Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμές εκκίνησης ζώνης, Τιμές Ζώνης, Συντελεστής Ζώνης και άλλοι παράμετροι


d1m1tr1s

Recommended Posts

  • 10 months later...

Παιδια καλησπέρα

Κατέβασα μια δικιμαστική εκδοση του λογισμικου ΑΔΕΙΑ 9 της 4Μ ωστε να δω τι παίζει με τον υπολογισμό των αμοιβών.Στα δεδομενα που ζητάει το προγραμμα υπάρχει και η τιμη εκκινησης ζώνης.

Στις βιβλιοθήκες του προγράμματος υπαρχουν τετοιες τιμες αλλά μόνο για τα διαμερίσματα της Αθήνας και της Αττικης και μαλιστα σε δραχμές.

Που θα μπορούσα να βρω τιμες εκκινησης ζώνης για άλλες περιοχές;

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα οποιος μπορεί να μου εξηγήσει τη διαφορά στην τιμή εκκίνησης ζώνης που μου ζηταει το πρόγραμμα για τον υπολογισμό των αμοιβων και στη τιμη ζώνης που μου ζητάει στον υπολογισμό του ΕΚΚΟ. Είναι το ίδιο πράμα η είναι διαφορετικες τιμες που πρέπει να εισάγω για τον υπολογισμό αμοιβών και ΕΚΚΟ αντίστοιχα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης για τον προυπολογισμό των εισφορών του ιδιοκτήτη είναι η τιμή ζώνης του 1989 (αν δεν κάνω λάθος το έτος) ενώ η τιμή ζώνης που χρησιμοποιείται στο ΕΚΚΟ είναι η τρέχουσα τιμή ζώνης.

 

Για τον προυπολογισμού αμοιβών δεν παίζει ρόλο η τιμή ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@ Erling

Συγνώμη, τι εννοείς όταν λες ότι δεν παίζει ρόλο η τιμή εκκίνησης ζώνης ΤΖ στον υπολογισμό των αμοιβών? Με μπέρδεψες λίγο. Είναι στα βασικά στοιχεία που ζητάει το ADEIA για τη δημιουργία του αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

akouv, αυτά παίζουν ρόλο στον υπολογισμό του προυπολογισμού από τον οποίο θα προκύψουν οι εισφορές του ιδιοκτήτη.

 

Για τον υπολογισμό του προυπολογισμού του μηχανικού, χρειάζονται μόνο η ΕΤΑ (που είναι 110) και ο Σ.Ζ. (που είναι πάντα 1.00)

Αποτέλεσμα είναι μια οικοδομική άδεια να έχει το ίδιο κόστος μηχανικού για τον ιδιοκτήτη, είτε είναι στο Κέντρο της Αθήνας είτε είναι στην Τσιούξανη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσπαθώντας να βγάλω τα φορολογικά για την έκδοση μίας οικοδομικής άδειας, το πρόγρραμμα μου ζητάει, την Τιμή Εκκίνησης Ζώνης και την Τιμή Αφετηρίας, έτσι ώστε να υπολογιστεί ο Συντελεστής Ζώνης, από τον οποίο θα προκύψει ο προυπολογισμός του έργου, για τις εισφορές. Επίσης μου ζητάει την Τιμή Ζώνης για τον υπολογισμό του ΕΚΚΟ.

Θα ήθελα να μάθω :

1)αυτές τις 3 τιμές (Τιμή Εκκίνησης Ζώνης, Τιμή Αφετηρίας, Τιμή Ζώνης για ΕΚΚΟ) που μπορώ να τις βρίσω κάθε φορά?

2)η Τιμή Εκκίνησης Ζώνης και η Τιμή Ζώνης για ΕΚΚΟ, τι σχέση έχουν μεταξύ τους? Είναι η ίδια τιμή?

3)η Τιμή Ζώνης που βρήκα στο παραπάνω link του erling, σε ποια τιμή αντιστοιχεί, σε αυτήν που μας δίνει τον Συντελεστή Ζώνης για τον υπολογισμό του προυπολογισμού, ή σε αυτήν που χρησιμοποιούμε για το ΕΚΚΟ?

Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.