Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος σε δυο


Recommended Posts

  • 5 months later...

 

καλησπέρα ...εχω ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια που έχει οικοδομική άδεια και θέλουν τωρα να διαχωρίσουν τον ενα όροφο που αποτελείται στην άδεια απο μια κατοικία σε δυο...

όπως διαβασα γι αυτό χρειάζεται αδεια δόμησης...σωστα...?

ξερει κανεις τι άλλα δικαιολογητικα χρειαζεται..?

(1. το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Μην ανοίγεις νέο θέμα χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση για ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο.

2. Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου επιλέγοντας "επεξεργασία" στο κάτω μέρος της δημοσίευσής σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos33)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται αδεια Δόμησης και συναίνεση των υπόλοιπων ενοίκων εάν γίνουν αλλαγές στα κοινόχρηστα μέρη (πχ διάνοιξη νέας θύρας από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο). Διερευνείς και το ενδεχόμενο να χρειάζεται εξαγορά θέσης στάθμευσης για το νέο διαμέρισμα που δημιουργείται.

Οι μελέτες τις οικοδομικής άδειας συντάσσονται όπως τις ορίζει το e-adeies στην λίστα του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, yian said:

Απαιτείται αδεια Δόμησης και συναίνεση των υπόλοιπων ενοίκων εάν γίνουν αλλαγές στα κοινόχρηστα μέρη (πχ διάνοιξη νέας θύρας από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο). Διερευνείς και το ενδεχόμενο να χρειάζεται εξαγορά θέσης στάθμευσης για το νέο διαμέρισμα που δημιουργείται.

Οι μελέτες τις οικοδομικής άδειας συντάσσονται όπως τις ορίζει το e-adeies στην λίστα του.

28 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

καλησπέρα ...εχω ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια που έχει οικοδομική άδεια και θέλουν τωρα να διαχωρίσουν τον ενα όροφο που αποτελείται στην άδεια απο μια κατοικία σε δυο...

όπως διαβασα γι αυτό χρειάζεται αδεια δόμησης...σωστα...?

ξερει κανεις τι άλλα δικαιολογητικα χρειαζεται..?

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ...πολυ χρησιμοαυτο που μου ειπες για τη συναινεση και των αλλων ιδιοκτητων...διαβασα λιγο και αν καταλαβα καλα κανω αιτημα για αιτημα  οικοδομικης αδειας κατηγοριας 3....?

επισης ,πρωτα πρέπει να κανω χορηγηση βεβαιωσης για να οριστουν οι απαραιτητες εγκρισεις και ισχυοντες οροι δομησης....?ή δεν χρειαζεται....πρωτη φορα ασχολουμαι με την πλατφορμα ηλεκτρονικης εκδοσης αδειων...κι εχω πελαγωσει λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτα υποβάλετε ηλεκτρονικό αίτημα για βεβαίωση όρων δόμησης και λοιπών εγκρίσεων και όταν αυτό διεκπεραιωθεί ηλεκτρονικά, υποβάλετε σε συνέχεια προγενέστερης πράξης (και πάλι ηλεκτρονικά) το αίτημα για άδεια κατηγορίας 3.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

σωστα οσα λεει ο φιλος  yian για την διαδικασια της αδειας, [+1]

αλλά, μηπως προηγουμενως επρεπε να δεις

 -  μηπως απαγορευει ο κανονισμος τον διαχωρισμο?

- Υπαρχει η συναινεση των συνιδιοκτητων για τις επεμβασεις στα κοινοχρηστα δικτυα και εγκαταστασεις και οσα επεσημανε ο yian?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βγαζω ακρη....θα το δω αυριο παλι και αν εχω απορια θα σας ξαναμιλησω....

ευχαριστω πολυ....

 

39 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

Χαίρομαι που βγάζω άκρη....θα το δω αύριο πάλι και αν έχω απορία θα σας ξαναμιλήσω....

ευχαριστώ πολύ....

α....ποιος κανονισμός...? ο κανονισμός πολυκατοικίας εννοείς...?

 

Mη κάνεις συνεχόμενες παραθέσεις και δημοσιεύσεις. Μη γράφεις χωρίς τόνους. Διόρθωσε όλες τις δημοσιεύσεις σου στο παρόν θέμα. Επίλεξε "επεξεργασία στο τέλος κάθε δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής πριν συνεχίσεις στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Elena Stefanaki
Link to comment
Share on other sites

"θα το δω αυριο παλι και αν εχω απορια θα σας ξαναμιλησω.. "

δλδ εννοεις οτι, εάν δεν εχεις αποριες,

δεν θα μας ξαναμιλησεις...:smile::smile:

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Για έκδοση άδειας διαχωρισμού κατοικίας (μεζονέτας) 400 m2 σε δύο των 200m2, απαιτείται νέο τοπογραφικό;

Το κτίριο, βρίσκεται σε οικόπεδο 1.500 m2 στην περιοχή των νοτίων προαστίων (Αττική).

Χοντρικά, περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει το συγκεκριμένο τοπογραφικό (τάξη μεγέθους);

Επίσης, όταν χωριστεί και δημιουργηθούν δυο ανεξάρτητα διαμερίσματα, θα πρέπει να υπάρχει παροχή φυσικού αερίου στην κουζίνα του κάθε διαμερίσματος, παρ'όλον ότι στο αρχικό διαμέρισμα δεν υπήρχε;

 Στο κτίριο υπάρχει ήδη αναμονή για φυσικό αέριο για θέρμανση.

Ευχαριστώ,

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.