Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια διαχωρισμού διαμερίσματος σε δυο


Recommended Posts

inzachi

εφ' όσον αναφέρεσαι σε οικοδομή με άδεια πριν το 1987

θεωρείς ένα στέλεχος Ο.Α βάσει μιας εγκυκλίου του 1991

(αν δεν κάνω λάθος-δυστυχώς δεν θυμάμαι τώρα) και παίρνεις

και ΔΕΗ και Υδ/ση χωρίς αμοιβή επίβλεψης ΕΚΚΟ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι μπορεις να βγαλεις αδεια διαχωρισμου χωρις επιβλεψη...

Μηχανικος στην ιδια πολεοδομια που προκειται να βγαλω κι εγω την αδεια εκανε το ιδιο πραγμα αλλα με μελετη και επιβλεψη....

Θα κανω μια σχετικη ερωτηση αυριο στην πολεοδομια να δω τι θα μου πουνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

α) Τελικά Inzaghi ποιά ήταν η κατάλληξη της άδειας? Έβαλες και επίβλεψη?

 

β) Μια ακόμα ερώτηση: Με οικοδομική άδεια του 1999 σε διαχωρισμό ενός διαμερίσματος σε 2 υπάρχει περίπτωση να απαιτηθεί νέα μελέτη για το αέριο? Η πολυκατοικία απ όσο ξέρω είχε πρόβλεψη για αέριο αλλά ο κατασκευαστής μάλλον το ... ξέχασε! Τι γίνεται?

 

γ) Και τέλος μια γενικού περιεχομένου: Τώρα με το νέο τρόπο έκδοσης Ο.Α. τι θα πρέπει να έχω κατά νου μιας και αυτή ίσως να είναι η πρώτη άδεια που τρέχω με το νέο τρόπο έκδοσης?? (κυρίως σε σχέση με τον παλιό τρόπο... )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

KiriakosCE αναφέρομαι σ'εσένα γιατί απ'ότι βλέπω ο Inzaghi έχει καιρό να μπεί.

 

Ρώτησα σήμερα σε τοπική πολεοδομία Καλαμαριάς για αντίστοιχη περίπτωση διαχωρισμού διαμερίσματος σε δύο νέα διαμερίσματα,

και μου είπαν να διαβάσω τι ζητάει ο 4030. Ο 4030 μιλάει αποκλειστικά για άδειες δόμησης, κάτι που θα περιμέναμε να αποκλύει την περίπτωσή μας μιας

και εμείς έχουμε ήδη κάτι δομημένο και διαχωρίζουμε την υφιστάμενη δόμηση, παρόλαυτά στο άρθρο 3 παρ.2 για την άδεια δόμησης απαιτούνται όλα κανονικά

χωρίς να διευκρηνίζεται κάτι για τις περιπτώσεις διαχωρισμού. Υποπτεύομαι ότι μάλλον ΄θα πρέπει να τα κάνουμε όλα όπως πριν

το μόνο που αλλάζει ουσιαστικά είναι ο τρόπος ελέγχου. Υποβολή δήλωσης στην Υ.ΔΟΜ. πριν από κάθε στάδιο ελέγχου,ορισμός ελεγκτή και επιτόπιος έλεγχος.

 

Επίσης δεν ξέρω τι γίνεται με το θέμα του μητρώου μηχανικών. Υποτήθεται ότι για να ισχύσει ο 4030 και να αποδοθούν ευθύνες στον εκάστωτε μηχανικό/ελεγκτή

είναι απαραίτητη η συμπλήρωση ενός αριθμού που θα συνοδεύει κάθε μηχανικό σε κάθε μελέτη που θα αναλαμβάνει. Απ'όσο ξέρω αυτό δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη

οπότε πως θα προχωρήσει και η εφαρμογή του 4030???

 

Τέλος στον 4030 αναφέρεται κάπου και η ηλεκτρονική υποβολή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών, από δηλώσεις αναθέσεων-αναλήψεων έως και τα σχέδια σε

ψηφιακή μορφή.Από που και πώς???μέσω του προγράμματος του τεε?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το μητρώο μηχανικών ξεπεράστηκε με το άρθρο 29 του Ν4067

Άρθρο 29

1. Η ισχύς της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 8 του ν. 4030/2011 αρχίζει μετά την έκδοση απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, με την οποία διαπιστώνεται η οργάνωση του μητρώου του πρώτου εδαφίου της ίδιας παραγράφου. Εγκρίσεις και άδειες δόμησης, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος της παρούσας, χωρίς τη δήλωση του αριθμού του μηχανικού στο μητρώο της παραπάνω διάταξης θεωρούνται νομίμως εκδοθείσες.

 

 

Για τα ψηφιακά σχέδια αναμένονται διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι σίγουρα θα πάμε μέσω 4030, τώρα όσον αφορά τους ελέγχους κρατάω μια επιφύλαξη για την επακριβώς διαδικασία, γιατί δεν ξέρω σε πιο επίπεδο βρίσκεται η οργάνωση... (τι είπα τώρα...),

 

Βασικά κ μετά από ερώτηση στην πολεοδομία Σωκράτους, απ ότι κατάλαβα όσον αφορά τις μελέτες πάνω κάτω θα ισχύσουν τα ίδια με πριν χωρίς τρομακτικές αλλαγές (αναφέρομαι σε απαιτούμενες μελέτες κ όχι σε διαδικασία!).

 

Απαντώντας στο ερώτημά μου όσον αφορά το αέριο μάλλον δε θα απαιτηθεί κάποια κίνηση (μελέτη) ιδιαίτερη... αυτό μια εκτίμηση ύστερα από κάποιες γενικές ερωτήσεις στην ίδια πολεοδομία.

 

Τώρα όλα τα άλλα είναι πολύ ομιχλώδη για μένα ακόμα...!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Στην περίπτωση που στο σχέδιο της πολεοδομίας φαίνεται 1 διαμέρισμα, ενώ στην πράξη κατασκευάστηκε απο την αρχή ως 2 μικρότερα, η άδεια που θα πρέπει να εκδοθεί είναι άδεια διαχωρισμού (με επίβλεψη?) ή ενημέρωση του φακέλου?

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

@albert:

Μέχρι πρόσφατα αυτό ήταν ένα αγκάθι όπου πλέον μπορείς με τον 4014 να αντιμετωπίσεις:

 

Βέβαια η άδεια είναι ακόμα σε ισχύ?

Αν όχι τότε πας με 4014 σαν διαμερισμάτωση ή (ακόμα ακόμα περιμένεις το νέο νόμο που θα βγει τέλη Μαΐου μήπως πας κατευθείαν για νομιμοποίηση)

 

Προ 4014 βέβαια πολλοί καταφεύγαν στην εξής διαδικασία: έβγαζαν κανονική άδεια "άδεια διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δυο μικρότερα" ή

Αν αισθάνονταν τυχεροί ρωτάγαν στην πολεοδομία μήπως πέρναγαν με μικρής κλίμακας!

 

Την περίπτωση της ενημέρωσης εμένα μου την είχαν αποκλείσει τελείως, εφόσον έχει λήξει η άδεια. (αυτό βέβαια το λέω με επιφύλαξη)

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αφού οι τεχνικές οδηγίες του ΝΟΚ "αποδέχονται" ως διαδικασία συνένωσης οριζόντιων ιδιοκτησιών, εκτός της αδειοδοτικής διαδικασίας και την 48/ωρη ενημέρωση, αυτό ισχύει και αντίστροφα καλύπτοντας και τον διαχωρισμό οριζόντιας ιδιοκτησίας. Φυσικά εννοείται ότι η διαδικασία θα παρουσιαστεί σαν να πρόκειται τώρα να γίνουν οι εργασίες.

Δηλαδή διαδικαστικά: Ενημέρωση του φακέλλου της Οικ. Αδειας με τα στοιχεία που μεταβάλονται (νέες κατόψεις αρχιτεκτονικών και εγκαταστάσεων, νέα μονογραμμικά θέρμανσης - ηλεκτρικών, νέος υπολογισμός κατανομής δαπανών, πιθανά - εάν έχουμε επιβάρυνση υδραυλικών νέα μελέτη ύδρευσης-αποχέτευσης). Μετά, 48/ωρη ενημέρωση όσον αφορά την έναρξη των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.