Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άνοιγμα εκ των υστέρων οπής σε πλάκα από οπλισμένο σκυρόδεμα


 
JIM1006

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

Δεν θελω να γινω κουραστικος απλα θα ηθελα να ενημερωθω για ενα πολυ σημαντικο - για μενα - θεμα.

Λοιπον, ανακαινιζω το σπιτι μου το οποιο ειναι κατασκευη του 1984 και σκεφτομαι να το ενωσω εσωτερικα με ενα δωματιο το οποιο βρισκεται ακριβως απο επανω στον χωρο της ταρατσας, με εσωτερικη σκαλα.

Η ερωτηση μου ειναι αν αυτο που σκεφτομαι ,δηλ να ανοιοξω μια τρυπα στην πλακα για να δημιουργησω την εσωτερικη σκαλα, θα εχει προβλημα το κτηριο?

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην σας κουρασα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δημητρης

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

Διάβασε τους κανόνες (όχι κεφαλαία)

και πήγαινε σε έναν μηχανικό.

Αυτό που ρωτάς είναι πέρα για πέρα γενικό

Link to comment
Share on other sites

(μάλλον και εγώ τα ίδια θα πώ)

 

Μπορεί να είναι εφικτό , μπορεί και όχι

 

Πρέπει ένας δομοστατικός να δεί το σύστημα, σε σχέση με την τρύπα και να αποφανθεί

 

Αν γίνει αυθαίρετα μπορεί να είναι και πολύ επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλους κι εγώ ...πήγαινε σε κάποιον (μηχανικό) που θα δεί πρώτα το σπίτι σου και τα σχέδια κατασκευής του.

Link to comment
Share on other sites

Η αδιαταρακτη παει με το εκατοστο!!! μαλιστα αν ζητηθει απο ιδιωτη και οχι απο μηχανικο τοτε η τιμη που θα ζητησει για την αδιαταρακτη θα "δαγκωσει" πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Καλησπερα συναδελφοι

θα ήθελα την άποψη σας εάν μπορώ να ανοίξω οπή φ25 σε υφιστάμενη πλάκα για να περάσει καμινάδα για ενεργειακό τζάκι. Θα τρυπήσει τη πλάκα οροφησ Ισογείου και πλάκα οροφής α ορόφου. Συνημμένα έχω το ξυλοτυπο κ τη κάτοψη άδειας. Στο σημείο εκείνο έχει κλεισει ο ΗΧ και έχει γίνει τμήμα της κατοικίας.

EBFBC218-5272-4DCD-9207-CD6148C9A3ED.jpeg

9D0099DA-9CF2-4B0C-8913-DCDB004B7F76.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του στατικού θέματος (το οποίο δεν πιστεύω ότι υπάρχει με τρύπα διαμέτρου 25 εκατοστών) σημαντικό είναι το θέμα συναινέσεων, εφόσον στο ακίνητο έχει συσταθεί πράξη σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.