Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Έχω ισόγειο κτίριο με Υπόγειο όπου έχει αυθαίρετες κατασκευές (κλείσιμο Η/Χ και επέκταση Υπογείου εντός του περιγράμματος του κτιρίου και κατασκευή Η/Χ ) και πρόκειται να κάνω νομιμοποίηση αυθαίρετων κατασκευών μέσω του Ν. 4178/2013, κατεδάφιση Η/Χ μέσω του Ν. 4178/2013 και προσθήκη ορόφου

Η νομιμοποίηση και η προσθήκη ορόφου θα γίνουν με μια αίτηση - άδεια δόμησης.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: 

1. η άδεια κατεδάφισης βγαίνει ξεχωριστά? αν ναι προηγείται η διαδικασία  ή δεν έχει σημασία?

2. Επειδή δεν έχω ξαναβγάλει άδεια δόμησης-νομιμοποίησης - κατεδάφισης μπορεί κάποιος να με κατευθύνει σε ότι αφορά την διαδικασία και ποια σημεία πρέπει να προσέξω ή που μπορεί να συναντήσω πρόβλημα στην πορεία?

3. Αν κάτι δεν έχω κάνει αποτυπώσει σωστά και το διαπιστώσω μετά την έκδοση της άδειας δόμησης ή της έγκρισης μπορώ να διορθώσω?

Βρίσκομαι στην φάση της δήλωσης του Ν. 4178/2013 όπου έχω αποτυπώσει το υφιστάμενο και ετοιμάζομαι για την υποβολή της έγκρισης δόμησης αλλά επειδή δεν γνωρίζω την διαδικασία προβληματίζομαι μήπως υπάρχουν σημεία στα οποία θα συναντήσω πρόβλημα.

Παρακαλώ Ας με κατευθύνει κάποιος συνάδελφος μιας και είμαι αρχάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη τις αδειες τις βλεπουμε με τα κυαλια.....εχω καποιες αποριες...καθοτι εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα με παλια/

1. Σε εκδοση αδειας δομησης, ο ιδιοκτητης, τι εντυπα για καταθεση οφειλει να υπογραψει πλεον;

Γιατ,ι ενας συναδερφος μου ειπε οτι δεν υπογραφει τιποτα εκτος απο την αιτηση της αδειας δομησης και ισως ενα συμφωνητικο μεταξυ μας. Ετσι ειναι;

Την δηλωση αναθεσης...;

2. Πως κανετε την συμφωνια με τον ιδιοκτητη οσον αφορα την αμοιβη; Εστω αμοιβη 5000.(μαζι με ΦΠΑ)

Τι θα πρεπει να σας δωσει για την καταθεση της αδειας (σαν προκαταβολη) και ποτε τα υπολοιπα; (για να μην τα βαλει ο μηχανικος απο την τσεπη του!!!)

Αν σας δωσει προκαταβολη, τι του δινετε...τυπικη αποδειξη και μια συνολικη στο τελος;

Link to comment
Share on other sites

1. Ανάθεση και ανάληψη ζητούνται ακόμη στις περισσότερες ΥΔΟΜ, αν και στο έντυπο της αίτησης, αναφέρονται τα ονομ/να των μηχανικών και υπάρχουν οι σφραγίδες τους, οπότε επέχει θέση δηλώσεων ανάθεσης και ανάληψης. Συμπλήρωσε τες για καλό και για κακό, εξάλλου δεν είναι και ιδιαίτερος κόπος να γίνουν.

 

2. Η αμοιβή πρέπει να κατατίθεται ολόκληρη στην ΕΤΕ από τον ιδιοκτήτη πριν πρωτοκολληθεί η άδεια.

Θεωρητικά οι ΥΔΟΜ δεν ελέγχουν πλέον αμοιβές, παρα μόνο κρατήσεις, αλλά και σε αυτή την περίπτωση, πως θα βγάλεις ΦΕΜ (που ελέγχεται και αποτελεί παρακράτηση σε αμοιβή που σου έχει κατατεθεί) με προγενέστερη ημερομηνία από την αποπληρωμή;

 

Επίσης, αν είσαι αρκετά αφελής και την βάλεις μόνος σου τότε με το διπλότυπο της κατάθεσης ο ιδιοκτήτης έχει αυτόματα τηρήσει το δικό του μέρος του ιδιωτικού συμφωνητικού και μπορεί να σε κυνηγήσει είτε να του τελειώσεις την δουλειά τζάμπα, είτε να του επιστρέψεις την αμοιβή...

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

2. Η αμοιβή πρέπει να κατατίθεται ολόκληρη στην ΕΤΕ από τον ιδιοκτήτη πριν πρωτοκολληθεί η άδεια.

Θεωρητικά οι ΥΔΟΜ δεν ελέγχουν πλέον αμοιβές, παρα μόνο κρατήσεις, αλλά και σε αυτή την περίπτωση, πως θα βγάλεις ΦΕΜ (που ελέγχεται και αποτελεί παρακράτηση σε αμοιβή που σου έχει κατατεθεί) με προγενέστερη ημερομηνία από την αποπληρωμή;

 

 

Θα προπληρωσει ολη την αδεια ο πελάτης;....!!!! Μακαρι αλλα χλωμο το βλεπω. Πιο πιθανο ειναι να σου πει μισα τωρα και μισα στο τελος με την εκδοση.

Με αυτα που μου λες βγαζω το συμπερασμα οτι στην καταθεση (για εγκριση δομησης) θα πρεπει να καταθεσω και το ΦΕΜ ολο; Δεν μπορω να καταθετω αναλογα το ποσο της αμοιβη που μου δινει ο πελατης ως συμπληρωματικο;

Link to comment
Share on other sites

Στην εδω ΥΔΟΜ για την εγκριση δομησης, ζητανε μονο φορολογικα και αμοιβες τοπογραφικου.

 

Σε καθε περιπτωση ο καθενας συμφωνει οτι θελει με τον πελατη.

Ολα προπληρωμη..

Προκαταβολη...

50-50....

30-70....

99-1...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, στην περιπτωση που ζητανε στην αρχη μόνο αμοιβες τοπογραφικου και διαγραμματος καλυψης, αντε και φορολογικα (τα οποια τι περιλαμβανουν;)

Αν ομως ζητησουν ολη την αμοιβη, αναγκαστικα θα πρεπει να σου την δωσει όλοι ο πελατης απο την αρχη.

 

Αλλη ερωτηση. Τα φορολογικα ειναι τα ΚΗ-ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ-ΙκΑ-παραβολο δημοσιου-παραβολο 1041/80-ΦΠΑ; ολα αυτα;

και αυτα ειναι υποχρεωση το πελατη να σου τα πληρωσει ή οχι.

γιατι αν δεν σου τα πληρωσει και τα βαλεις στην αμοιβη σου, τοτε θα φορολογηθεις και γιαυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα, εχω Ο.Α. η οποια δεν εχει υλοποιηθει. Μπορω να την υποβαλω σε αλλο οικοπεδο με τα ιδια σχεδια.

Σοβαρά τώρα το ρωτάς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τα ίδια σχέδια, εκτός από το τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης, που θα χρειαστούν καινούρια, και υπό την προϋπόθεση ότι τα υφιστάμενα αρχιτεκτονικά προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του άλλου οικοπέδου, ναι μπορείς να υποβάλεις τα ίδια σχέδια, (προσοχή με άλλες διευθύνσεις, πιθανά προσανατολισμούς κλπ, δηλαδή 100% θα χρειαστεί να τα ξανατυπώσεις), αλλά θα πρόκειται για μία ολωσδιόλου νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.