Jump to content
Mangel

Για πρόβολο που προεξέχει 10cm παραπάνω απαιτείται τακτοποίηση;

Recommended Posts

Εγώ για εξώστη που δεν υπάρχει΄καθόλου στην πρόσοψη δεν θα έδινα βεβαίωση για τους εξής 2 λόγους:

 

1. Εαν η οικοδομή έχει εξαντλήσει το 40% εξωστών που δικαιούται (για να μην προσμετρώνται στον σ.δ. , ένας πρόσθετος εξώστης δεν είναι υπέρβαση δόμησης κατα ΓΟΚ ? Δίνεις βεβαίωση εκεί ?

 

2. Και πες ότι ο δίπλα ή ο απέναντι κάνει μια καταγγελία . Ετσι γιατί είναι παλαβός.

Οταν θα σκάσει η αυτοψία για τον αυθαίρετο εξώστη , ποιος θα πληρώσει το πρόστιμο ?

 

α. Αυτός που έχει το διαμέρισμα ?

β Ολοι οι ένοικοι της πολυκατοικίας μιας και θεωρείται κοινόκτητος ???

γ. Ο δικηγόρος που τα λέει αυτά ?????

Edited by avgoust

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Η οικοδομη εχει κατασκευαστει το 1958. Οχι μονο προβλεψη ποσοστου εξωστων δεν υπηρχε, αλλα ουτε καν ο ορος "ΔΟΜΗΣΗ" δεν προβλεποτανε στο ΓΟΚ 1955

2. Ο τοτε ιδιοκτητης, ο οποιος επωφελειται, εχοντας την ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ του εξωστου, χωρις να νοειται ιδιοκτησια του... Ο οποιος ιδιοκτητης θα ενημερωθει παραυτα για την πολεοδομικη παραβαση, εχοντας το δικαιωμα να το ρυθμισει και κατοπιν αγορας του...

 

Για πες μου τωρα συναδελφε... Για ποιο λογο ΔΕΝ θα εδινες βεβαιωση?

Βλεπεις παραβαση ως προς ΔΟΜΗΣΗ? Ως προς ΚΑΛΥΨΗ?, Ως προς εγκεκριμενο ΟΓΚΟ?

Βλεπεις αυθαιρετη αλλαγη χρησης?

 

Δεν υπαρχουν αλλα πραγματα για τα οποια βεβαιωνουμε τη νομιμοτητα της οριζοντιου ιδιοκτησιας μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως να εχεις και δικιο. Αλλα ακόμα κι έτσι εγω δεν θα την εδινα.

Ας παει να τακτοποιησει να ξεμπερδεύει και να είναι νόμιμος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι δυσκολες οι εποχες για να βαζω ιδιοκτητες αναγκαστικα να ρυθμιζουν αυθαιρεσιες που δεν θελουν (με δικη τους ευθυνη φυσικα) προκειμενου να δωσω μια βεβαιωση που -ετσι κι αλλιως- μπορω να χορηγησω και χωρις τη συγκεκριμενη ρυθμιση...

Ολα αυτα τα εχω ψαξει, τοσο απο νομικης, οσο και απο τεχνικης αποψης και στεκουν....

Δεν θα εθετα σε κινδυνο την αδεια μου επ ουδενι λογω...

 

Αλλα, επι της ουσιας, δε βεβαιωνω κατι κακως....

Η οριζοντια ιδιοκτησια ειναι εντος εγκεκριμενου ογκου. Ο εξωστης εκτος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Η οικοδομη εχει κατασκευαστει το 1958. Οχι μονο προβλεψη ποσοστου εξωστων δεν υπηρχε, αλλα ουτε καν ο ορος "ΔΟΜΗΣΗ" δεν προβλεποτανε στο ΓΟΚ 1955

 

Χωρίς να διαφωνήσω στο ότι οι εξώστες δεν αποτελούν αντικείμενο διηρημένης ιδιοκτησίας, θέλω να επισημάνω τα εξής:

α. Αριθμητικό ποσοστό επιφάνειας εξωστών πράγματι δεν υπήρχε με τις προ το 1985 διατάξεις. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν περιορισμοί, όπως το μέγιστο πλάτος και οι υποχρεωτικές αποστάσεις των εξωστών από τα όρια. Τόσο η παραβίαση αυτών των περιορισμών, όσο και η απλή υπέρβαση των διαστάσεων των εξωστών σε σχέση με την άδεια, εφόσον έχουν γίνει εκτός ΡΓ είναι αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να υπαχθουν στον 4014 διότι βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο.

β. Ο όρος "συντελεστής δόμησης" όντως δεν υπήρχε στην αρχική μορφή του ΓΟΚ του 1955. Η έννοια όμως σαφώς υπήρχε και τότε καλούνταν "συντελεστής κατ' επιφάνειαν εκμεταλλεύσεως του οικοπέδου" (άρθρο 5). Ο όρος "συντελεστής δόμησης" αντικατέστησε τον παραπάνω το 1971 με τροποποίηση του ΓΟΚ. Ήδη όμως αναφέρονταν έτσι και στον ΑΝ 395/1968.

γ. Ο ΓΟΚ του 55 δεν όριζε με σαφήνεια τον τρόπο μέτρησης της προεξοχής εξώστη εκτός ΡΓ. Με την εκγύκλιο 38/1960 δόθηκαν "δώρο" 15εκ:

...

... καθορίζεται: 1) Όπως η εξοχή των

ανοικτών εξωστών, μετράται η απόστασις της εσωτερικής παρυφής του

τυχόν στηθαίου ή τυχόν κιγκλιδώματος τούτων από της όψεως του

κτιρίου και 2) 'Οτι μετά την ώς άνω μετρουμένην προεξοχήν το

συνολικόν πλάτος διά στηθαίον ή κιγκλίδωμα ή οιανδήποτε άλλην

επιτρεπομένην κατασκευήν δεν δύναται να υπερβαίνει τα δέκα πέντε

εκατοστά (0,15) του μέτρου.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ένα διαμέρισμα που έχει υπέρβαση δόμησης 15 τ.μ εντόπισα διαφορά και στον πρόβολο 0.60x2.00 καθώς και μια μεταλλική σκάλα που πηγαίνει σε ταράτσα (το δώμα μετά από συμβ πράξη το έχει με αποκλιστική χρήση ) και έτσι έβαλε και σκάλα. Εγώ πέρα από τη δόμηση θα του βάλω και ένα 500 για τη σκάλα που δεν υπάρχει σε σχέδια;και για το μπαλκόνι που μεγάλωσε και αυτό με αναλυτικό προυπολογισμο; είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί το μπαλκόνι αφού στις βεβαιώσεις μας δεν συμπεριλαμβάνεται σαν αυθαιρεσία; επίσης επειδή είναι κάτω από 20τ.μ και 20% θα πληρώσει 2000 ευρώ οπότε και να βάλω τις λοιπές παραβάσεις δεν θα αλλάξει το πρόστιμο;Συνάδερφοι ειμαι νέα μηχανικός και δεν έχω καταλάβει καλά ένας που έχει παράβαση 20τ.μ θα πληρώσει το 2000 και ένας με 23 λιγότερα;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να διαφωνήσω στο ότι οι εξώστες δεν αποτελούν αντικείμενο διηρημένης ιδιοκτησίας, θέλω να επισημάνω τα εξής:

α. Αριθμητικό ποσοστό επιφάνειας εξωστών πράγματι δεν υπήρχε με τις προ το 1985 διατάξεις. Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχαν περιορισμοί, όπως το μέγιστο πλάτος και οι υποχρεωτικές αποστάσεις των εξωστών από τα όρια. Τόσο η παραβίαση αυτών των περιορισμών, όσο και η απλή υπέρβαση των διαστάσεων των εξωστών σε σχέση με την άδεια, εφόσον έχουν γίνει εκτός ΡΓ είναι αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να υπαχθουν στον 4014 διότι βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο.

Θα διαφωνησω εδω.... Ο 4014 αναφερει ΜΟΝΟ για αυθαιρετες κατασκευες που εχουν πραγματοποιηθει εντος ευρους εξωστων και ανωθεν κοινοχρηστου χωρου της πολης

Δεν μιλαει για μεγαλυτερες διαστασεις ΑΝΟΙΚΤΩΝ εξωστων πανω απο κοινοχρηστους χωρους...

 

β. Ο όρος "συντελεστής δόμησης" όντως δεν υπήρχε στην αρχική μορφή του ΓΟΚ του 1955. Η έννοια όμως σαφώς υπήρχε και τότε καλούνταν "συντελεστής κατ' επιφάνειαν εκμεταλλεύσεως του οικοπέδου" (άρθρο 5). Ο όρος "συντελεστής δόμησης" αντικατέστησε τον παραπάνω το 1971 με τροποποίηση του ΓΟΚ. Ήδη όμως αναφέρονταν έτσι και στον ΑΝ 395/1968.

γ. Ο ΓΟΚ του 55 δεν όριζε με σαφήνεια τον τρόπο μέτρησης της προεξοχής εξώστη εκτός ΡΓ. Με την εκγύκλιο 38/1960 δόθηκαν "δώρο" 15εκ:

...

... καθορίζεται: 1) Όπως η εξοχή των

ανοικτών εξωστών, μετράται η απόστασις της εσωτερικής παρυφής του

τυχόν στηθαίου ή τυχόν κιγκλιδώματος τούτων από της όψεως του

κτιρίου και 2) 'Οτι μετά την ώς άνω μετρουμένην προεξοχήν το

συνολικόν πλάτος διά στηθαίον ή κιγκλίδωμα ή οιανδήποτε άλλην

επιτρεπομένην κατασκευήν δεν δύναται να υπερβαίνει τα δέκα πέντε

εκατοστά (0,15) του μέτρου.

Σωστα... παρολα ταυτα, εγω σε κανενα στελεχος αδειας δεν εχω δει να αναφερεται αυτος ο ορος, παρα μονο καλυψη και ογκος...

Μακαρι να υπηρχε και αυτος για να καταλαβαινα τι θεωρειται εξωστης και τι κατοικησιμος χωρος....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Inzaghi

Συνάδελφε, εφόσον ένας εξώστης έχει -λειτουργικά- αποκλειστική χρήση απο μια οριζόντια ιδιοκτησία δεν είναι κατά κάποιο τρόπο παρακολούθημα της ιδιοκτησίας αυτής ; Δεν πρέπει να τον ελέγξουμε όπως ελέγχουμε τα παρακολουθήματα που αναγράφονται στο συμβόλαιο της ιδιοκτησίας (ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στη πυλωτή, αποκλειστική χρήση στο δώμα ή στον ακάλυπτο, αποθήκες-παρακολουθήματα χωρίς χιλιοστά κτλπ) ;

Αλλά και πρακτικά αν το δούμε: Ας υποθέσουμε οτι έχουμε 2 πανομοιότυπα διαμερίσματα 2ου και 3ου ορόφου με την ίδια υπέρβαση στον εξώστη. Στο ένα από το σύστημα του ΤΕΕ δηλώνουμε μηδέν αυθαιρεσίες και εκτυπώνουμε την βεβαίωση που μας ζητήθηκε ενώ στο άλλο δηλώνουμε την υπέρβαση στον εξώστη με αναλυτικό και κάνουμε την τακτοποίηση που μας ζητήθηκε. Δεν είναι κάπως αταίριαστο αυτό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιτα συναδελφε, το εχω ψαξει και απο νομικης-συμβολαιογραφικης αποψης...

Σε συζητηση που ειχα με συνεργατες συμβολαιογραφους και δικηγορους που εχουν ασχοληθει με συστασεις οριζοντιου και καθετου ιδιοκτησιας, μου ανεφεραν ρητα οτι, παρολο που στη συσταση αναφερουν περιγραφικα ολοκληρο το κτηριο, στην εκαστοτε οριζοντια ιδιοκτησια αναγραφουν ΜΟΝΟ τους χωρους που ανηκουν στον εγκεκριμενο ογκο αυτου και οχι τους εξωστες, για τους οποιους εχουν μεν αποκλειστικη χρηση, δεν εχουνε κυριοτητα ομως...

Τωρα εφοσον αυτοι κλειστουν, δυνανται να τακτοποιηθουν διοτι εντασσονται στον εγκεκριμενο ογκο του κτηριου και γινονται τμημα του κατοικησιμου χωρου του...

 

Και στην τελικη, μιλαμε για πολεοδομικη παραβαση μεν, που δεν επηρεαζει δομηση, καλυψη και υψος κτηριου, οποτε ποιος ο λογος να τακτοποιηθει ΠΡΟ συμβολαιογραφικης πραξης απαραιτητως?

Edited by Inzaghi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να που θα γίνουμε κι εμείς νομικοί! Πάντως κι εγώ θα έδινα τη βεβαίωση mangel.

Edited by STAVION

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.