Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμοσίφωνας κατακόρυφος και ταυτόχρονα δαπέδου


thanar

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum.

 

Πρόκειται να τοποθετήσω άμεσα μερικούς θερμοσίφωνες με boiler σε πατάρια λουτρών. Επειδή όμως τα πατάρια μου βγήκαν λίγο χαμηλά (47cm), ψάχνοντας για λύση βρήκα πως υπάρχουν θερμοσίφωνες οι οποίοι μπορούν να τοποθετηθούν τόσο στο δάπεδο, όσο και στον τοίχο κατακόρυφοι. Οι θερμοσίφωνες αυτοί έχουν και τις 4 παροχές στο πλάι (όταν τοποθετηθούν στο πάτωμα). Έχει κανείς εμπειρία σχετικά, καθώς ο υδραυλικός μου είναι επιφυλακτικός σχετικά με το μήπως μαζεύουν αέρα, καθώς δεν έχουν από πάνω τις παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Λογική η επιφύλαξη του υδραυλικού. Δεν έχω δει θερμοσίφωνα που να είναι ταυτόχρονα οριζόντιας και κατακορύφου τοποθέτησης, αλλά δεν είναι και απίθανο να το κατασκευάσει κάποιος.

Εάν δεν έχει σε κάποιο σχέδιο των οδηγιών, το πώς είναι το εσωτερικό του θερμοσίφωνα, πάρε τηλέφωνο στον κατασκευαστή και ρώτα. Και μετά πες μας και μας.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό μήπως σου κάνει δουλειά.

http://www.assosboilers.com/images/stories/pdf/electric-boilers_technical_specifications.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι οι παροχές είναι στο πλάι, δεν σημαίνει ότι θα κρατάνε αέρα, ή ότι δεν θα λειτουργούνε σωστά από άποψη διαστρωμάτωσης, αν τα σωληνάκια στο εσωτερικό των δοχείων είναι τοποθετημένα κατάλληλα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.