόκληρο για να γίνει πάρκο. Ο δικηγόρος ζητάει 651.. Είναι σωστό το "...είναι άρτιο, και μη οικοδομίσιμο, ως απαλωτριούμενο..." ???  (στην περιοχή ισχύει Ε=200, Π=10)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποτε ήταν 235 μ2 με 12μ φάτσα η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου. Άρα δεν ήταν ποτέ άρτιο και οικοδομήσιμο. Τώρα που μπήκε στο σχέδιο γίνεται πάρκο και απαλλοτριώνεται? Πρέπει να δεις τον πίνακα της πράξης μήπως σας δίνουν κάπου αλλού ένα (Ν)έο οικόπεδο. Αν απαλλοτριώνεται δεν υπάρχει οικόπεδο, ανάμεσα στις τελικές ιδιοκτησίες, για να το περιγράψεις με τις συντ/νες των κορυφών του, όπως αυτές προκύπτουν από την πράξη. Άρα για ποιο οικόπεδο θα κάνεις δήλωση; Σε κυρωμένη πράξη έχουμε μόνο τα τελικά οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περίπτωση όπου υπάρχει εγκεκριμένη (με ΦΕΚ) πολεοδομική μελέτη και δεν υπάρχει (ακόμα) πράξη εφαρμογής, σε τοπογραφικό για ΤΜΗΜΑ μεταβίβασης οικοπέδου, απαιτείται να γίνει (εκδοθεί) πρώτα η οικοδομησιμότητα του οικοπέδου ή ισχύει ακόμη αυτό που αναφέρει ο DIMITRIS80 στο # 12?

 

Συνάδελφοι επανέρχομαι...

Στη περίπτωση έκδοσης οικοδομισημότητας και σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και ακούσει περί σύνταξης τοπογραφικού...στη περίπτωση αυτή (οικοδομισιμότητας) το τοπογραφικό :

 

1) πρέπει να είναι εξαρτημένο και αν ναι απο ποιά νομοθεσία προκύπτει ?

2) Αν ναι, τόσο το αρχικό οικόπεδο όσο και το εναπομένον (μετά την αφαίρεση των ρυμοτομούμενων) οι κορυφές του οικοπέδου πρέπει να είναι με συντεταγμένες ΕΣΓΑ ή δεν είναι απαραίτητο ?

 

Τα ρωτάω γιατί ο μηχανικός του γείτονα έβγαλε οικοδομισιμότητα με περιγραφή του Αρχικού εμβαδού οικοπέδου (Α,Β,Γ,...,Α) = ... μ, Ρυμοτομούμενα = ....μ και Τελικό οικόπεδο (Α',Β',Γ',...,Α') = ... μ και μόνο εκεί έγραψε συντεταγμένες ΕΣΓΑ.

 

Ο όμορος γείτονας του θείου μου, πρέπει να του έχει ''φάει'' περί τα 10 τμ (6-7cm * 135m κοινό όριο), δηλαδή έχει πάρει σαν δικό του στο ΑΡΧΙΚΟ οικόπεδο 6-7cm, αν και υπήρχε μεταξύ τους κοινή αποδοχή περί οριοθέτησης των 2 κοινών σημείων

 

Μηπως να πάμε στην ΥΔΟΜ και να τραβήξουμε μια καταγγελία με εξώδικο στους υπαλλήλους που χειρίστηκαν την υπόθεση ?

 

Αλλά πρίν προχωρήσουμε σ' αυτό, καλό είναι να μου δώσετε τα φώτα σας στο πως θα έπρεπε να συνταχθεί το τοπογραφικό με τα νέα δεδομένα περί σύνταξης τοπογραγικών (ο μηχανικός του θείου μου λέει οτι θα έπρεπε να είχε συντεταγμένες και στο αρχικό οικόπεδο)..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.