Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι κ ζητώ συγγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί.

Ποιές είναι οι βασικές αμοιβές που απαιτούνται για πληρότητα φακέλου;

Αναφέρεται παραπάνω ότι στα πρόσθετα δικαιολογητικά, χρειάζονται: υπολογισμός αμοιβών από ΤΕΕ κ εντολή πληρωμής από ΤΕΕ. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχει πληρωθεί η αμοιβή και να προσκομιστεί το καταθετήριο της εθνικής ή όχι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Άρα αμοιβή για αρχιτεκτονική μελέτη κ μελέτη παθητικής πυροπροστασίας. Αν το τοπογραφικο έχει ήδη γίνει παλιότερα από τοπογράφο μηχανικό κ έχει πληρωθεί γι αυτό, εγώ δεν συμπεριλαμβάνω κάτι που να αφορά το τοπογραφικό, σωστά; Ή κάπου το χάνω;

Πολλά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει πληρωθεί σύμφωνα με τον κώδικα αμοιβών και έχει γίνει κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα και επίσης έχει γίνει κατάθεση των εισφορών υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ όπως και του ΦΕΜ, τότε ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις αποδείξεις των παραπάνω πράξεων για την κατάθεση του φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Στα αρχιτεκτονικά να προσθέσετε και περιβάλλοντα χώρο, τεύχη προϋπολογισμού και χρονικό προγραμματισμό για να μην έχετε εκπλήξεις στον προέλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Στα αρχιτεκτονικά να προσθέσετε και περιβάλλοντα χώρο, τεύχη προϋπολογισμού και χρονικό προγραμματισμό για να μην έχετε εκπλήξεις στον προέλεγχο.

συμφωνώ!!!!!

και εγώ το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα άρθρα 225 και 230 του ΠΔ 696/74 η αρχιτεκτονική μελέτη πρέπει να περιλαμβάνει τα στοιχεία που θα επιτρέψουν στον ιδιοκτήτη να σχηματίσει πλήρη εικόνα για την λειτουργία, την δομή, την μορφή του έργου και την προβλεπόμενη δαπάνη.

Άρα θέλει, τοπογραφικό, αρχιτεκτονική μελέτη, περιβάλλον χώρο, παθητική, τεύχη προϋπολογισμού και χρονικό προγραμματισμό.

Link to comment
Share on other sites

1) Με ελάχιστη αμοιβή (κάτω από την αμοιβή τοπογραφικού-αρχιτεκτονικών-παθητικής) δεν μπαίνει φάκελος στην πολεοδομία; Γιατί; Ελέγχουν το ποσό της αμοιβής την πληρότητα;

2) Για πληρότητα θέλει πράξη χαρακτηρισμού ή τελεσιδικία από Δασαρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.