Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες και ανακεφαλαιώνοντας τη γνώση που προσφέρουν μέσω του αρχείου που έκανε τον κόπο να συντάξει ο ΜΑΚΑΡ, θεωρώ πως έχουν απαντηθεί οι απορίες μου. Λόγω της απειρίας μου ωστόσο θα παρακαλούσα την επιβεβαίωσή σας για την ορθότητα των παρακάτω συμπερασμάτων μου.

Γήπεδο με αδειοδοτημένη οικοδομή (1988) εκτός σχεδίου, με εγκεκριμένο πλέον ΓΠΣ (αν και δεν ξέρω άν έχει σημασία αυτή η πληροφορία), εντός ζώνης οικισμού, έχει παραχωρήσει άτυπα μία εδαφική λωρίδα, για εξυπηρέρτηση των όμορων, στο όριο του γηπέδου. Η λωρίδα αυτή δεν έχει κατοχυρωθεί ως δουλεία σε κάποιον τίτλο, ούτε κατά την έκδοση της ο.α., αν και απεικονίζεται στο τότε διάγραμμα κάλυψης, αναφερόμενη μάλιστα ως "δουλεία αερισμού - φωτισμού". Αντίστοιχα και άλλα όμορα γήπεδα έχουν 'αφήσει' τμήμα, ώστε να δημιουργηθεί η κοινόχρηστη 'οδός' μήκους≈250m που διαμορφώνεται από τις λωρίδες αυτές ως επικοινωνία με τη δημόσια οδό. Πλέον της 20ετίας μάλιστα η ΚΧ 'οδός' έχει τσιμεντοστρωθεί και φωταγωγηθεί, εμφανίζεται δε και στους χάρτες (κτηματολόγιο, google maps, κλπ.). Σήμερα καλούμαι να κάνω τακτοποίηση και να συντάξω νέο τοπογραφικό. Συμπεραίνω ότι:

- Οι παραχωρήσεις έγιναν προφορικά κατόπιν συναίνεσης των ιδιοκτητών, ώστε να αποφευχθεί η τυπική διαδικασία αναγνώρισης της εδαφικής λωρίδας ως δουλεία διόδου.

- Στο νέο τοπογραφικό θα επισημάνω προφανώς τη λωρίδα αυτή, η οποία μάλιστα διαχωρίζεται με περίφραξη από το υπόλοιπο γήπεδο και, εφόσον δεν είναι μεταγεγραμμένη, θα την χαρακτηρίσω (ευχαριστώ @dimitris GM) ως "ιδιωτική παραχώρηση προς εξυπηρέτηση παροδίων".

- Η επιφάνειά της προστίθεται στο εμβαδόν του γηπέδου. Τα παλιά συμβόλαια εμβαδομετρικά την συμπεριλαμβάνουν εξάλλου, επομένως δεν θα αλλάξει και κάτι, ως προς το πως δηλώνεται στην εφορία ή αλλού.

- Το τμήμα αυτό συνυπολογίζεται στα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη (δόμηση, κάλυψη, πλάγιες), επομένως και η αξιολόγηση των αυθαίρετων τμημάτων και ειδικότερα εξετάζοντας τις πλάγιες αποστάσεις κρίνεται από το εξωτερικό όριο της δουλείας (προ της διόδου όριο) και όχι το εσωτερικό (υφιστάμενη περίφραξη). Απορώ σε αυτή την περίπτωση γιατί ο μηχανικός της τότε ο.α. για προσθήκη ορόφου να έδειξε την πλάγια απόσταση (5μ) μετρημένη από την περίφραξη και όχι από το όριο επί της διόδου. Μήπως του το ζήτησε η πολεοδομία...

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η δουλεια διοδου ειναι  "διοδος προς εξυπηρετηση ομορου τυφλου"

Ζητας αυτο που χρειαζεσαι.

Στην δικη μας περιπτωση θα περνουσαν φορτηγα

Ζητησαμε 5 μετρα. Πηραμε 4, σε "κάμπο", σε μια ευθεια 80 μ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2020 at 9:41 ΠΜ, tettris said:

Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες και ανακεφαλαιώνοντας τη γνώση που προσφέρουν μέσω του αρχείου που έκανε τον κόπο να συντάξει ο ΜΑΚΑΡ, θεωρώ πως έχουν απαντηθεί οι απορίες μου. Λόγω της απειρίας μου ωστόσο θα παρακαλούσα την επιβεβαίωσή σας για την ορθότητα των παρακάτω συμπερασμάτων μου.

Γήπεδο με αδειοδοτημένη οικοδομή (1988) εκτός σχεδίου, με εγκεκριμένο πλέον ΓΠΣ (αν και δεν ξέρω άν έχει σημασία αυτή η πληροφορία), εντός ζώνης οικισμού, έχει παραχωρήσει άτυπα μία εδαφική λωρίδα, για εξυπηρέρτηση των όμορων, στο όριο του γηπέδου. Η λωρίδα αυτή δεν έχει κατοχυρωθεί ως δουλεία σε κάποιον τίτλο, ούτε κατά την έκδοση της ο.α., αν και απεικονίζεται στο τότε διάγραμμα κάλυψης, αναφερόμενη μάλιστα ως "δουλεία αερισμού - φωτισμού". Αντίστοιχα και άλλα όμορα γήπεδα έχουν 'αφήσει' τμήμα, ώστε να δημιουργηθεί η κοινόχρηστη 'οδός' μήκους≈250m που διαμορφώνεται από τις λωρίδες αυτές ως επικοινωνία με τη δημόσια οδό. Πλέον της 20ετίας μάλιστα η ΚΧ 'οδός' έχει τσιμεντοστρωθεί και φωταγωγηθεί, εμφανίζεται δε και στους χάρτες (κτηματολόγιο, google maps, κλπ.). Σήμερα καλούμαι να κάνω τακτοποίηση και να συντάξω νέο τοπογραφικό. Συμπεραίνω ότι:

- Οι παραχωρήσεις έγιναν προφορικά κατόπιν συναίνεσης των ιδιοκτητών, ώστε να αποφευχθεί η τυπική διαδικασία αναγνώρισης της εδαφικής λωρίδας ως δουλεία διόδου.

- Στο νέο τοπογραφικό θα επισημάνω προφανώς τη λωρίδα αυτή, η οποία μάλιστα διαχωρίζεται με περίφραξη από το υπόλοιπο γήπεδο και, εφόσον δεν είναι μεταγεγραμμένη, θα την χαρακτηρίσω (ευχαριστώ @dimitris GM) ως "ιδιωτική παραχώρηση προς εξυπηρέτηση παροδίων".

- Η επιφάνειά της προστίθεται στο εμβαδόν του γηπέδου. Τα παλιά συμβόλαια εμβαδομετρικά την συμπεριλαμβάνουν εξάλλου, επομένως δεν θα αλλάξει και κάτι, ως προς το πως δηλώνεται στην εφορία ή αλλού.

- Το τμήμα αυτό συνυπολογίζεται στα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη (δόμηση, κάλυψη, πλάγιες), επομένως και η αξιολόγηση των αυθαίρετων τμημάτων και ειδικότερα εξετάζοντας τις πλάγιες αποστάσεις κρίνεται από το εξωτερικό όριο της δουλείας (προ της διόδου όριο) και όχι το εσωτερικό (υφιστάμενη περίφραξη). Απορώ σε αυτή την περίπτωση γιατί ο μηχανικός της τότε ο.α. για προσθήκη ορόφου να έδειξε την πλάγια απόσταση (5μ) μετρημένη από την περίφραξη και όχι από το όριο επί της διόδου. Μήπως του το ζήτησε η πολεοδομία...

Η περίφραξη του οικοπέδου η γεωτεμαχιου πρέπει να γίνεται στα όρια αυτών ίσως λοιπόν καλά αναφέρεις ότι αν υπήρχε ήδη η περίφραξη ήταν αναγκασμένος να δείξει αυτό σαν όριο.Και με συζήτηση που είχα για μια ακριβώς ίδια περίπτωση ο δικηγόρος μου είπε ότι στη περίπτωση που ο ιδιοκτήτης διεκδικήσει αυτό το κομμάτι αν προσκομίσει κάποιος φωτογραφίες με τη περίφραξη το χάνει.Η δουλεια  δίοδου πρέπει  περνά μεσα  από το οικόπεδο όχι έξω.Πως μπορεί να οριοθέτηση κάποιος το οικόπεδο του σε τέτοιες περιπτωσεις;μόνο με φυτά. Άλλη γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που παρέχεις. Αναμένω και εγώ τη συμβολή άλλων συναδέλφων. Πάντως για λόγους ασφαλείας (σε κάποιες περιπτώσεις οι απαιτήσεις μάλιστα είναι αυξημένες) τα φυτά δεν είναι λύση. Όχι ότι η περίφραξη είναι βέβαια. Πάντως συμφωνώ ότι η κατάσταση αυτή είναι ιδιωτική "πολεοδόμηση".

Το θέμα επίσης είναι ότι το κομμάτι δεν το θέλει ο ιδιοκτήτης, αλλά εφόσον δεν έχει γίνει συμβολαιογραφική δουλεία θεωρώ ότι έπρεπε να το συμπεριλάβω. Με το Κτηματολόγιο θα ξεκαθαρίσει φαντάζομαι κάπως και πιο οριστικά όταν θα μπει σε σχέδιο η περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δουλεία διόδου υπογείου γίνεται;

Πιο συγκεκριμένα 2 αδέρφια χωρίζουν το γωνιακό οικόπεδο τους σε δύο κάθετες ιδιοκτησίες, τις Α,Β. η Α είναι γωνιακή η Β εσωτερική με πρόσωπο μόνο στον κάθετο δρόμο. Κατασκευάζουν και υπόγειο στο οποίο  θέλουν να κάνουν λειτουργική συνένωση , προκειμένου με την ράμπα που κατεβαίνει μόνο από την ιδοκτησία Α μέσω του αντίστοιχου διαδρόμου να εξυπηρετείται και η Β. Πως περιγράφεται νομικά αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/11/2021 at 10:31 ΜΜ, dimitris GM said:

η δουλεια διοδου ειναι  "διοδος προς εξυπηρετηση ομορου τυφλου"

Ζητας αυτο που χρειαζεσαι.

Στην δικη μας περιπτωση θα περνουσαν φορτηγα

Ζητησαμε 5 μετρα. Πηραμε 4, σε "κάμπο", σε μια ευθεια 80 μ.

 

 

On 4/11/2021 at 9:54 ΜΜ, gio said:

Μπορει η δουλεια διοδου να ειναι 2 μετρα;

Αυτό θέλω να ρωτήσω και γω.. το δίπλα οικόπεδο έχει δύο κτίσματα..το ένα είναι πρόσωπο στο δρόμο και το άλλο από πίσω του..στην δεξιά μεριά υπάρχει ένα δρομάκι δύο μέτρα από το οποίο υπάρχει δίοδος στο πίσω κτίσμα.

Από αριστερά είναι το δικό μου ακίνητο. Είμαι υποχρεωμένος να του παραχωρήσω δουλειά διόδου;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε τοπογραφικό διάγραμμα τυφλού γηπέδου (που προορίζεται για γονική παροχή) εκτός σχεδίου, χρειάζεται να προσδιορίσω τη δουλεία διόδου προς άλλη ιδιωτική οδό. Επισυνάπτω σκαρίφημα με γήπεδο προς γονική το κάτω αριστερά (4,014,79τμ). Η δουλεία θα είναι η Α-9-β-γ-Α και αναγκαστικά το κομμάτι 9-10-1-α-β-9 θα πρεπει να χρησιμοποιείται και από τους δυο. Μπορώ να το ονομάσω δουλεία σύγχρησης και να φτιάξω δυο ξεχωριστά πινακάκια με συν/νες για το καθένα? 

Επίσης, υπάρχουν κάπου συγκεκριμένες προδιαγραφές για τοπογραφικό με δουλεία διόδου? Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο και το μόνο που βρήκα είναι ένα υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών στα αρχεία βοήθειας του κτηματολογίου (που απ'ο,τι καταλαβαίνω δεν είναι για τη περίπτωση που εργάζομαι)..

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, δεν έχω συντάξει ξανά κάτι αντίστοιχο...

*To γήπεδο προς μεταβίβαση καθώς και το όμορο με τη δουλεία ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη..

SKARIFHMA (1).pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

- τα 4409 θα δωσουν δουλεια διελευσης στα 4014

 Με ξεχωριστο τοπογραφικο και συμβολαιογραφικη πραξη, μεταξυ των δυο.

- Αυτος ο ιδιωτικος δρομος σε καποιον ανηκει. Δεν υπαρχει "ιδιωτικος" δρομος...

Ο ιδιοκτητης  στον οποιο ανηκει ο "δρομος" θα δωσει δουλεια συγχρησης-διελευσης  υπερ 4409 και 4014, με ξεχωριστο τοπογραφικο και συμβολαιο, μεταξυ των τριων.

θεωρω οτι, τοπογραφικο θα κανεις με τα στοιχεια που απαιτουν και οι μεταβιβασεις. Μιλας με τον συμβ/φο για το τυπικο μερος.

[ εχουμε ξαναδει την ερωτηση και  αυτο το σχεδιο....σωστα;;]

υγ

αυτο δεν το καταλαβα

*To γήπεδο προς μεταβίβαση καθώς και το όμορο με τη δουλεία ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη.. 

και πότε εχουν δημιουργηθει αυτα τα αυτοτελη γηπεδα;

υπαρχουν τιτλοι "κατατμησης";

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.