Jump to content
Mangel

Για πρόβολο που προεξέχει 10cm παραπάνω απαιτείται τακτοποίηση;

Recommended Posts

Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες , αλλά κοινόκτητοι χώροι είναι ο Φ.Ο. του κτιρίου , οι όψεις και οι κεντρικές εγκαταστάσεις , όπως και οι μονώσεις .

 

Γιά τα 10 εκ του εξώστη , μην ξεχνάτε ότι έχουμε αέρα 20 εκ στο ΚΤΙΡΙΟ .  

 

Οι εξώστες όμως δεν είναι κοινόχρηστοι , ούτε κοινόκτητοι . Εκτός βέβαια από την πλάκα που είναι μέρος του Φ.Ο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εξωστες οπου δεν περιγραφονται σε συσταση ΟΙ δεν ανηκουν σε αυτην

Αν θεωρηθουν ως τμηματα της προσοψης, τοτε ειναι κοινοκτητοι...

 

Η απορια μου παραμενει.

Ιασονα ισως χρειαστω τη βοηθεια σου

Ακομα και αν υπαρχουν ρυθμισμενα τμηματα μεσα στην ΟΙ, οπως Η/Χ φερ ειπειν, μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση εφοσον ολα αυτα ειναι τακτοποιημενα και εχουμε μεγαλυτερους εξωστες?

 

Γιατι η τελικη βεβαιωση λεει....

 

 

βεβαιώνω ότι:
Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου
Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.
Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :
Δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)
Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

 

 

Ολα θα ηταν πιο ευκολα αν καπου ανεφερε ΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΚΤΗΤΩΝ ΜΕΡΩΝ αλλα δεν το γραφει...

 

Οποτε? Ειμαι υποχρεωμενος να ρυθμισω εξωστες ναι η οχι?

 

Βρεθηκα σημερα σε διαμερισμα οικοδομης του 1999 που ειχε με 3843 ρυθμισμενο Η/Χ αλλα διαπιστωσα πως ειχε μεγαλυτερους εξωστες τοσο μπροστα οσο και πισω κατα 10εκ μεγαλυτερου φαρδους, ενω ο πισω εξωστης ειχε μεγαλυτερο μηκος περιπου 80εκ.

 

Αν δεν ειχε ρυθμισμενο Η/Χ θα βεβαιωνα, τωρα κολλαω λογω περιεχομενου βεβαιωσης

Ειμαι υποχρεωμενος, λογω αυτου και μονο, να περιμενω να ανοιξει ο νομος για να ρυθμισω η μπορω να δωσω και τωρα, ισχυριζομενος οτι το μεταβιβαζομενο ακινητο που λεει η βεβαιωση ειναι αυτο που περιγραφει η ΟΙ και αυτο δεν περιλαμβανει εξωστες?

 

Μηπως αν εβαζα δικηγορο να μου κανει γνωματευση περι του τι ειναι το μεταβιβαζομενο ακινητο, να εβγαινα απο τη δυσκολη αποφαση αλλα να ακολουθουσα την αναληψη ευθυνων του?

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμπληρωματικα με τα ανω σωστα που ειπε ο BAS

οι εξωστες [μπαλκονια] ανηκουν στο διαμερισμα, που "βγαινει" σε αυτους...

Σε "συνεχομενα" μπαλκονια,  "οριοθετειται" απο την  νοητή προεκταση των εξωτερικων  τοιχων καθε διαμερισματος..

...και εκει  τοποθετείται και το χωρισμα...

 

Αλλο ειναι ενα "σκιαδιο" πανω απο ενα "ρετιρέ"..στο οποίο  δεν εχει "προσβαση" κανείς

και το οποίο ως προεκταση της πλακας ανηκει στα κοινοχρηστα..

 

Οι εξωστες δεν σημειώνονται,   στα συμβόλαια μεταβίβασης,  στην κατοψη των στοιχειων ΑΒΓΔΕΖΑ που περιγραφει καθε διηρημενη οριζοντια ιδιοκτησια...

όπως  δ ε ν   περιλαμβανονταν και οι Η/Υ....

 

Αλλά ανηκουν στο διαμερισμα....

 

Δες και την Λεμπεση αριθ. 54

υγ

προ μηνών, καποιος ιδιοκτητης  ρετιρε, που ειχε διαρροη στο "αποκατω" διαμερισμα,  δεν ηθελε να την  επισκευασει...ισχυριζομενος οτι ειναι "κοινοχρηστο"

Ειπαμε τοτε στον ερωτώντα να του πει

 

"αφου ειναι ετσι...να βαλει μια σκαλα να ανεβαινει να πινει τον καφε του στο κοινοχρηστο ρετιρέ  τους"

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραια.... σε αυτην την περιπτωση, εχω οροφοδιαμερισμα οπου πισω δεξια υπαρχει το κλιμακοστασιο

Ο μηχανικος μελετησε ο εξωστης μου πισω να καλυψει τα 2 οπισθια δωματια του διαμερισματος και το κλιμακοστασιο να μεινει ανευ, προφανως

Ο εργολαβος τραβηξε τον εξωστη και προς το κλιμακοστασιο, τουλαχιστον σε ενα τμημα αυτου...

 

Το αυθαιρετο τμημα του εξωστη βγαινει απο το κλιμακοστασιο αλλα εχω προσβαση μονον εγω, καθοτι ειναι οροφοδιαμερισματακια.

 

Τι παιζει με αυτον? Χρηζει αμεσης ρυθμισης για να δοθει βεβαιωση για μεταβιβαση η μπορω να τοποθετησω ενα μεταλλικο χωρισμα στο σημειο που θα επρεπε να τελειωνει ο εξωστης μου και να βεβαιωσω μετα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

όπου  είναι "διαχωρισμένο" και  δεν εχεις προσβαση και "χρηση" δεν ειναι δικό "σου"

 

α] Να ελέγξεις  την κατοψη του πωλητηριου.... μηπως εχει καμμια "περιεργη" σχεδίαση

β] Και να μην  εχει καμμια ..βρυση εκει στην "ακρη"..

 

και βρεθεις εκτεθειμενος...

 

νομιζω οτι για το πλατος δεν εχεις προβλημα..

ηδη εχεις 6 εκ. για σοβαδες..που επεσαν...πλουσια...πλούσια....σιγα τώωωρα τα 4 εκ...

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιασονα ισως χρειαστω τη βοηθεια σου

Ακομα και αν υπαρχουν ρυθμισμενα τμηματα μεσα στην ΟΙ, οπως Η/Χ φερ ειπειν, μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση εφοσον ολα αυτα ειναι τακτοποιημενα και εχουμε μεγαλυτερους εξωστες?

 

Εγώ ΝΑΙ θα έδινα διότι ο ΝΟΜΟΣ 4014 αναφέρει χαρακτηριστικά (όπως έχει τροποποιηθεί):

 

"......4. (N4030/11, 49§4) Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή που συντάσσεται μετά τη δημοσίευση του παρόντος και έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε κάθε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των ακινήτων χωρίς κτίσμα εκτός από τα επισυναπτόμενα που προβλέπονται στην παράγραφο 12 του άρθρου 17 του ν. 1337/1983, επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι στο ακίνητο δεν υπάρχει κτίσμα ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια, ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις, εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και #ικαιοσύνης, #ιαφάνειας και Ανθρωπίνων #ικαιωμάτων, μπορεί να καθορίζεται το ειδικότερο περιεχόμενο της δήλωσης και της βεβαίωσης του προηγούμενου εδαφίου και μπορεί να προβλέπεται ότι η παραπάνω υπεύθυνη δήλωση και βεβαίωση μηχανικού αντικαθίστανται με την «Ταυτότητα Κτιρίου» κατά τις διατάξεις του άρθρου 3 του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) μετά την έναρξη τήρησής της και ρυθμίζεται κάθε αναγκαίο ζήτημα για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου......".

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θεμα εφυγε απο τα χερια μου, ευτυχως η δυστυχως. Η πελατισσα αποφασισε να αποτανθει στο μηχανικο-εργολαβο-φιλο του αντρα της που το εχτισε, να βγαλει αυτος το φιδι απο την τρυπα....

Για 200€ εγω δε θα χασω τον υπνο μου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.