Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος σε δυο


Recommended Posts

Καλημερα κι απο μενα...

Ωραια ωρα το ανοιγω το τοπικ... :mrgreen:

 

Ηθελα να ρωτησω καποιον που να εχει ξανασχοληθει με το θεμα....

Εχω περιπτωση διαμερισματος 55-60τ.μ. που ο μελλοντικος ιδιοκτητης-εργολαβος-ανακαινιστης θελει να το αγορασει, να το διασπασει σε 2 μικρες γκαρσονιερες και να τις πουλησει, αφου τις ανακαινισει...

Την αδεια σκοπευω να τη βγαλω εγω αλλα δεν ξερω...

α. Τι εργασιες απαιτουνται κατ αρχιν... Αρχιτεκτονικα, υδραυλικα, αποχετευτικα σιγουρα... Θα απαιτηθει ΚΕΝΑΚ? Αεριο?

β. Θα εχουμε μονο μελετη η και επιβλεψη στην αδεια?

 

Γιατι αν υπαρξει και επιβλεψη, το κοστος μεγαλωνει...

 

Οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει, θα το εκτιμουσα δεοντως,

 

Ευχαριστω και καλημερα σας! :-o

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

α) Η απαίτηση για ΚΕΝΑΚ εξαρτάται από και από την υπόλοιπη οικοδομή. Υπάρχουν άλλα διαμερίσματα?

"Σε κάθε νέο κτίριο, καθώς και σε κάθε υφιστάμενο κτίριο που ανακαινίζεται ριζικά, όπως αυτά ορίζονται στα άρθρα 4 & 5 αντίστοιχα, του ν. 3661/08 (με τις εξαιρέσεις του άρθρου 11), απαιτείται η εκπόνηση Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης"

Αν δεν ανακαινίζεται ριζικά το κτίριο δεν απαιτείται. Αλλά καλύτερα διάβασε τα άρθρα του 3661

 

β) Τις εργασίες που περιγράφεις θα πρέπει να τις επιβλέψει μηχανικός.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Οχι το κτηριο δεν ανακαινιζεται ριζικα. Το ενα απο τα 4 διαμερισματα του οροφυ ανακαινιζεται και διαχωριζεται σε δυο...

Κι εγω αυτης της αποψης ημουν, οτι δεν απαιτειται ΚΕΝΑΚ

 

Πιο πολυ με ενδιεφερε το θεμα της επιβλεψης και κατα ποσον απαιτειται...

 

Οπως και το δικαιωμα εκπτωσης επι της νομιμου αμοιβης, βασει ιδιωτικων συμφωνητικων...

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε θέλει επίβλεψη.Για τις αμοιβές, μάλλον για να αλλάξει το ισχύων σύστημα θα πρέπει να περιμένουμε υπουργική απόφαση (για να είναι εντελώς σύννομο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μια ακομα απορια, μιας και ακομα ασχολουμαι με αυτο το θεμα....

Το διαμερισμα των 65τ.μ. περιπου καθαρα θελουμε να το σπασουμε στα δυο....

 

Η αμοιβη, τοσο της μελετης οσο και της επιβλεψης εξαρταται κατ αποκλειστικοτητα απο τον αναλυτικο προυπολογισμο εργασιων που θα υπολογισω....

 

Χωρις εκ των προτερων να γνωριζω επ ακριβως τις εργασιες που προκειται να κανει ο εργολαβος για το διαχωρισμο, αλλα εικαζοντας οτι θα ανακαινισει κιολας τις δυο γκαρσονιερες που θα προκυψουν, μπορω εγω να κανω προυπολογισμο μονο για τις ακρως απαραιτητες εργασιες για το διαχωρισμο του ενος διαμερισματος σε δυο γκαρσονιερες (χτισιματα, σοβαρες, χρωματισμοι, 1 κουζινα, 1 μπανακι κλπ), μη υπολογιζοντας πχ πλακακια σε ολο το εμβαδον αλλα διατηρωντας το υπαρχον δαπεδο, διατηρηση των υπ[αρχοντων εξωτερικων και εσωτερικων κουφωματων, διατηρηση της μιας κουζινας και του ενος μπανιου και πληρης κατασκευη και υδραυλικες/αποχετευτικες εργασιες μονο στα νεα?

 

Με αυτον τον τροπο θα μου προκυψει ενας πιο βατος προυπολογισμος και αντιστοιχα και αμοιβες...

 

Αλλα απο κει και υστερα, στην περιπτωση που αυτος στην πραξη εφαρμοσει τη μελετη στο επακρο αλλα κανει και αλλες εργασιες που δεν συμπεριεληφθησαν σε αυτην, οπως πλακακια, κουφωματα, κουζινες, μπανια κλπ, θα εχω καμια κυρωση εγω ως επιβλεπων μηχανικος...?

 

Δεν εχω ξανασχοληθει με εκδοση νεας ΟΑ και ειμαι ακομα στα χαμενα....

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια ενδεχομενη βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

Σε τρεις - τέσσερις πρόσφατες τέτοιες δουλειές, σε πολεοδομίες Λεκανοπεδίου Αττικής χρειάστηκαν:

Τοπογραφικό νέο, πλήρη σειρά αρχιτεκτονικών (κατόψεις, όψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης), τεχνική έκθεση, φωτογραφίες, αμοιβή μελέτης και φορολογικά. Σε όλες τελείωσα πάρα πολύ γρήγορα.

 

Είχα σε μια περίπτωση ένα μικρό πρόβλημα με τον στατικό (για να πάρω το ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ) με τον τοίχο διαχωρισμού (νέος) και με έβαλε να γράψω ότι, θα είναι από γυψοσανίδα κ.λπ. (για να μην έχω πρόσθετο μεγάλο βάρος)!!!

πρόσεχε επίσης τα μπάνια - κουζίνες να είναι σχετικά κοντά μεταξύ τους (αποφεύγεις προβλήματα αποχετεύσεων κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται αυτο. το ενα στη μια ακρη και το αλλο στην αλλη....

Ετσι οπως ειναι στα σχεδια η παλια κουζινα και το παλι το μπανιο, δε μου αφηνουν και πολλα περιθωρια....

Το καλο ειναι οτι βρισκομαι σε ανωγειο και τουλαχιστον τις υδρευσεις μπορω να τις περασω και εξωτερικα...

 

Υδρευση. αποχευετση δε σου ζητησανε?

Παθητικη Πυροπροστασηα?

Χρονικο προγραμματισμο?

 

Εγω ξερω ολα τα παραπανω+Αρχιτεκτονικα απαιτουνται....

 

Το θεμα ειναι βασικα για μενα τι εργασιες απαιτουνται να υπολογισω στον αναλυτικο μου ουτως ωστε να εχω το ελαχιστο κοστος αμοιβης...

 

Και αν βεβαια απο κει και υστερα πραγματοποιηθουν κι αλλες εργασιες που εγω δεν συμπεριελαβα στη μελετη μου, αν θα εχω καμια επιπτωση εγω ως Επιβλεπων Μηχανικος...

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται αυτο. το ενα στη μια ακρη και το αλλο στην αλλη....

Ετσι οπως ειναι στα σχεδια η παλια κουζινα και το παλι το μπανιο, δε μου αφηνουν και πολλα περιθωρια....

Το καλο ειναι οτι βρισκομαι σε ανωγειο και τουλαχιστον τις υδρευσεις μπορω να τις περασω και εξωτερικα...

 

Υδρευση. αποχευετση δε σου ζητησανε?

Παθητικη Πυροπροστασηα?

Χρονικο προγραμματισμο?

 

Εγω ξερω ολα τα παραπανω+Αρχιτεκτονικα απαιτουνται....

 

Το θεμα ειναι βασικα για μενα τι εργασιες απαιτουνται να υπολογισω στον αναλυτικο μου ουτως ωστε να εχω το ελαχιστο κοστος αμοιβης...

 

Και αν βεβαια απο κει και υστερα πραγματοποιηθουν κι αλλες εργασιες που εγω δεν συμπεριελαβα στη μελετη μου, αν θα εχω καμια επιπτωση εγω ως Επιβλεπων Μηχανικος...

 

Όχι δεν μου ζήτησαν τίποτε άλλο.

Δεν έβγαλα αμοιβή επίβλεψης.

Έβαλα τα "ελάχιστα" που μπορούσα στον αναλυτικό.

Δεν ψάχνει κανένας το ...μετά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλες αμοιβη επιβλεψης?!!!

Μονο μελετη, διχως επιβλεψη?

 

Παραπανω συναδελφος μου ανεφερε οτι απαιτειται επιβλεψη, ενω και αλλοι συναδελφοι μου αναφερανε οτι για να παρεις 2ο υδρομετρο και ρολοι ΔΕΗ απαιτειται επιβλεψη...

 

Καυσιμο αεριο μελετη εκανες η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.