Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα απλά βήματα μιας οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

2) Για πληρότητα θέλει πράξη χαρακτηρισμού ή τελεσιδικία από Δασαρχείο;
Δέχονται τον φάκελο με την πράξη χαρακτηρισμού, αλλά αν δεν προσκομιστεί η τελεσιδικεία, άδεια ΔΕΝ βγαίνει!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει κανένα ντου από ελεγκτές δημίοσιας διοίκησης και μετά... http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=175695&postcount=15

 

Πάντως το ορθό και νόμιμο είναι με τελεσιδικία.

Link to comment
Share on other sites

Εδω πας για αναρτητη την Πραξη Χαρακτηρισμου στο Δημο και ουτε καν στον πινακα δεν την βαζουν...Και οταν πας για την βεβαιωση, υπογραφουν ως μαρτυρες οσοι ειναι προχειροι εκει κοντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, δουλεύω 9 χρόνια σαν εργοταξιακός μηχανικός σε εταιρείες και πρόσφατα αποφάσισα με ένα συνάδελφο να προσπαθήσουμε να τρέξουμε(την έκδοση, όχι την μελέτη) 2-3 άδειες , τις οποίες μετέπειτα θα κατασκευάσουμε ...

 

Γιώργος(απλοική ερώτηση) : - Καλημέρα, θα ήθελα μια λίστα με τί χρειάζεται για να ξεκινήσουμε έκδοση οικοδομ. αδείας... κτλ ...

 

Υπάλληλος στην Νομαρχία Λάρισας : - Είστε μηχανικός ? (!!!)

 

Γιώργος : - Προσπαθώ, εδώ και 9 χρόνια περίπου...

 

Υπάλληλος: - Και δεν ξέρετε να βγάζετε άδειες ? (!!!)

 

...ο υπόλοιπος διάλογος δεν συμβαδίζει με τους όρους του φόρουμ... (ευτυχώς δεν είχα κανένα σκεπάρνι μαζί μου ...)

 

εκεί φτάσαμε , όποιος δεν εκπληρώνει την απίστευτη διαδικασία του φακέλου δεν είναι μηχανικός....αίσχος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

απο βδομαδα ξεκινάω να βγάλω μια άδεια,ειμαι νέος κ η πρώτη μου δουλειά.είμαι λίγο στο ψαξιμο.εχω διαβάσει πολλές αναρτήσεις στο φορουμ.έχετε καποιο βιβλιο να μου προτεινετε η δεν χρειάζεται?τι συνηθως πρεπει να πω στον πελάτη εκτος των αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην λες πολλά-πολλά για να μην τυχόν εκτεθείς. Πρόσεξε στον "σκοτεινό" κόσμο της πολεοδομίας.... ;)

 

-Διάβασε πολύ, κατέβαζε νομοθεσία, ξέσκισε τον ΓΟΚ και τον κτιριοδομικό.

-Πολύ-πολύ-πολύ προσοχή στο τοπογραφικό. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Καλύτερα συνεργάσου με κάποιον έμπειρο τοπογράφο που τον εμπιστεύεσαι κιόλας...

-Πριν ολοκληρώσεις σχέδια (και αφού μελετήσεις καλά τους όρους δόμησης και έχεις ήδη κάποια προσχέδια στο νου σου) κάνε μια βόλτα στην πολεοδομία για μερικές ερωτήσεις. Ίσως σε διαφωτίσουν αρκετά. Ίσως πάλι όχι!!! (Ειδικά τώρα με τις τακτοποιήσεις...)

-Αλλιώς, βρες κάποιον έμπειρο μηχανικό και δείξτου τα σχέδια σου και τι σκέφτεσαι γενικά...

-Απαιτείται καλή συνεργασία με μηχανολόγο (ειδικά τώρα με τον ΚΕΝΑΚ)

-Για τα στατικά, τι να σου πω; Πιστεύω ξέρεις αλλά αν είναι η πρώτη σου φορά θέλει πολλή δουλειά...και πολύ διάβασμα επίσης (ΕΑΚ, ΕΚΩΣ, manual του προγράμματος κλπ...)

 

Υπάρχει ένα "τετράδιο μηχανικού" που αφορά έκδοση οικοδομικών αδειών από την εκδοτική εταιρεία της 4Μ (ΣΕΛΚΑ-4Μ). Καλούτσικο είναι για αρχάριο...

 

Ρώτα εδώ ότι άλλο θέλεις στην πορεία... :)

Καλή δουλειά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι εγώ με τη σειρά μου...

Όταν πρόκειται για άδεια με περισσότερους απο έναν ιδιοκτήτη, τα έντυπα του ΦΕΜ βγαίνουν για τον κάθε ιδιοκτήτη ανάλογα με το ποσοστό ιδιοκτησίας του οικοπέδου, ή βγαίνει μόνο ένα με όνομα του ιδιοκτήτη με το μεγαλύτερο ποσοστό?

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να δηλώσεις σε ΦΕΜ και ΑΠΥ 1 ιδιοκτήτη. Μετά ο δικός τους λογιστής/ες θα κάνουν τις απαραίτητες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάνν ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Μου ζ΄ξητησε να του κανω καποια προσχέδια,προχειρα για να δουμε τους χωρους.εχω εδω κ μερες ανοιχτο το τοπογραφικο κ τον ΓΟΚ κ προσπαθω να τα ταιριαξω στις απαιτησεις του λιγο αγχωτικη δουλεια για πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.