Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλεία διόδου


Recommended Posts

Παυλε, σωστα....

οπερ σημαινει οτι,

Στο συγκεκριμενο ερωτημα, περι συνενωσης δυο ομορων γηπεδων, του ιδιου ιδιοκτητη, όπου, το καθε ενα  ειναι αρτιο και οικοδομησιμο  και  θα μπορουσε να χτισει απο 186 τμ. το καθε ενα...

μετα την συνενωση,  απομειουται το δικαιωμα τους αυτο....θα θεωρηθουν σαν ενα  και χτιζουν λιγωτερα....:sad:

  Προφανως ενα αρτιο και οικοδομησιμο 4 στρ. που ενωνεται με ενα γηπεδο 1500 τμ. μη αρτιο και μη οικοδομησιμο,  θα υπολογιζει τον σδ στα 5500.]

[εγω θα ελεγα να περιμενουμε καποιες διευκρινισεις επι της εγκυκλιου...ειδικα επι συνενωσης ηδη αρτιων και οικοδομησιμων...

 καλησπερα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 249
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

Παυλε, σωστα....

οπερ σημαινει οτι,

Στο συγκεκριμενο ερωτημα, περι συνενωσης δυο ομορων γηπεδων, του ιδιου ιδιοκτητη, όπου, το καθε ενα  ειναι αρτιο και οικοδομησιμο  και  θα μπορουσε να χτισει απο 186 τμ. το καθε ενα...

μετα την συνενωση,  απομειουται το δικαιωμα τους αυτο....θα θεωρηθουν σαν ενα  και χτιζουν λιγωτερα....:sad:

Καλησπέρα Δημήτρη.

H εκτός σχεδίου δόμηση όπως γνωρίζουμε είναι κλιμακωτή-μη αναλογική σε σχέση με την επιφάνεια. Ενώ η επιφάνεια διπλασιάζεται, η επιτρεπόμενη δόμηση στα επόμενα 4.000 τμ μέχρι τα 8.00 0 τμ μειώνεται κατά περίπου 61% σε σχέση με την δόμηση των πρώτων 4.000 τμ. Οπότε αν κάποιος αποφασίσει να ενώσει τα γήπεδά του θα έχει μικρότερη επιτρεπόμενη δόμηση, από ότι αν είχε τα δυο γήπεδα ξεχωριστά. Δεν το υπαγορεύει κάποιος νόμος ότι θα έπρεπε η συνένωση να αποφέρει διπλασιασμό της επιτρεπόμενης δόμησης.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους οριοθετημένους οικισμούς. Έστω συνένωση 2 όμορων 500 τμ. Το κάθε ένα οικοδομεί 240 τμ. Το συνενωμένο αθροιστικά 400 τμ (και όχι 240+240=480 τμ)

2 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

  Προφανως ενα αρτιο και οικοδομησιμο 4 στρ. που ενωνεται με ενα γηπεδο 1500 τμ. μη αρτιο και μη οικοδομησιμο,  θα υπολογιζει τον σδ στα 5500.]

Αυτό ακριβώς κατά τη γνώμη μου εννοεί η εγκύκλιος, κάτι που στο παρελθόν με παλαιό έγγραφο δεν προσδίδονταν Σ.Δ λόγω της συνένωσης με το μη άρτιο όμορο γήπεδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

Αναγνωριζει  μονον την συνενωση αρτιου και οικοδομησιμου με ενα μη αρτ και μη οικ. σαν ενα ενιαιο.

Οπότε, επι του αρχικου ερωτηματος, ερευναται η λυση της "δουλείας"

[πιθανόν και του υποσκαφου....]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η μελέτη είναι σε εξέλιξη και δεν έχουμε ακόμα έτοιμο τοπογραφικό, καθώς ο πελάτης εξετάζει ακόμα αν αξίζει να το αγοράσει ή αν θα πρέπει να φτιάξει τον δρόμο μέσα στο γήπεδο 1, πράγμα που θα σημαίνει τεράστιο κόστος σε τοιχεία αντιστηριξης.

Από την αυτοψία στα γήπεδα φαίνεται ότι ήδη υφίσταται ένας χωματόδρομος που φτάνει μέχρι ένα σημείο και φαίνεται πως μπορεί να συνεχίσει ευνοϊκά μέσα από το γήπεδο 2, χωρίς να επηρεάζει την θέση που θα μπορούσε να ανεγερθεί η οικοδομή 2, η οποία είναι χαμηλότερα. 

Όσον αφορά τα υπόσκαφα κτιρία, έχει ήδη συζητηθεί με τον πελάτη και δεν το επιθυμεί καθόλου. Η 2η οικοδομή θα είναι και αυτή για εκμετάλλευση του ιδίου και είναι ενήμερος για την επιβάρυνση που θα έχει το 2ο γήπεδο με την δουλεία.

Ο προβληματισμός μου είναι αν αυτός ο δρόμος θα δημιουργούσε συνένωση και επομένως η δόμηση θα πάει συνολικά και θα μειωθεί κατά πολύ σε σχέση με το να έχτιζε 2 οικοδομές των 186 τμ. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

σωστα..

καιιιιι...

ουτε αφαιρει ουτε επηρεαζει αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα.

Χτιζεις 186  και 186

Ειδες σε ποια παραγραφο του αρθρου 32 υπαγεσαι;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! Δεν είδα κάποια ερώτηση σχετική, οπότε ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι.

Στον πελάτη μου ανήκει το οικόπεδο με το μαύρο περίγραμμα. Οι επιλογές που έχω για να βγώ σε δρόμο είναι οι δύο κόκκινες γραμμές. Τα όμορα οικόπεδα είναι ενός ιδιοκτήτη, με τον οποίο δεν υπάρχει συναίνεση και απαγορεύει οποιαδήποτε εργασία. 

Υπάρχει υψομετρική διαφορα μεταξύ των οικοπέδων, καθώς επίσης και πυκνή βλάστηση στο οικόπεδο της δουλείας, άρα δεν βολεύει ούτε μια μέτρηση με οπτικό. Πως μπορώ να προχωρήσω την διαδικασία;; Θα μπορούσε να γίνει μέσω ανάρτησης κτηματολογίου και υπεύθυνη δήλωση πχ ή με κάποιον άλλο τρόπο;;

Ευχαριστώ!Model.pdfModel.pdfModel.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η παροχη δουλειας διοδου ειναι δικαιωμα του αποκλεισμενου

Τα λεει ολα εδω, ο ΜΑΚΑΡ

https://www.michanikos.gr/files/file/630-δουλείες-δουλεία-διόδου/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία ΠΡΙΝ το τοπογραφικό(από δικηγόρο πχ), που μου δίνει την δυνατότητα να αποτυπώσω την κατάσταση κανονικά. 

Ο δικηγόρος δεν με ενημέρωσε για τίποτα άλλο. Μου ζητήθηκε κατευθείαν ένα τοπογραφικό με την δουλεία, γιατί η υπόθεση θα πάει δικαστικά. Εμ έλα που δεν έχω πρόσβαση όμως; Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.