Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

"...εγω οταν ημουν πολυ ψαρι, ζηταγα αντιγραφα φακελων απο τη πολεοδομια, που ειχα σταμπαρει ή που εβλεπα να κατασκευαζονται και αντεγραφα ολο το φακελο για το αρχειο μου."

 

Ισως το χρησιμότερο!

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ημουν πολυ ψαρι, ζηταγα αντιγραφα φακελων απο τη πολεοδομια, που ειχα σταμπαρει ή που εβλεπα να κατασκευαζονται και αντεγραφα ολο το φακελο για το αρχειο μου.

 

μου κοστιζε αρκετα αλλα η βοηθεια ηταν ανεκτιμητη, σε εκμαθηση διαδικασιων, σε ενημερωση για το πώς λυναν προβληματα οι συναδελφοι, σε παρουσιαση σχεδιων, σε προληψη προβληματων (εβλεπα χαρτι πχ απο αρχαιολογια, ελεγα α τι ναι αυτο? ρωταγα και μου ελεγαν)

κανονικά δεν επιτρέπεται να στα δίνουν εκτός εάν έχεις έννομο συμφέρον :rolleyes: τώρα γιατί μη με ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν τηρούνται τα σχέδια της άδειας γιατί ο κάθε επίδοξος κλέφτης θα έπαιρνε τα σχέδια από το αρχείο Πολεοδομίας και θα ήξερε αμέσως το εσωτερικό του σπιτιού :) :)

 

Πάντως, είναι λογικό να μην στα δίνουν, ακόμη και αν δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακριβώς το γιατί!

Link to comment
Share on other sites

το αν επιτρέπεται ή οχι εγω ακόμη δεν το έχω ξεκάθαρο, αφού σε άλλες πολεοδομίες παίρνεις ό,τι θες και σε άλλες περνάς ανάκριση γκεστάπο.

Link to comment
Share on other sites

αλλού ζητάν να αποδείξεις οτι έχεις εσύ ή ο εντολέας σου εννομο συμφέρον και αλλού αφήνεις κενό στην αίτηση το λόγο για τον οποίο ζητάς αντίγραφα και δεν σου λένε τίποτα. το πολύ να ρωτήσουν αν εισαι μηχανικός ή όχι.

 

παράβόλο δεν χρειάζεται, τις φωτοτυπιες σου ζητάν να πληρώσεις (ανάλογα την πολεοδομια, γιατί σε πολλές μπορεί να αφήσεις ταυτότητα και να πάρεις το φακελλο και να πας εσύ για αντίγραφα)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Επειδη ειμαι ψαρι στη δουλεια, μπορει κανεις να μου πει ποια επιλεγω να διεκπεραιωσω στη δηλωση αναθεσης?

Συνηθως υποθετω πως επιλεγει κανεις τα πρωτα 6...

Προκειται για διωροφο σπιτι.

 

0. Αιτήσεις-Βεβαιώσεις-Εγκρίσεις

Α. Βασικά

0.Α.1 Αίτηση Ιδιοκτήτη *

0.Α.2 Δήλωση Ανάληψης *

0.Α.3 Δήλωση Ανάθεσης *

0.Α.4 Τίτλος Ιδιοκτησίας με πιστοποιητικό μετεγγραφής στο υποθηκοφυλακείο και όπου απαιτείται Απόδειξη κατά παρέκκλιση Αρτιότητας Οικοπέδου *

0.Α.5 Αντίγραφο ταυτότητας ιδιοκτήτη *

0.Α.6 Βεβαίωση Μηχανικών περί μη οφειλών από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ *

 

Η αίτηση ιδοκτήτη πως είναι και τι αναφέρει?....εφοσον υπαρχουν οι δηλωσεις αναθεσης και αναληψης.

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας αίτηση ιδιοκτήτη, ο συνάδελφος πραφανώς εννοούσε αίτηση ιδιοκτήτη για έκδοση οικοδομικής άδειας, η οποία βρίσκεται και στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.